Jaki laptop dla budowlańca? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Odpowiednie dobranie komputera przenośnego do warunków pracy zagwarantuje wygodne i bezpieczne użytkowanie sprzętu. Obecny rynek laptopów oferuje nam ogromne możliwości- możemy przebierać między urządzeniami dla konkretnych grup zawodowych, o odpowiednich parametrach, czy wyglądzie.
W tekście skupimy się na laptopach dla budowlańca. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na dedykowany sprzęt do warunków budowlanych, jakie może być zastosowanie takiego laptopa, na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla budowlańca oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry laptop na budowę.
Dlaczego warto wybrać laptop dla budowlańca?
Laptopy dla budowlańców to wzmocnione konstrukcje, które oferują doskonałą ochronę przed niespodziewanymi zdarzeniami, jakie mogą wyniknąć na budowie. Są to dosyć nieprzychylne warunki dla sprzętu elektronicznego, w związku z czym odpowiednia ochrona laptopa powinna być najważniejszą kwestią, o którą powinniśmy zadbać.
Laptopy do prac budowlanych i konstruktorskich to z reguły wydajne i solidne sprzęty, których nie ima się kurz lub przypadkowe zachlapania. Odznaczają się dużą mobilnością, z reguły mają matową matrycę, dzięki czemu mniej problemowym staje się używanie ich w pełnym słońcu. Poza tym laptopy dedykowane budowlańcom są w stanie sprawnie pracować nawet w skrajnych temperaturach.
Warto zainteresować się tego typu urządzeniami nie tylko ze względu na ich odporność, mobilność i wydajność, ale również ze względu na przyjazną cenę. Dobry laptop dla budowlańca kupimy za około 2 – 3 tysiące złotych. W takim budżecie bez problemu znajdziemy ciekawe propozycje od firm: Lenovo, Dell, HP, Acer, czy Asus.
Zastosowanie laptopa dla budowlańca
Laptopy dla budowlańców głównie mają za zadanie sprawne uruchamianie i umożliwianie komfortowej pracy w takich programach jak AutoCAD, programy do kosztorysowania, pakiety biurowe Microsoft Office, zarządzanie pocztą, czy obsługę innych specjalistycznych inżynierskich, technicznych lub obliczeniowych programów przydatnych na budowie.
Producenci wzmocnionych laptopów do używania w terenie i niesprzyjających warunkach z reguły oferują odpowiedni zakres gwarancji, a także sprawny serwis. Laptopy budowlane z reguły oferują wysokie bezpieczeństwo naszym danym. W przypadku uszkodzenia dyski powinny być na tyle trwałe, żeby można byłoby odzyskać z nich dane.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla budowlańca?
Wybierając sprzęt dla budowlańca, powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi cechami, które pozwolą nam lepiej dopasować urządzenie do osobistych predyspozycji oraz warunków pracy urządzenia. Przed kupnem sprawdźmy: konstrukcję, mobilność, obecność systemu operacyjnego, czas pracy na baterii.
Konstrukcja
Konstrukcja laptopa przeznaczonego na budowę powinna być odpowiednio trwała. Podczas kupowania należy dokładnie sprawdzić nie tylko ogólne wrażenie solidności korpusu, ale również, czy zawiasy są odpowiednio mocne i nie mają luzów, a także jak wygląda spasowanie poszczególnych elementów- głównie klawiatury. Jeżeli zależy nam na najtrwalszym laptopie, wówczas powinniśmy rozglądać się za konstrukcjami spełniającymi militarny certyfikat MIL.
Mobilność
Laptopy dla budowlańców powinny być również jak najbardziej mobilne przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Warto pomyśleć nad rozsądnym złotym środkiem- 15-calowym laptopem. Tego typu konstrukcje oferują możliwie wygodne korzystanie przy jednoczesnych dobrych właściwościach transportowych.
System operacyjny
Przed wyborem sprzętu określmy, czy zależy nam na preinstalowanym systemie operacyjnym, czy na własną rękę zainstalujemy interesujący nas system. Pamiętajmy, że obecność systemu podnosi koszt zakupu sprzętu.
Bateria
Laptopy dla budowlańców powinny oferować możliwie długi czas pracy bezprzewodowej. Przed kupnem sprzętu sprawdźmy nie tylko pojemność baterii, ale również orientacyjny czas jej pracy na jednym cyklu ładowania oraz czy można ją łatwo wymienić.
Parametry laptopa dla budowlańca
Do najważniejszych parametrów laptopów na budowę należą: procesor, pamięć operacyjna i wewnętrzna, matryca oraz interfejsy i złącza.
Procesor
Laptopy dla budowlańców z reguły powinny być w stanie obsługiwać zaawansowane programy obliczeniowe, konstrukcyjne czy do projektowania. W związku z tym warto pomyśleć o laptopie z wydajnym dwu lub czterordzeniowym procesorem. Polecanymi układami są Intel Core i3, i5 oraz i7.
Pamięć operacyjna RAM
Im więcej, tym lepiej. Obecnie standardem jest 4 GB pamięci RAM, jeżeli jednak zamierzamy mocno obciążać sprzęt, wykonując wiele działań jednocześnie lub uruchamiając mocno obciążające laptop programy, wówczas dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w 8 GB pamięci RAM.
Pamięć wewnętrzna
Pamięć wewnętrzną warto realizować w laptopie na budowę za pomocą dysku SSD. Będzie on bardziej odporny na wstrząsy i uszkodzenia niż dyski HDD. Pojemność dyskową warto określać ze względu na osobiste wymagania co do sprzętu, nie powinna być jednak mniejsza niż 256 GB.
Matryca
Do laptopów dla budowlańców zalecamy tańsze matryce TN. W zupełności wystarczą do większości działań wykonywanych na tego typu laptopie. Warto zainteresować się matrycami matowymi, które znacznie poprawią komfort pracy w terenie.
Interfejsy i złącza
Warto zadbać o to, aby sprzęt posiadał najważniejsze porty. Od nich zależy funkcjonalność sprzętu. Sprzęt powinien posiadać parę portów USB 2.0 i 3.0, port RJ-45, HDMI lub DisplayPort, wyjście słuchawkowe. Poza tym zadbajmy o to, aby urządzenie posiadało moduł Bluetooth oraz Wi-Fi w miarę najnowszych standardach.