Jaki laptop dla blogera wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Laptopy od wielu lat wiodą prym wśród najpopularniejszych urządzeń mobilnych. Obecnie blogerzy przesiadają się coraz częściej na netbooki i ultrabooki, jednak lwia część z nich ciągle wybiera sprawdzone laptopy.
W tekście skupimy się na laptopach dla blogerów, podpowiemy, dlaczego warto wybrać laptop dla blogera, jakie może być jego zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt dla blogera, a także jakimi parametrami powinien się on charakteryzować.
Dlaczego warto wybrać laptop dla blogera?
Odpowiednio dobrany laptop to gwarancja przyjemnej i sprawnej pracy. Nic tak nie niszczy weny, jak rozpraszający i niedomagający sprzęt. Odpowiednie dopasowanie laptopa do osobistych preferencji to klucz do osiągnięcia maksymalnej jakości oraz wydajności prowadzenia bloga/ów. Laptopy to podstawowe narzędzie pracy blogerów, warto zadbać więc o ich odpowiednią jakość.
Dobry laptop do konsumowania internetowych treści, tworzenia dokumentów, obsługi poczty oraz social media, a także obróbki grafiki i wideo możemy kupić wydając niewiele ponad tysiąc złotych. W kwocie tej znajdziemy urządzenia od renomowanych marek. Chcąc kupić laptop dla blogera, możemy do woli przeglądać asortyment czołowych graczy na rynku, takich jak: Acer, Dell, Samsung, Lenovo, czy HP.
Zastosowanie laptopa dla blogera
Zastosowanie laptopa dla blogera jest tak różne i indywidualne jak sam bloger. Niektórzy blogerzy ograniczają się do tworzenia treści tekstowych, inni dodatkowo publikują na swoim blogu/blogach również autorskie grafiki, zmontowane własnoręcznie krótkie lub dłuższe treści wideo, a także komponują muzykę. Ciężko jasno określić zakres pracy blogera, w związku z tym wybór laptopa powinien mieć mocno indywidualny charakter.
Niektórym blogerom wystarczy podstawowy sprzęt, podczas gdy inni uwielbiają otaczać się najnowszymi nowinkami technologicznymi i wybiorą high-endowy laptop z najróżniejszymi funkcjami. Znajdą się również tacy, którym laptop będzie służył jako narzędzie nie tylko do blogowania, ale również rozrywki po godzinach w postaci filmów, a nawet gier. W tego typu przypadkach niezbędne będzie wyposażenie się w laptop gamingowy.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla blogera?
Mimo różnorodności blogerów, laptopy dedykowany tej grupie odbiorców powinny spełniać kilka podstawowych funkcji oraz cech. Wybierając sprzęt dla blogera, warto zwrócić uwagę na mobilność urządzenia, to, czy wybrane przez nas urządzenie posiada preinstalowany system operacyjny, jak długo jest w stanie funkcjonować na pojedynczym cyklu ładowania, a także jakimi odznacza się gabarytami.
Konstrukcja i gabaryty
Laptop dla blogera powinien być odpowiednio mobilnym urządzeniem. Zdecyduj, czy zamierzasz brać swój sprzęt ze sobą i pisać wtedy, gdy najdzie Cię wena- niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, czy jednak zamierzasz tworzyć w domowym zaciszu, a laptop będzie znajdował się zawsze w tym samym miejscu.
Od tego zależą jego gabaryty, a co za tym idzie wielkość ekranu, pojemność baterii i nierzadko użyte wewnątrz podzespoły. Najpopularniejszymi konstrukcjami dla blogerów są najbardziej mobilne 13-calowe laptopy, uniwersalne 15-calowe sprzęty, lub większe i bardziej stacjonarne laptopy 17-calowe.
System operacyjny
Zazwyczaj obecność systemu operacyjnego w laptopie podwyższa jego finalną cenę zakupu. Jeżeli posiadasz już system lub będziesz korzystał z rozwiązań z darmową licencją, wówczas możesz zaoszczędzić na systemie i wybrać laptop bez niego.
Pojemność i czas pracy akumulatora
Tutaj również powinieneś zdecydować, czy zamierzasz blogować w domu, czy będziesz nosił sprzęt ze sobą. Jeżeli lubisz blogować poza domem, wówczas laptop powinien posiadać możliwie pojemną baterię. Dobrym pomysłem będzie wybór laptopa z 5000 mAh akumulatorem i wyżej, tempo drenażu baterii zależy jednak od energooszczędności zaimplementowanych w sprzęcie podzespołów.
Parametry laptopa dla blogera
Do najważniejszych parametrów laptopów dla blogerów możemy zaliczyć: matrycę, procesor, pamięć operacyjną i wewnętrzną, oraz interfejsy i złącza.
Matryca
W zależności od sposobu oraz miejsca, w którym korzystamy z laptopa, powinniśmy wybrać inne matryce. Matryce TN doskonale sprawdzą się w przypadku blogerów, którzy nie będą zajmować się grafiką. Matryce IPS są droższe, jednak oferują wyświetlanie treści w o wiele lepszych parametrach. Jeśli jako bloger zajmujesz się tworzeniem wideo oraz grafiki ,pomyśl o matrycach IPS.
Kolejną istotną sprawą jest matowa powłoka matrycy. Jeśli blogujesz wszędzie, gdzie najdzie Cię ochota, wówczas może zdarzyć się, że będziesz tworzyć na zewnątrz w dosyć niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Jeżeli chcesz cokolwiek widzieć, wówczas Twój laptop powinien posiadać matową matrycę, która będzie rozpraszać światło i spowoduje, że nie będzie ono odbijać się od ekranu.
Procesor
Laptopy dla blogerów z reguły powinny z łatwością poradzić sobie z uruchomieniem każdego rodzaju mediów. Na sprzęcie tego typu powinniśmy bez przeszkód móc tworzyć i renderować grafikę oraz filmy, konsumować różnego rodzaju treści w internecie, móc obsługiwać pakiet programów biurowych. Dobrym i przyszłościowym pomysłem będzie zaopatrzenie się w laptopy z procesorami czterordzeniowymi. Polecanymi układami są Intel Core i3, i5 oraz i7.
Pamięć operacyjna RAM
Im więcej, tym lepiej. Obecnie standardem jest 4 GB pamięci RAM, jeżeli jednak zamierzamy mocno obciążać sprzęt, wykonując wiele działań jednocześnie lub uruchamiając mocno obciążające laptop programy, wówczas dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w 8 GB pamięci RAM.
Pamięć wewnętrzna
Pamięć wewnętrzna nie powinna być za duża. Znacznie wpływa to na cenę laptopa, a często zdarza się, że i tak nie zostaje ona wykorzystywana. W dobie niezwykle popularnych usług przechowywania danych w chmurze, 500 GB dyski powinny w zupełności wystarczyć blogerom, którzy trzymają na laptopie potężne zasoby danych.
Interfejsy i złącza
Laptop powinien posiadać parę portów USB 2.0 i 3.0, port RJ-45, HDMI lub DisplayPort, wyjście słuchawkowe. Poza tym zadbajmy o to, aby urządzenie posiadało moduł Bluetooth oraz Wi-Fi, które pozwolą parować urządzenie ze sprzętami mobilnymi, a także odebrać sygnał sieci bezprzewodowej.