Jaka płyta główna pod procesor AMD? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Dobra płyta główna to podstawa. Bez niej nie byłoby możliwości podłączenia innych podzespołów – procesora, karty graficznej czy pamięci operacyjnej. Warto zadbać o dobrą płytę główną, ponieważ to od niej zależy ergonomia i stabilność działania całego komputera.
Źle dopasowane elementy wyposażenia PC mogą wpłynąć na jego wydajność, a nawet uniemożliwić jego funkcjonowanie. W tekście skupimy się na najlepszych płytach pod procesory AMD.
Chipsety
Są to konkretne grupy lub pojedyncze układy scalone, które dbają o przepływ danych między poszczególnymi elementami i podzespołami PC-ta. Na chipset składają się głównie mostek północy oraz południowy, które w dużej mierze określają możliwości technologiczne płyty głównej.
Mostek północy zarządza transferem danych tam, gdzie wymagana jest jak największa szybkość i szerokość pasma. Oznacza to, że łączy najczęściej płytę główną z procesorem, pamięcią, magistralami PCI-E i AGP. Poza tym połączony jest z mostkiem południowym.
Mostek południowy zarządza transferem innych, mniej wymagających podzespołów – dysków twardych, czy urządzeń peryferyjnych.
Głównymi producentami chipsetów są VIA, SiS, nVidia, AMD oraz Intel. Płyty główne z chipsetami dopasowanymi do procesorów AMD to segmenty: 990X, 990FX, 970, A88X, A78, A68H, A55. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami i przeznaczony jest do innego zastosowania.
Ranking płyt głównych do AMD
Wydajny 990X przeznaczony jest do ogólnego zastosowania. 990FX jest jeszcze bardziej wydajny i służy głównie do profesjonalnych lub gamingowych zastosowań. 970 z kolei reprezentuje bardziej ekonomiczną klasę serii 9xx.
A88X, tak jak 990FX słynie z wydajności i przeznaczony jest dla graczy i profesjonalistów. A78 jest nieco mniej wydajny i korzysta się z niego głównie w rozwiązaniach mniej specjalistycznych. A68H to podstawowy chipset z ogólnym przeznaczeniem. A55 to budżetowa wersja chipsetu do podstawowych operacji.
Wymiary płyt głównych
Wielkość płyty głównej określa ilość miejsca, którą można przeznaczyć na podzespoły. Płyta główna powinna przede wszystkim pasować do obudowy PC-ta. Płyty główne występują w ściśle określonych standardach, które ułatwiają ich klasyfikację i wybór.
Największym formatem jest E-ATX, przeznaczony do ogromnych PC-tów. Najpopularniejszym formatem jest ATX wraz z odmianami. Ma on 30,5×24,4 cm. Poza tym równie popularny i jednocześnie pozbawiony dodatkowych gniazd PCI jest microATX (24,4×24,4 cm). Jeszcze mniejszy miniITX (17x17cm), nanoITX (12x12cm) i picoITX(10×7,2cm). Należy pamiętać, że im mniejsza płyta, tym mniejsza funkcjonalność, możliwość rozszerzenia i implementowania podzespołów.
Najrozsądniej planować budowanie komputera właśnie od płyty głównej, dopiero później dobierać pod nią obudowę i w kolejnych krokach inne podzespoły. Jeżeli chcemy wymienić jedynie płytę główną, wtedy musimy wstrzelić się jej rozmiarem w miejsce dysponowane w obecnej obudowie.
Złącza
Złącza określają, jakie podzespoły i urządzenia można wpiąć do płyty głównej. Dzieli się je na dwa typy – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Złącza zewnętrzne to inaczej wyjścia z PC-ta do innych elementów, takich jak monitor, Internet, czy głośniki. Znajdują się w tylnym panelu obudowy komputera.
Złącza wewnętrzne to porty i gniazda, w które można wpiąć konkretne podzespoły, lądujące na płycie głównej – kości pamięci RAM, złącza PCI Express, zasilanie, gniazda M.2, USB 2.0 i 3.0 itd. Ogólnie rzecz biorąc im więcej – tym lepiej.
Dobre płyty główne powinny być wyposażone w szybką i wydajną magistrale PCI Express x16 do karty graficznej, więcej niż jedną magistralę PCI Express x1, minimum 4 gniazda na kości RAM DDR3 lub DDR4, wtyki zasilania ATX, gniazda USB 2.0 i 3.0, które będzie można wpiąć do przedniego panelu obudowy PC-ta.
Poza tym, gniazdo obsługujące dyski SSD, SATA II, SATA III i eSATA. Warto również zaopatrzyć się w port RJ-45, który umożliwia wpięcie internetu z kabla i wyjście HDMI, DVI lub DisplayPort.
Zintegrowana karta dźwiękowa i graficzna
Obecnie każda występująca na rynku płyta główna jest wyposażona w zintegrowaną kartę dźwiękową. Taka karta dźwiękowa z powodzeniem odtworzy dobrej jakości dźwięk na głośnikach 5.1, a nawet 7.1. Jeżeli jesteś audiofilem lub zależy Ci na najlepszym możliwym brzmieniu, warto dokupić zewnętrzną kartę dźwiękową, która zdecydowanie podniesie jakość efektów dźwiękowych.
Zintegrowana karta graficzna zdecydowanie bardziej ogranicza komfortowe korzystanie z komputera. Jeżeli wykorzystujesz swojego PC-ta w biurowy sposób lub nie obciążasz układu graficznego, będzie ona dla Ciebie odpowiednia.
Jeżeli natomiast oglądasz wysokiej jakości filmy lub grasz w nowsze gry, wtedy zintegrowany układ nie wystarczy. Zintegrowane karty graficzne wykorzystywane w procesorach AMD to mniejsi bracia pełnowymiarowych, zewnętrznych układów graficznych. Oznacza to, że zintegrowana grafika nie różni się niczym innym poza wydajnością.
W procesorach marki AMD wykorzystuje się zintegrowane układy Radeona: podstawową serię R3, nieco lepszą R5, oraz najbardziej wydajną R7.
Cechy specjalne, na jakie można natrafić
Duża część producentów płyt głównych oferuje specjalne dodatki, technologie i bonusy, które kuszą funkcjonalnością. Takie firmy, jak MSI, Gigabyte, czy Asus prześcigają się w oferowaniu specjalnych udogodnień i bajerów przyciągających graczy, entuzjastów czy geeków.
Takimi specjalnymi udogodnieniami są np. technologie automatycznego podkręcania, optymalizacji wydajności i energooszczędności systemu, systemy chroniące płytę główną przed zalaniem i uszkodzeniami wynikającymi z przepięć i ochrony odgromowej. Poza tym, częstymi udogodnieniami są wspieranie przez płytę główną lepszego dźwięku i urządzeń peryferyjnych, a także wykonanie konstrukcji płyty z mocniejszych materiałów.