Jaka ramka cyfrowa? Jaką wybrać ? Polecane ramki cyfrowe
Spis treści
Obecnie punkty wywoływania zdjęć są rzadkością. Za sprawą rosnącej popularności aparatów cyfrowych i nowoczesnych technologii, stosowanych w smartfonach, klasyczne aparaty fotograficzne odchodzą w zapomnienie. Ramki cyfrowe to odpowiedź na potrzeby nowych czasów. Gadżet ten będzie świetną ozdobą wnętrza i prezentem ślubnym czy też dla fanów nowinek technicznych oraz fotografowania.
Dlaczego warto mieć ramkę cyfrową
Ramka cyfrowa to rodzaj tabletu nowej generacji, dość wyspecjalizowanego, który włączony cały czas, nie przegrzewa się. Umożliwia on zmienianie wyeksponowanych zdjęć zależnie od aktualnego nastroju czy towarzystwa w mieszkaniu. Ramki cyfrowe stawia się pojedynczo lub wiesza na ścianie, także w kompozycjach. Nie trzeba już tracić czasu na wybieranie fotografii, zanoszenie ich do specjalnego punktu, oczekiwać na odbiór i płacić za usługę wydruku.
Kolor ramki cyfrowej dobiera się indywidualnie do każdego wnętrza. Najbardziej uniwersalne są czarne urządzenia, w sprzedaży można natomiast spotkać również ramki cyfrowe srebrne, białe, zielone, żółte czy różowe.
Jak działa ramka cyfrowa
Cyfrowa ramka do zdjęć wyświetla pojedyncze zdjęcia lub ich konkretną serię przez różny czas, do dowolnego ustawienia. Można nią sterować za pomocą poręcznego pilota. Ekspozycja fotografii w domu czy biurze jest bardziej efektowna i przyciąga wzrok na dłużej niż tradycyjna ramka.
Urządzenie tego rodzaju może być zasilane przewodowo bądź bezprzewodowo, co jest istotne przy montażu sprzętu np. na ścianie.
Jak wgrać zdjęcia do ramki cyfrowej
Podstawą działania ramki cyfrowej jest USB, za pomocą którego w wygodny sposób zgrywa się zdjęcia do wyświetlania. Część modeli urządzeń potrafi łączyć się z komputerem bezprzewodowo. Dzięki wbudowanemu Wi-Fi sprzęt potrafi wyświetlać zdjęcia pobrane także z internetu, przykładowo z portali społecznościowych. Przydatny jest również Bluetooth – w razie potrzeby ramka cyfrowa bezprzewodowo połączy się ze smartfonem czy drukarką.
Standardową, minimalną pamięć ramki cyfrowej (128 MB na 74 zdjęcia) można zazwyczaj rozszerzać za pomocą pamięci zewnętrznej (typu MS, CF, MMC, SD/SDHC, xD-Picture Card). 1 GB zamontowanej pamięci odpowiada natomiast około 500 zdjęciom, wykonanym w tradycyjnym formacie. Najbardziej podstawowe modele nie dysponują w ogóle wbudowaną pamięcią, dlatego należy od zaopatrzyć się w wygodną kartę pamięci.
Parametry ramek cyfrowych
Standardem w ramkach cyfrowych jest ekran LCD. Najlepszą jakość obrazu, naprawdę żywe kolory i niezły kontrast oferują najnowocześniejsze (i najdroższe) monitory LED.
Podczas wyboru ramki cyfrowej warto zwrócić uwagę na następujące parametry urządzenia:
Przekątna ekranu w calach. W sprzedaży dostępne są ramki cyfrowe pomiędzy 7 (odpowiednik wydrukowanego zdjęcia w formacie 10×15 cm) a nawet przeszło 18 cali. Małe urządzenia doskonale sprawdzą się na szafce przy łóżku, większe będą natomiast dobrze prezentować się zawieszone na ścianie.
Format i rozdzielczość ekranu. Najpopularniejsze formaty monitora to standardowy 4:3 bądź panoramiczny 16:9. Dominuje rozdzielczość 1024×768 pikseli, a także 800×600 (wystarczająca przy 7-calowych urządzeniach) i 800×480 – im wyższa będzie rozdzielczość sprzętu, tym wyraźniej zostanie wyświetlone zdjęcie na ramce.
W ramkach cyfrowych montuje się dodatkowo także radio, budzik czy kalendarz. Część modeli posiada także ciekawą funkcję, umożliwiającą oglądanie na ekranie nie tylko zdjęć, ale także nakręconych aparatem lub telefonem filmików.