Jaki laptop dla babci? Ranking 5 najlepszych modeli
Spis treści
Seniorzy bynajmniej nie ustępują młodzieży w pasji do poznawania nowinek technologicznych. Wnuczkowie niejednokrotnie zaprzęgani są do tłumaczenia, wyjaśniania i wszelakiej pomocy w okiełznaniu nowego laptopa. Bankowość internetowa, portale aukcyjne, serwisy plotkarskie czy wiadomości ze świata, możliwość odtwarzania multimediów i porozumiewanie się z rodziną za pomocą komunikatorów – osoby starsze zazwyczaj nie mają wygórowanych oczekiwań wobec swojego sprzętu i ograniczają się do wyżej wymienionych funkcji. Zwykle nie denerwuje ich dłuższy czas uruchamiania, nie zwracają szczególnej uwagi na bezpieczeństwo danych, dysk nie musi mieć obłędnej pojemności, a design schodzi na dalszy plan. Mimo to można wyróżnić kilka aspektów, które będą miały wpływ na komfort użytkowania sprzętu przez seniora, i na ten temat właśnie kilka słów poniżej.
Na co zwrócić uwagę?
Pierwsza cecha, która przychodzi na myśl, to ekran o dużej przekątnej, najlepiej z rozdzielczością Full HD. Gdy wzrok zawodzi, z pomocą przyjdzie rozmiar ekranu i wyraźne detale. Ponieważ laptop najprawdopodobniej nie będzie urządzeniem mobilnym, a zajmie stałe miejsce na biurku czy stole, większa waga spowodowana dodatkowymi calami nie powinna być problemem. Warto pamiętać o kamerze, która przyda się podczas rozmów przez Skype, zwłaszcza jeśli rodzina rozsiana jest po całym świecie. Relatywnie duże przyciski i pełny układ klawiatury będą nie mniej ważne niż parametry ekranu. Ułatwią surfowanie po internecie i pisanie maili. Napęd DVD umożliwi odtwarzanie nie tylko muzyki, ale i filmów ze standardowych nośników, a złącza USB pozwolą na transfer danych z pamięci przenośnych i podłączenie dodatkowych akcesoriów. Prawdopodobnie najprzyjaźniejszym dla seniora systemem operacyjnym będzie któraś ze starszych wersji Windowsa, zwłaszcza jeśli dana osoba już wcześniej miała z nim styczność. Co się tyczy parametrów sprzętu, nie powinny one być decydujące dla naszego wyboru: wystarczy pamiętać o ok. 500GB przestrzeni dyskowej i 3-4GB RAM-u. Na szczęście seniorów cechuje większy zasób cierpliwości niż ludzi młodych, więc szanse, że usłyszymy narzekania na zbyt powolną pracę laptopa są minimalne.
Matryca
15,6 bądź 17,3 cala, najlepiej z rozdzielczością Full HD (1920×1080 pikseli). Wyraźny i duży obraz to bodaj najważniejsza cecha sprzętu dedykowanego osobom starszym, dlatego warto jeszcze raz przypomnieć o niej kupującym. Choć większy ekran to też większa waga i wymiary, nasi dziadkowie czy rodzice prawdopodobnie nie będą zabierać ze sobą sprzętu na wycieczkę czy w podróż. Warto zatem zapewnić im maksymalny komfort użytkowania i zainwestować w odpowiednią matrycę.
Łatwość obsługi
Żadne programy ani aplikacje nie zastąpią cierpliwej i wyrozumiałej pomocy bliskich podczas stawiania pierwszych kroków w świecie komputerów. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy na bieżąco służyć radą, warto wyposażyć seniorów w odpowiednią literaturę, czyli poradniki obsługi sprzętu napisane z myślą o nich, bądź przejrzeć ofertę dedykowanych kursów. Co się tyczy samego sprzętu, ważne aby był pozbawiony zbędnych funkcji i najnowszych udogodnień, które często okazują się nieprzydatne i irytujące. Przeglądarka, komunikator, edytor tekstu i odtwarzacz multimediów powinny w zupełności wystarczyć na początek. Tajniki Ubuntu czy aktualnego Windowsa niekoniecznie muszą pasjonować seniorów, warto więc postawić na prostsze i sprawdzone rozwiązania w zakresie systemu operacyjnego. Ułatwienia dostępu (np. program lupa, klawiatura ekranowa itp.) to opcje, które mogą pewnego dnia przyjść z pomocą użytkownikowi, zatem należy o nich pamiętać, a nawet umieścić na pulpicie skróty do nich..
Dodatkowe akcesoria
Jeśli laptop nie posiada wbudowanej kamerki, można rozważyć zakup osobnego urządzenia, wpinanego do portu USB. Kabel HDMI pomoże podłączyć sprzęt do telewizora i wyświetlać na nim obraz z komputera. Gdy braknie pamięci bądź zajdzie potrzeba skopiowania czy zarchiwizowania danych, może przydać się zewnętrzny dysk lub tylko prosty pendrive o pojemności kilkunastu gigabajtów.
Przydatny gryzoń
Nie wszyscy lubią korzystać w touchpadów, nawet ci, którzy komputerami posługują się biegle i na co dzień. Tym bardziej z myślą o seniorach warto dokupić mysz – nie będzie to wielki wydatek, kwota do 30 zł przeznaczona na ten cel pozwoli nabyć stosowne urządzenie wskazujące. Pamiętajmy, że duża ilość przycisków funkcyjnych, które można przypadkowo wcisnąć, nie okaże się w tym przypadku zaletą. Lepiej ograniczyć się do dwóch standardowych i rolki, pomocnej przy tworzeniu tekstów i przeglądaniu artykułów w internecie.