Jaki blender do 100 zł? Top 5 najlepszych blenderów!
Spis treści
W dzisiejszych czasach, kiedy właściwie każda czynność może być ułatwiona i przyśpieszona dzięki coraz to nowszym wynalazkom techniki, gospodynie zastanawiają się, co tak naprawdę ułatwi im domowe obowiązki, a co będzie tylko zbędnym gadżetem, który będzie jedynie zajmować miejsce w kuchni. Blender z pewnością jednak należy do grupy sprzętów, które każda kobieta powinna mieć u siebie w domu.
Sam blender jest jednak kuchennym pomocnikiem w wielu czynnościach – to uniwersalny, wielofunkcyjny sprzęt, który dodatkowo zajmuje niewiele miejsca, a do tego można go kupić już za niecałe 100 złotych. Oczywiście, rynek oferuje również blendery za 200 czy nawet 300 złotych, jednak postaramy się udowodnić, że mając mikser, przyda się również i blender, ale w znacznie niższym budżecie.
Jeśli gospodyni szuka blendera, który zastąpi jej mikser, sokowirówkę i robota kuchennego, na pewno musi pomyśleć o sprzęcie nieco droższym, z większą ilością końcówek, z wymiennymi ostrzami – na pewno będzie to zadowalająca inwestycja. Taki sprzęt z powodzeniem może zastąpić kilka innych. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy w domowej kuchni jest już przykładowo mikser z obracaną miską – w takim przypadku blender może okazać się szybkim i sprawnym pomocnikiem.
Zastosowanie blendera
Jeszcze kilka lat temu blender oznaczał sprzęt z małym, podłużnym silniczkiem, zakończony końcówką do miksowania. Sprawdzał się doskonale w przygotowaniu zup – kremów czy koktajli owocowych. Dzisiejsze blendy są jednak o wiele bardziej uniwersalne, głównie dzięki wymiennym końcówkom i różnym miseczkom. Oto najważniejsze zastosowania blendera:
- Przygotowanie zup, kremów z ugotowanych warzyw;
- miksowanie owoców – na koktajle czy smoothie;
- szybkie ubijanie ciasta na naleśniki, placki, omlety;
- siekanie bakalii – orzechów, migdałów;
- rozdrabnianie lodu;
- tarcie warzyw – np. marchewki, jabłka czy kapusty;
- spienianie mleka.
Kreatywna pani domu na pewno znajdzie jeszcze kilka innych możliwości wykorzystania blendera i jego końcówek w kulinarnych eksperymentach.
Dlaczego warto kupić blender?
Blender ma wiele zastosowań, które wcześniej zostały umówione, ale też sam w sobie jest sprzętem, który nie sprawia kłopotów. Przede wszystkim jest uniwersalny – ma wiele funkcji, możliwości zmiany końcówek do różnych czynności – na pewno przyda się i to nie raz!
Dodatkowo jest bardzo łatwy w przechowywaniu – każda część jest osobno, przez nie zajmuje sporo miejsca i można go szybko przygotować do pracy. Najnowsze blendery są też łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji końcówek.
Dzięki blenderowi nasze dania – zupy, naleśniki czy koktajle, nabiorą nowej formy, będą smaczniejszej, a ich przyrządzanie będzie samą przyjemnością.
Na co zwrócić uwagę przy zakupach?
Widełki cenowe blenderów są bardzo szerokie, a funkcje podobne. Niektóre blendery mają więcej końcówek, inne mniej, ale nie to świadczy o dobrym sprzęcie. Również cena nie będzie dobrym wyznacznikiem, gdyż jak się okazuje przy takiej samej wytrzymałości końcówek, blendery do 100 złotych mają takie same funkcje, jak te za 250 złotych, a są dużo mniejsze i bardziej poręczne.
Przy zakupach trzeba więc zwrócić uwagę na jakość wykonanych elementów – najlepiej, żeby końcówki i nożyki były metalowe, a nie plastikowe. Nie liczy się też ilość akcesoriów, a oferowane przez nich funkcje – czasami blender z trzema końcówkami ma więcej lub tyle samo funkcji, co ten z sześcioma.
Warto też przemyśleć formę blendera – na rynku dostępne są tzw. ręczne, które trzeba trzymać, a także kielichowe, w których akumulator stoi na blacie. Każda z form ma swoje wady i zalety, a Pani Domu musi wybrać taki, z którym najlepiej będzie się jej pracowało.
Parametry techniczne blenderów
Przy zakupach trzeba jednak pamiętać o parametrach technicznych, jakie oferuje producent w swoim sprzęcie. Będą one miały największy wpływ na pracę i jakość blendera.
Moc
Jest to o tyle, ważne, że moc będzie miała znaczenie przy twardości miksowanych składników. Blendery w budżecie do 100 złotych mają około 600 – 700 Watów.
Wykonanie
Wykorzystywany materiał będzie miał wpływ na jakość pracy sprzętu – część ręczna może być wykonana z tworzyw sztucznych, jednak końcówki i noże bezwzględnie powinny być ze stali nierdzewnej, która łatwiej się czyści, jest odporna na uszkodzenia i wysoką temperaturę.
Rodzaj zasilania
Dostępne są blendery bezprzewodowe, zasilane akumulatorem oraz przewodowe z kablem, które zazwyczaj są tańsze i mają większą moc.
Noże
Mogą być dwuskrzydłowe i czteroskrzydłowe. Najbezpieczniej jest gdy, blender ma wymienne nożyki.
Sposób montażu
Rozkładany na wiele części blender łatwiej jest przechowywać, a do tego czyścić. Maksymalny czas pracy – blender zazwyczaj jest używany do szybkiego miksowania i ubijania, ważne jednak, żeby zbyt szybko się nie przegrzewał.
Przy zakupie blendera warto też zwrócić uwagę na wygodę pracy użytkownika – właściwie jest to niezbędne, żeby sprzęt długo służył i był po prostu używany z przyjemnością.