Jaki dysk zewnętrzny 3TB? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Gdy na ekranie pojawia się znienawidzony komunikat o braku wolnego miejsca na dysku, mamy do wyboru a) poświęcić się wielogodzinnemu przekopywaniu przez zgromadzone pliki i programy i zdecydować, czego bez żalu można się pozbyć) zdać się na darmowe programy do oczyszczania przestrzeni dyskowej, nie zawsze skuteczne i nie zawsze bezpieczne; c) przetrząsnąć zawartość portfela i wirtualnie bądź stacjonarnie zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny. Za ostatnią opcją przemawiają coraz niższe ceny tych przydatnych urządzeń, które dają właściwie nieograniczone możliwości przechowywania nie tylko ważnych i cennych, ale też niekiedy zbędnych plików. Na to ostatnie można sobie pozwolić, szczególnie jeśli dysponujemy dyskiem o pojemności 3 TB.
Dlaczego akurat terabajt?
Odpowiedź jest prosta – mniejsze pojemności zwyczajnie przestają się opłacać. Z jednej strony wakacyjne zdjęcia znad morza i kilka ulubionych utworów w formacie mp3 spokojnie zmieszczą się na dysku o o wiele mniejszej pojemności. Z drugiej, różnice w cenach są często symboliczne, a kolekcja danych lubi się rozrastać w błyskawicznym tempie, zwłaszcza w dobie, gdy rezygnujemy z tradycyjnego papieru i nietrwałych płyt CD na rzecz nośników, na których można polegać.
Pamiętajmy, że aktualnie pojedynczy film w wysokiej jakości obrazu potrafi zająć kilka giga – a trzy terabajtowy dysk może równie dobrze posłużyć za domowy serwer NAS, nie ma więc obaw, że wolne miejsce będzie się marnować.
Zamiast piętrzyć pendrive’y i karty pamięci, które łatwo zapodziać, lepiej trzymać wszystko w jednym miejscu. Dysk zewnętrzny jest też niezastąpiony w przechowywaniu kopii zapasowych, które potrafią sporo ważyć, ale nie zrezygnuje z nich nikt, kto choć raz przeżył awarię lub utratę sprzętu. W tej chwili 3 TB to optymalna ilość wolnego miejsca za przystępną cenę, warto się więc zastanowić, czym jeszcze powinien się cechować solidny dysk zewnętrzny. Poniżej przydatny przewodnik po tajemniczych parametrach.
Czy rozmiar ma znacznie?
To zależy od naszych potrzeb. Dysk 2.5 cala to lekkie, poręczne rozwiązanie, które można bez problemu zabrać do znajomych i podłączyć do ich sprzętu dzięki plug&play. Dyski 3.5 cala są cięższe, większe i potrzebują dodatkowego źródła zasilania, ale oferują wyższą wydajność i szybkość, a przy tym zwykle są tańsze. W praktyce może okazać się, że w przypadku pojemności 3 TB różnica pomiędzy rozmiarem 2.5 a 3.5 nie będzie kolosalna – wtedy warto wybrać lżejszą opcję.
Specyfikacja techniczna
W posiadanie terabajtowego dysku można wejść już za niecałe 200 zł, jednak tańszy zwykle znaczy gorszy. Czym różnią się nieco droższe modele o tej samej pojemności? Zacznijmy od standardu USB: dotąd królował 2.0, o szybkości przesyłu do 60 MB/s. Jego następca, USB 3.0 (nie bez powodu zwany SuperSpeed), oferuje nawet 600 MB/s, co jest zauważalną różnicą podczas kopiowania dużych plików, a ponieważ cechuje go kompatybilność wsteczna, będzie współpracował również ze starszymi urządzeniami.
A gdy już zdecydujemy się na USB 3.0, niech w parze z nim idzie wartość 7200 RPM (revolutions per mintue – obroty na minutę), która zagwarantuje najwyższą wydajność pracy. W tym aspekcie niedoceniane są często usługi pamięci podręcznej (tzw. cache) dysku, którą można określić prostą zasadą: więcej = lepiej. 8 MB to absolutne minimum.
SSD? HDD?
Dyski SSD, które w przyszłości prawdopodobnie całkowicie wyprą HDD z rynku, dziś nie sprawdzą się jeszcze jako magazyn danych. Nawet małe pojemności mają dość wysokie ceny, więc zakup aż 3 TB byłby kompletnie nieopłacalny – zwłaszcza że nie będziemy z niego odpalać systemu i nie zauważymy przewagi technologicznej SSD nad HDD przy takim użytkowaniu.
Dodatki ułatwiające życie
Dyski zewnętrzne nie są nieodporne na awarie, dlatego postarajmy się wyszukać model o możliwie jak najdłuższej gwarancji (która zwykle trwa rok, 2 lub 3 lata) – można też dopłacić za jej przedłużenie. Niektóre urządzenia posiadają czujnik wstrząsów (dysk wykrywa je i kompensuje), oprogramowanie do backupu, możliwość szyfrowania danych, a nawet umożliwiają bezpłatne korzystanie z kilku giga wolnej przestrzeni w chmurze danych.
Jeśli w planach mamy częste transportowanie dysku, warto bliżej przyjrzeć się jego obudowie: solidna, matowa lepiej zniesie intensywne użytkowanie i będzie wyglądać akceptowalnie nawet po latach. Alternatywą może być dokupienie pasującego etui; a ci, którym brak już portów w laptopie na podłączanie kolejnych urządzeń peryferyjnych, mogą pokusić się o nabycie HUB-a, który zapewni dodatkowe złącza USB.
Ranking 5 dysków zewnętrzny 3 TB