Jaki komputer dla ucznia? Polecane modele.
Spis treści
Dzieci wychowują się obecnie w dobie wszechobecnej elektroniki. Kiedyś do nauki wystarczyły książki, zeszyty i encyklopedia. Obecnie dzięki taniemu sprzętowi komputerowemu, w prosty sposób możemy ułatwić uczniom życie. Odpowiednio dobrany laptop lub komputer będzie w stanie zapewnić uczniowi dostęp do wiedzy, użytecznych programów biurowych niezwykle przydatnych w procesie edukacji, a także pozwoli odtworzyć różne multimedia- przecież nie samą nauką człowiek żyje.
W artykule podpowiemy, dlaczego warto kupić uczniowi komputer, jakie może mieć zastosowania, na co zwracać uwagę wybierając sprzęt tego typu oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się komputer dla ucznia.
Dlaczego warto kupić uczniowi komputer?
Głównym argumentem, który przemawia za kupnem uczniowi komputera, jest ogromne ułatwienie mu życia. Ciężko wyobrazić sobie obecnie naukę bez dostępu do internetu, czy pakietu Microsoft Office.
Komputer, którego głównym zastosowaniem będzie nauka może służyć przez bardzo długi okres edukacji. Kupując sprzęt dziecku w podstawówce, może ono z niego korzystać nawet do późnego gimnazjum, a sprzęt kupiony w liceum lub technikum z powodzeniem może być wykorzystywany na studiach.
Zastosowanie komputerów dla ucznia
Wybierając sprzęt stacjonarny lub laptopa, nie zapominajmy, że uczeń na pewno będzie surfował na nim po Internecie, oglądał filmy, słuchał muzyki, czy grał w gry komputerowe. Warto dobrać komputer, który pozwoli na każde z tych zastosowań.
Jeżeli zdecydujemy się na laptopa, umożliwimy podopiecznemu zabieranie sprzętu ze sobą w celu wspólnej nauki ze znajomymi, czy do wygłaszania prezentacji w szkołach. Komputery stacjonarne pozwalają w większym stopniu na ingerowanie w podzespoły sprzętu, a także tańszym kosztem możemy zbudować całkiem przyzwoitą maszynę. Do tego jednak należy doliczyć peryferia oraz monitor.
Jeżeli uczeń posiada hobby, warto nie ograniczać go kiepskimi podzespołami sprzętu. Komputer do nauki może również być używany do obróbki grafiki, montowania filmów, tworzenia muzyki, czy programowania.
Na co zwracać uwagę wybierając uczniowi komputer?
Stacjonarny, czy mobilny?
Przede wszystkim określmy jego budowę. Komputery stacjonarne będą bardziej odpowiednie dla młodszych uczniów- do czasów gimnazjalnych. Młodzież w wieku licealnym i wyżej potrzebuje nieco większej intymności, przez co laptop może okazać się lepszym wyborem.
Wyświetlacz
Wybierając zarówno komputer przenośny, jak i stacjonarny, dużą uwagę należy poświęcić wyświetlaczowi. Od monitora lub ekranu laptopa zależy jakość obrazu, a także jego wpływ na oczy podopiecznego. W przypadku laptopów warto wybrać sprzęty z matrycami IPS, które posiadają bardzo dobre kąty widzenia i świetnie odwzorowują kolory. Wyświetlacz LCD to absolutne minimum. Warto pomyśleć o wyświetlaczu AMOLED.
Jeżeli zamierzamy kupić komputer PC, należy dobrać rozmiar monitora do możliwości przestrzennych. Zbyt duże monitory stawiane na biurku lub montowane na ścianie sprawią, że korzystanie z nich będzie niewygodne, a także może mieć wpływ na bóle szyi oraz oczu. Idealnie, gdy siedząc na stanowisku, ogarniemy cały monitor wzorkiem przy minimalnych ruchach gałek ocznych.
Peryferia
Sam monitor i komputer nie wystarczy. Wybór odpowiedniej klawiatury i myszki również jest bardzo ważny. Wygodna klawiatura z odpowiednim skokiem klawiszy pozwoli zapobiec późniejszym nadwyrężeniom nadgarstków podczas prac biurowych lub agresywnego grania w gry. Źle dobrana myszka również może powodować problemy z nadgarstkiem. Myszkę oraz klawiaturę powinniśmy dobierać do dłoni ucznia. Mniejsze myszki i klawiatury z mniejszymi klawiszami nadadzą się dla młodszych dzieci. Licealistom i studentom przydadzą się pełnoprawne rozwiązania.
Parametry komputerów dla uczniów
Parametry komputerów powinny być głównie uzależnione od wieku ucznia. W szkole podstawowej i wczesnym gimnazjum, podopieczny nie musi posiadać komputera bijącego rekordy szybkości. Dziecko nie wykorzysta potencjału drzemiącego w nowoczesnych podzespołach i maszynach. W zupełności wystarczy mu sprzęt, na którym będzie mógł komfortowo surfować po Internecie, odtwarzacz multimedia, pracować z programami biurowymi (najczęściej pakietem Microsoft Office), a także odtworzy proste, niezbyt wymagające gry i aplikacje dostosowane do jego lub jej wieku.
Komputer do podstawówki
Uczniowi szkoły podstawowej całkowicie wystarczy sprzęt z dwurdzeniowym procesorem, dwoma lub czterema GB pamięci operacyjnej RAM, pamięć wewnętrzna może być realizowana przez dysk HDD o pojemności około 100- 300 GB. Możemy zdecydować się na zintegrowaną kartę graficzną z płytą główną lub wybrać niezbyt drogą, zewnętrzny układ grafiki.
Komputer do gimnazjum
W zasadzie komputer dla gimnazjalisty może bazować na sprzęcie ucznia podstawówki. Możemy postawić tu na nieco więcej pamięci RAM oraz pamięci dyskowej. Kupując gimnazjaliście komputer, możemy wybierać go również pod kątem liceum. Warto wybierać sprzęty z procesorami Intel Core 2 Duo, 4 GB pamięci RAM, czy prostym układem graficznym.
Komputer do liceum lub technikum
Komputery dla licealistów lub osób uczęszczających do technikum mogą być już wyposażone w całkiem dobre podzespoły, które pozwolą zarówno na prace biurowe, tworzenie prezentacji, jak i odpalanie nowszych gier. Polecamy jednostki wyposażone w czterordzeniowy procesor, układ grafiki GeForce 8800 GT, czy Radeon 5750, a także dysk twardy o pojemności powyżej 500 GB.