Jaki głośnik Bluetooth wybrać? Jaki na wyjazd?
Spis treści
Mobilne głośniki Bluetooth stają się coraz popularniejszymi urządzeniami, które wraz z postępem technologicznym oferują coraz lepsze parametry i jakość sygnału audio, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów.
W artykule podpowiemy, jaki głośnik Bluetooth wybrać. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na mobilny głośnik, jakie może być jego zastosowanie, a także jakimi cechami i parametrami kierować się przy jego zakupie.
Ranking głośników Bluetooth
Dlaczego warto wybrać głośnik Bluetooth?
Głównym powodem, dla którego warto zainteresować się głośnikami Bluetooth, jest ich mobilność. Możemy używać ich zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Współpracują nie tylko ze smartfonami, ale ze wszystkimi urządzeniami, które są w stanie parować się za pośrednictwem modułu Bluetooth lub kabla AUX.
Głośniki Bluetooth to często doskonała alternatywa dla drogich, nieporęcznych i zajmujących wiele miejsca zestawów audio. Jakość dźwięku w przypadku głośników Bluetooth stoi na wysokim poziomie i bez problemu może konkurować z głośnikami stereo z niższej i średniej półki cenowej.
Zastosowanie głośników Bluetooth
Przenośny głośniczek świetnie sprawdzi się podczas słuchania audycji radiowych lub muzyki wprost ze smartfona, tabletu, laptopa, czy innego urządzenia audio. Bez problemu podłączymy go również do odtwarzaczy DVD.
Z reguły głośniczki Bluetooth pozwalają na zasilanie przez kabel USB podpięty do urządzenia i oferują pojemne, wytrzymałe baterie, które zwykle pozwolą na regularną pracę nawet do 8 godzin ciągłego słuchania muzyki. To naprawdę sporo.
Głośnikiem Bluetooth bez trudu obsłużymy zarówno małą plenerową imprezę, jak i zastąpimy nim uległy awarii sprzęt audio podczas spotkania z grupą znajomych. Mobilne głośniczki świetnie sprawdzą się podczas słuchania muzyki pod prysznicem czy podczas golenia, mogą okazać się dobrą alternatywą radia podczas prac wykończeniowych w mieszkaniu, czy prac w garażu. Możemy zabrać je ze sobą na wyjazd pod namioty, na ryby, czy inną wycieczkę.
Zastosowań mobilnych głośników Bluetooth jest bardzo wiele i wszystko zależy od kreatywności ich właściciela.
Na co zwracać uwagę wybierając głośnik Bluetooth?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obsługiwane sposoby komunikacji i interfejsy. Poza tym podczas wybierania mobilnego głośnika sprawdźmy moc, sposób zasilania, czas pracy na baterii, konstrukcję oraz ogólną jakość głośniczka, a także dodatkowe funkcje i wyposażenie.
Interfejsy i komunikacja
Podstawowym sposobem komunikacji mobilnych głośników jest oczywiście Bluetooth. Przed kupnem głośnika warto sprawdzić standard tego modułu. Im nowszy będzie, tym zaoferuje lepsze parametry transmisji oraz większą energooszczędność.
Niektóre mobilne głośniki Bluetooth mogą łączyć się z urządzeniami za pośrednictwem sieci Wi-Fi, a także AirPlay, czyli połączenia bezprzewodowego dedykowanego urządzeniom z firmy Apple.
Obecnie coraz popularniejszym modułem, który możemy znaleźć w głośnikach Bluetooth, jest moduł NFC. Umożliwia on o wiele szybsze parowanie ze sobą urządzeń obsługujących NFC. Większość nowoczesnych smartfonów ze średniej i wyższej półki wspiera tę technologię. Wystarczy załączyć ją w urządzeniu przenośnym, przyłożyć do głośnika i możemy cieszyć się szybki sparowaniem obydwu sprzętów.
Poza tym istotne są złącza, w które głośnik jest wyposażony. Większość dobrej jakości głośników ma możliwość wpięcia wejścia słuchawkowego jack audio 3,5 mm. Niektóre mają dodatkowo wejście mini/micro USB, a także slot na karty SD. Im więcej złącz, tym funkcjonalność głośnika Bluetooth będzie większa.
Moc głośników
Ogólnie rzecz biorąc, im większa moc, tym głośnik będzie w stanie grać głośniej. Pamiętajmy, żeby sprawdzać moc nominalną głośnika, a nie moc maksymalną, która często podawana jest przez producentów w ramach tzw. chwytu marketingowego. Moc głośników Bluetooth oscyluje głównie w okolicach 10 – 20 W.
Zasilanie
Zasilanie głośnika Bluetooth może być realizowane na trzy sposoby – poprzez zasilacz sieciowy, zasilanie z innego urządzenia przez kabel USB lub akumulatorowo. Jedna metoda nie wyklucza drugiej. Im więcej możliwości zasilania głośnika, tym lepiej.
Czas pracy na baterii
Istotny parametr, gdy zamierzamy korzystać z głośniczka na zewnątrz i wszędzie tam, gdzie nie będziemy mieć dostępu do gniazdka sieciowego lub urządzenia, z którego głośniczek będzie mógł czerpać energię elektryczną.
Rozsądnym minimum czasu pracy na jednym cyklu ładowania baterii jest około 4 godziny. Taki czas pozwoli nam na bezproblemowe obsłużenie spotkania ze znajomymi, posłuchania muzyki podczas prac w domu i na zewnątrz i stanowić będzie dobrą alternatywę w przypadku awarii pełnoprawnego sprzętu audio.