Jaka zmywarka do 1500 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Dla jednych zmywarka mogłaby nie istnieć, gdyż wolą tradycyjną formę mycia naczyń, a drudzy nie wyobrażają sobie bez niej życia. Faktem jednak jest to, że coraz więcej ludzi decyduje się na jej zakup, motywując swój wybór funkcjonalnością urządzenia i oszczędnością czasu.
Jak zmywarka do 1500 zł?
Za taką cenę możesz kupić bardzo dobrej jakości sprzęt, który okaże się Twoim niezastąpionym przyjacielem w kuchni. Przede wszystkim zyskasz troszkę więcej czasu dla siebie i rodziny i ochronisz swoje dłonie, którym nie służy codzienny, długi kontakt z detergentami. I kolejna kwestia to wygoda. Kilka zestawów naczyń możesz włożyć do zmywarki na raz, które oprócz tego, że będą idealnie umyte, zostaną też osuszone. Wyjmujesz gotowe do użycia talerze czy sztućce, które tylko w przypadkach wyjątkowych zabrudzeń, trzeba doczyścić własnoręcznie, przed umieszczeniem w urządzeniu. Jest to jednak kwestia incydentalna i przy korzystaniu ze zmywarek droższych, z wieloma programami mycia, może w ogóle nie mieć miejsca.
Do zabudowy czy wolno stojąca?
To podstawowe pytanie, na które odpowiedź w dużej mierze zależy od aranżacji wnętrza Twojej kuchni, ale i indywidualnych upodobań. Jeśli chcesz, aby urządzenie nie rzucało się w oczy i idealnie wtapiało się w linię mebli, zdecyduj się na zakup zmywarki do zabudowy. Niektóre z nich (zintegrowane) ze schowanym panelem sterującym, są w pełni ukryte między kuchennymi pólkami. Jeśli wolisz jednak mieć wszystko pod kontrolą i cały czas śledzić postępy mycia naczyń, zdecyduj się na zmywarkę z panelem na przedniej ściance urządzenia.
Natomiast zmywarkę wolno stojącą możesz postawić w dowolnym miejscu kuchni i łatwiej się do niej dostać w przypadku kiedy ulegnie awarii. Możesz także ją bez problemu przestawić, kiedy zechcesz odświeżyć wizualnie swoją kuchnię.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu
Pojemność – wszystko zależy od tego, jak dużą masz rodzinę i jaką ilość naczyń myjesz codziennie. Jeśli wiesz, że każdego dnia piętrzy się w zlewie stos talerzy, szklanek i garnków i zawsze jest coś do umycia, zainwestuj w większy sprzęt. Jeśli mieszkasz tylko z jedną osobą lub jesteś singlem, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie urządzenie o szerokości do 45 cm. Większe do 60 cm. zaspokoją potrzeby dużej rodziny. Mała, kompaktowa zmywarka czy duży myjący kombajn – decyzja należy do Ciebie i od Twoich indywidualnych preferencji.
Pobór energii
Im wyższa klasa zmywarki, tym mniej energii pobiera. Niektórzy mówią, że są to urządzenia mocno nieopłacalne, bo „pożerają” ogrom prądu. Nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy od sposobu eksploatacji i ustawienia odpowiednio dobranych programów do mycia naczyń. Po drugie, włączasz zmywarkę raz, myjąc wiele rzeczy, co oszczędza przede wszystkim wodę. Myjąc naczynia w zlewie i płukając je pod bieżącą wodą, możesz użyć wody znacznie więcej. Przekłada się to także na pobór większej ilości energii, kiedy woda ogrzewana jest np. bojlerem. Zużycie prądu rośnie wraz z górą brudnych talerzy piętrzących się na szafce.
Cichy i wydajny silnik
To także bardzo ważny parametr zmywarek. Urządzenia głośne, nie nadają się w ogóle do mieszkań małych, w których dźwięk roznosi się po wszystkich pomieszczeniach. Szczególnie, gdy w domu są dzieci osoby starsze lub wrażliwe na hałas. Wiadomo, jak bardzo może irytować warczące przez dłuższy czas urządzenie, dlatego inwestycja w sprzęt cichym, np. z silnikiem typu Eco Silence Drive, na pewno będzie opłacalna.
Dodatkowe funkcje
Oprogramowanie
Dobra zmywarka powinna mieć kilka dobrych programów do mycia naczyń, aby zaoszczędzić Twój czas i zużycie wody oraz prądu. Jest to np. program szybki – ustawia się go do mycia naczyń lekko zabrudzonych, kiedy nie trzeba sobie radzić z np. zaschniętym tłuszczem na talerzu. Program Eco, dzięki któremu zaoszczędzisz nie tylko pobór energii ale i wody. Natomiast program połowa wkładu pozwala na użycie tylko części środka czyszczącego i wody. Innych programów jest cała masa, grunt to wybrać te, które dadzą oszczędność i ułatwią zmywanie. Nieraz wystarczy kilka podstawowych, ale dobrych programów, niż wiele zbędnych funkcji, których i tak nie użyjesz. Inne funkcje
Funkcja opóźnionego startu – pozwala na ustawienie zmywarki na określoną godzinę pracy. Pomaga to bardzo organizacji zadań kuchennych .
Czujnik wielkości załadunku – dzięki niemu zmywarka sama dobierze rodzaj programu do mycia oraz ilość wody potrzebnej do określonej liczby naczyń.
Wyparzanie – dzięki tej funkcji pozbędziesz się wszelkich bakterii i różnych mikroorganizmów podczas mycia brudnych talerzy, kubków czy garnków. Wysoka temperatura bardzo dobrze sobie z nimi poradzi.
Aqua Stop – dzięki temu programowi, masz pewność, że Twoje mieszkanie nie zostanie zalane wodą w razie awarii, bądź przypadkowego otworzenia drzwi.
OSUSZANIE
Zwróć także uwagę na to, w jaki sposób zmywarka będzie osuszać naczynia. Może być to suszenie kondensacyjne, kiedy para wodna skrapla się na tylnej ścianie urządzenia. Inny sposób, to podniesienie temperatury w komorze, co prowadzi odparowania wody z naczyń. Pamiętaj, że najlepszy stopień suszenia maja do zaoferowania zmywarki w klasie A.
Ciekawe dodatki
Czy dane urządzenie będzie dla Ciebie odpowiednie, może też świadczyć nawet jeden funkcjonalny dodatek, który ułatwi korzystanie ze zmywarki. Będzie to np. kosz na kółkach, możliwość jego regulacji, uchwyty na butelki dla dzieci itd. Bardzo cennym dodatkiem jest też obecność filtra samoczyszczącego, który pomaga pozbyć się np. kamienia i innych zanieczyszczeń. Niektóre zmywarki wyposażone są w wentylator, który skraca czas suszenia naczyń, wprawiając w ruch powietrze w komorze zmywarki. Jeśli kupisz sprzęt zaopatrzony w składane stojaki ułatwisz sobie znacznie życie. Dzięki nim zmieścisz w zmywarce kilka kompletów naczyń oraz umieścisz w niej większe szklanki czy kubki.
Ranking zmywarek do 1500 zł
Zmywarka Bosch SPV43M20EU. – za ok. 1200 zł. dostajesz bardzo dobry, mały sprzęt, funkcjonalny i o wysokiej klasie energetycznej A+, o szerokości do 45 cm. Cchuje ją także niski pobór wody i system koszy VaroiFlex- czyli duża elastyczność załadunku w obydwu koszach. Mechaniczne zabezpieczenie przed otworzeniem drzwiczek przez dzieci oraz system Aqua Stop zapewnia spokój i komfort użytkowania na długie lata. Jeśli cenisz sobie perfekcyjne mycie i suszenie naczyń (a zapewne tak), dbając przy okazji o oszczędność prądu i wody, to program specjalny VarioSpeed skróci czas trwania mycia o połowę.
Zmywarka Beko DIN28330 – kosztuje niecałe 1500 zł., a oferuje mnóstwo funkcji i programów. Przede wszystkim jest mocno oszczędna, ponieważ posiada klasę energetyczną A+++. Jest to duża zmywarka (prawie 60 cm) czyli w sam raz dla dużej rodziny. Pozwala na jednoczesne mycie zarówno lekko, jak i mocno zabrudzonych naczyń a dzięki programowi Fast+ skrócisz trzykrotnie czas zmywania, zachowując maksymalną wydajność. Natomiast funkcja GlassShield zapewni ochronę wszelkim naczyniom ze szkła i 20-krotnie wydłuży ich żywotność.
Zmywarka Gorenje GV54110 – To raczej mała zmywarka, przeznaczona dla mniejsze rodziny. Jej klasa energetyczna to A++, także również wysoka. Oferuje szereg przydatnych funkcji i programów, ułatwiających mycie naczyń, oszczędzających czas, energię i wodę. Jednym z nich jest funkcja SpeedWash, dzięki której skrócisz czas mycia naczyń delikatnie zabrudzonych, dostosujesz temperaturę i ilość pobranej wody. Ciepło pochodzące z ostatniego płukania gwarantuje idealne osuszanie. Urządzenie posiada też filtr samoczyszczący, chroniący urządzenie przed zabrudzeniem i potencjalną awarią.