Jaki komputer dla grafika? Jaka karta graficzna, jaki procesor?
Spis treści
Procesor – serce komputera
Najważniejszym podzespołem komputera dla grafika jest procesor. Jest on najważniejszy, ponieważ wszystkie obliczenia i działania zachodzą właśnie w procesorze. Do płynnej pracy oraz szybkiego czasu reakcji wymagany jest procesor o jak największej ilości rdzeni. Podczas renderowania im większa ilość rdzeni, tym mniejszy czas przetwarzania. W przypadku obróbki grafiki lepiej wybrać procesor od AMD który posiada 8 rdzeni i szybciej poradzi sobie z wielozadaniowością niż procesory, które posiadają tylko 4 rdzenie. Przy zastosowaniu 8 rdzeniowego procesora możemy wykonywać kilka zadań w tym samym czasie. Należy pamiętać, aby wykorzystywać system 64bitowy oraz programy w tej wersji. Systemy 32 bitowe posiadają ograniczoną obsługę pamięci ram do 4GB. Współczesne procesory nie różnią się zbytnio od siebie taktowaniem, wszystkie są na zbliżonym poziomie.
Pamięć RAM dla grafika
Pamięć ram jest wykorzystywana do tymczasowego zapisy danych. Istnieje prosta zasada im więcej ramu, tym lepiej. Jest to drugi najważniejszy podzespół zaraz po procesorze. Jeśli zależy nam na widocznym polepszeniu prędkości działania komputera, warto jest się zaopatrzyć w dodatkową ilość pamięci ram. Jednak w przypadku gdy mamy za małą ilość pamięci ram to nasz komputer korzysta z dysku twardego. Co widocznie spowalnia nasz komputer. Przy wyborze pamięci należy pamiętać, aby wybrać pamięć do możliwości płyty głównej. Ile RAM potrzebuje grafik? Jeżeli zamierzamy używać w głównej mierze Photoshopa to minimalna ilość 4-6gb, 8-10GB obróbka video a 12GB i więcej praca z video w rozdzielczości FULL HD i większej.
Dysk SSD czy HDD?
Dysk twardy ma wielkie znaczenie, ponieważ od niego zależy, ile zmieścimy plików. Najlepszym wyborem jest dysk o pojemności około 500GB lub 1 TB. Ważnym elementem jest prędkość pracy dysku. Optymalną wartością do pracy z grafiką powinno być 7200rpm. Jednak lepszym wyborem w tym przypadku może stać się dysk SSD. Dysk SSD charakteryzuje się bardzo wysokimi prędkościami odczytu i zapisu. Wyposażenie się w taki dysk pozwoli na sprawniejsze działanie całego komputera. Niestety ich jedną wadą jest wysoki koszt. Dyski SSD o pojemności do 120GB można kupić za około 200 zł a dyski SSD o pojemności około 500GB lub 1 TB trzeba zapłacić już 1500zł.
Karta graficzna dla grafika
Karta graficzna ma mały wpływ na prace z grafiką z podstawowymi programami typu Photoshop. Jednak duży wpływ karta graficzna ma na wyświetlanie obrazu w filmach lub przy używaniu z zaawansowanym programem 3dsmax. W tym programie cieniujemy tekstury i modelujemy w 3D. Jest to dość wymagający proces, który wymaga jak najszybszego sprzętu. Warto zainwestować w miarę dobrą kartę graficzną, która pozwoli na podłączenie więcej niż jednego monitora. W przypadku grafiki minimalna ilość to dwa monitory. Dwa monitory gwarantują komfort pracy. Wielu grafików poleca karty AMD nie ze względu na ich cenę, ale z powodu, że są bardziej wydajne w programach graficznych niż NVidia. Najrozsądniejszą kartą graficzną od AMD jest Radeon R9 580 8GB GDDR5. Karty graficzne z pamięciami GDDR5 charakteryzują się trzykrotnie wyższa wydajnością niż karty z pamięciami GDDR3.
Poniżej prezentujemy top 5 najlepszych komputerów dla grafika. Poniższe zestawienie przedstawia komputery na podzespołach znanych i cenionych producentów m.in. Intel, AMD, G.Skill, Crucial, HyperX, Corsair, MSI, Be Quiet.
Dlaczego w powyższych zestawach nie używa się i5-6600? Są one porównywalne cenowo, a wydajnościowo znacznie lepsze 6400.
Dlaczego w powyższych zestawach nie używa się i5-6600? Są one porównywalne cenowo, a wydajnościowo znacznie lepsze 6400.