Jaki kabel HDMI wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Wybór odpowiedniego kabla HDMI nie jest wcale takim prostym tematem, jakim się wydaje. Dzięki interfejsowi HDMI jesteśmy w stanie przesyłać cyfrowo nieskompresowany sygnał audio i wideo. Metoda przesyłu za pomocą kabla HDMI pojawiła się na rynku niemal 13 lat temu. Jak teraz wygląda dobieranie kabla HDMI do poszczególnych urządzeń?
W artykule podpowiemy jaki kabel HDMI warto wybrać do telewizora, monitora, do 4K i do PS4, ale najpierw określmy, w jaki sposób działa transmisja za pomocą HDMI, jakie ma zastosowanie, dlaczego warto zaopatrzyć się w HDMI oraz jakie parametry powinien mieć taki przewód.
Ranking kabli HDMI
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Unitek BASIC HDMI v1.4 M/M gold 5M (Y-C140) |
2. | ![]() | Gembird CC-HDMI4L-6 |
3. | ![]() | Ednet 84482 |
Zastosowanie kabla HDMI
Kabel HDMI służy do połączenia dowolnych, zgodnych ze standardem HDMI urządzeń audio i wideo. Połączymy nim odtwarzacze Blu-ray, DVD, konsole do gier, monitory, telewizory i komputery, które posiadają port HDMi.
Od 2003 roku, w którym zadebiutował przewód HDMI, wiele się zmieniło. Obecnie możemy wyróżnić wiele interfejsów HDMI- 1.0, 1.1, 1.2… 1.4b i najnowszy HDMI 2.0. Standardy różnią się od siebie możliwościami przesyłu, o czym więcej w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto kupić kabel HDMI?
Głównie za sprawą jego niewielkiej ceny. Kable HDMI potrafią kosztować 5 złotych, jednak na rynku znajdziemy przewody, których cena często przekroczy nawet 100 zł. Różnica objawia się głównie w jakości wykonania przewodu, jednak zdolności przesyłu pozostają bardzo zbliżone.
Kabel HDMI doskonale sprawdza się do sparowania ze sobą wielu nowoczesnych urządzeń, dzięki niemu prześlemy zarówno dźwięk, jak i obraz z komputera do monitora, z konsoli do telewizora, czy z odtwarzacza do odbiornika TV. Możliwości konfiguracji urządzeń jest cała masa.
Na co zwrócić uwagę wybierając kabel HDMI?
Należy pamiętać, że transmisja za pomocą kabla HDMI jest ograniczona długością przewodu. Kabel HDMI może mieć maksymalnie 15 metrów, jeżeli zależy nam na dłuższym przewodzie, należy zaopatrzyć się w tzw. repeatery. Większość kabli HDMI posiada od 2 do 5 metrów.
Zwróćmy uwagę na wersję kabla. Obecnie możemy wyróżnić 4 najpopularniejsze grupy, które różnią się od siebie wieloma parametrami, z których głównymi jest maksymalna szerokość pasma i maksymalna przepływność. Im nowsza wersja kabla HDMI, tym obydwa parametry będą lepsze.
Standard HDMI określa urządzenie, do którego można wpiąć przewód. Rodzaj kabla z kolei określany jest pięcioma różnymi wersjami. Możemy wyróżnić High Speed HDMI Cable with Ethernet, High Speed HDMI Cable, Standard HDMI Cable with Ethernet, Standard HDMI Cable oraz Automotive HDMI Cable.
Dwa pierwsze standardy umożliwiają przesył zarówno jakości 720p, 1080i, 4K, 3D i Deep Color. Wersje opatrzone nazwą „standard” pozwalają maksymalnie na przesył 1080i. Automotive HDMI Cable pozwala na przesył maksymalnie 1080i oraz posiada złącze, które chroni przed drganiami. Istnieją również przewody z filtrem ferrytowym, który skutecznie chroni kabel HDMI przed występowaniem zakłóceń.
Parametry kabli HDMI
Przed kupnem kabla HDMI warto sprawdzić szereg różnych parametrów, które opisują zdolności przewodu. Podstawowymi parametrami są maksymalna szerokość pasma sygnału wyrażana w MHz, maksymalna przepływność (TMDS), która dzieli się na maksymalną przepływność wideo oraz audio. Poza tym możemy podzielić przewody ze względu na maksymalną głębię koloru, obsługę DVD-Audio, Deep color, kanał Ethernet, obsługę rozdzielczości 4X x 2K, zwrotny kanał audio, zgodność z Dolby TrueHD, synchronizację audio i wideo i wiele innych mniej istotnych parametrów.
W przypadku szerokości pasma sygnału możemy podzielić kable HDMI na 3 grupy. Wyróżniamy pasma o szerokości 165 MHz, 340 MHz, i 600 MHz. Do pierwszej grupy zaliczają się kable HDMI od 1.0 do 1.2a, do drugiej od 1.3 do 1.4c, a do ostatniej jedynie najnowszy kabel HDMI 2.0.
Przepływność TMDS wyrażana jest w Gbit/s i określa ilość informacji, które mogą być przesyłane przez kabel w jednej sekundzie. Tutaj również możemy wyodrębnić 3 grupy kabli. Wersje od 1.0 do 1.2a maksymalnie mogą przesłać 4.95 Gbit’ów przez sekundę, podczas gdy wersje od 1.3 do 1.4b 10.20 Gbit/s. HDMI 2.0 jest w stanie przesłać aż 18 Gbit/s. Ten parametr możemy rozdzielić na przepływność audio oraz wideo.
Głębia koloru określana jest w bitach na jeden piksel. Standardy od 1.0 do 1.2a posiadają głębię koloru na poziomie 24 bit/px, natomiast reszta kabli 48 bit/px. Synchronizacja audio z wideo pojawiła się dopiero w przewodach od HDMI 1.3, tak samo jak zgodność z Dolby True HD i DTS-HD Master audio. Kanał Ethernet i zwrotny kanał audio oraz obsługa rozdzielczości 4K x 2K pojawiły się w kablach HDMI 1.4+.
Przed wyborem kabla HDMI sprawdźmy wykonanie żył sygnałowych oraz ich grubość. Ma to istotny wpływ na przesył sygnału cyfrowego. Wyróżniamy żyły CCS, CCA i OFC. Żyły CCA są wykonane z miedzi i aluminium i nie powinny sprawiać kłopotów, o ile kabel HDMI będzie stosunkowo krótki. Żyły CCS są wykonane z miedzi i stali. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nieco gorzej przenoszą sygnał. Żyły OFC są jednymi z częściej wykorzystywanych w kablach HDMI. Wykonane są z miedzi beztlenowej i zapewniają wysoką przewodność.
Średnice żył kabli HDMI również mają znaczenie. Obecnie wyróżnia się 6 podstawowych średnic, określanych normą AWG. Im niższy numer AWG, tym średnica będzie grubsza. Istnieją kable HDMI 32AWG o średnicy 0,202 mm, 30AWG o średnicy 0,255 mm, 28 AWG- 0,321 mm, 26 AWG- 0,405 mm, 24 AWG- 0,511 mm i 22 AWG- 0,644 mm. Im grubsza żyła, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że grubsze żyły powodują automatycznie większy koszt przewodu.
Kabel HDMI do telewizora
Wybierając przewód HDMI do odbiornika TV, należy pamiętać w zasadzie o paru kwestiach. Przede wszystkim wybierzmy przewód wykonany w standardzie High Speed HDMI Cable with Ethernet lub po prostu High Speed HDMI Cable. Szybsza transmisja szczególnie przyda się podczas oglądania filmów w jakości Full HD. Pamiętajmy, żeby wybierać przewody maksymalnie do 15 metrów długości, powyżej HDMI 1.3 lub nawet HDMI 1.4.
Kabel HDMI do monitora
Tutaj możemy postawić na nieco gorszy przewód. Oczywiście wybierając kabel High Speed HDMI Cable, unikniemy ewentualnego wąskiego gardła, które spowoduje wolniejsze przesyłanie informacji. Jednak w większości przypadków standardowy kabel HDMI powinien dać radę. Tutaj również nie należy kupować dłuższych przewodów niż 15 metrów, a optymalną długością jest 3-5 metrów. Warto wybrać przewód HDMI 1.3+, który wspiera obsługę Deep Color, a także odznacza się pasmem o szerokości 340 MHz.
Kabel HDMI do PS4
Podobnie jak w przypadku telewizorów, warto postawić na kabel High Speed HDMI Cable with Ethernet lub zwykły High Speed HDMI Cable. Szybsza transmisja w przypadku grania na PlayStation 4 jest mocno wskazana. Wybierając przewód HDMI 1.4+ będziemy mogli skorzystać z obsługi Dolby TrueHD, zwrotnego kanału audio, pasma szerokiego na 340 MHz, maksymalnego TMDS na poziomie 10,20 Gbit/s, a także synchronizacji audio z wideo.
Kabel HDMI do 4K
Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać dobrodziejstwa technologii 4K, nie należy oszczędzać na kablu HDMI. Mocno wskazany będzie tu najnowszy standard HDMI 2.0 o długości oscylującej w granicach 5 metrów. Szerokość pasma na poziomie 600 Mhz, maksymalna przepływność na poziomie 18 Gbit/s i wszystkie dotychczasowe opracowane dobrodziejstwa technologiczne znacząco podniosą komfort korzystania z 4K. Dodatkowo warto pamiętać, że jedynie kable HDMI od wersji 1.4 posiadają obsługę rozdzielczości 4K.
Polecane kable HDMI