Jaka pamięć RAM do 300 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Pamięć operacyjna zaraz za procesorem i kartą graficzną jest najważniejszym podzespołem komputera. Zwracają na nią uwagę nie tylko gamerzy, ale również osoby zajmujące się renderowaniem grafiki, czy filmów, a także wszyscy, którzy oczekują od komputera wydajności i szybkiego radzenia sobie z obliczeniami.
W tekście skupimy się na pamięciach RAM z wyższej półki cenowej. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na pamięć RAM do 300 złotych, jakie jest jej zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając pamięć RAM do podanej kwoty, a także jakimi parametrami powinna się ona odznaczać.
Dlaczego warto wybrać pamięć RAM do 300 złotych?
Kości pamięci RAM w podanym przedziale cenowym posiadają bardzo dobre parametry i specyfikację, dzięki czemu wydajność sprzętu zaopatrzonego w pamięć z tej półki cenowej będzie stała na wysokim poziomie.
Mając do dyspozycji 300 złotych, możemy wybierać między kośćmi pamięci od znanych i cenionych producentów pamięci na rynku, takich jak: HyperX, G.Skill, Corsair, GoodRam, Crucial, Kingston, GeIL itd. Kości pamięci do 300 złotych oferują nie tylko świetne osiągi, ale również ciekawy, agresywny design.
Zastosowanie pamięci RAM do 300 złotych
Pamięć RAM służy do przechowywania aktualnie wykonywanych przez procesor programów i danych oraz wyników obliczeń wykonywanych przez te programy. Pamięci RAM możemy podzielić na statyczne- SRAM, jak i dynamiczne- DRAM. Pamięci statyczne są droższe od dynamicznych, a także są szybsze i nie wymagają odświeżania, tak jak ma to miejsce w pamięci DRAM.
Pamięć RAM stosujemy nie tylko w komputerach, ale również w kartach graficznych, dźwiękowych, czy jako pamięci sterowników PLC. Od pojemności pamięci RAM zależy ilość danych, jakie może w danej chwili przechowywać, a od jej prędkości szybkość przesyłu owych danych.
Na co zwracać uwagę wybierając pamięć RAM do 300 złotych?
Kupując pamięć RAM, należy zwrócić uwagę na parę aspektów, dzięki którym lepiej dobierzemy pamięć do posiadanego sprzętu oraz osobistych predyspozycji. Do najważniejszych cech pamięci RAM należą: typ pamięci RAM oraz dopasowanie jej do gniazda na płycie głównej.
Typ pamięci RAM
Obecnie Pamięci RAM występują w standardach DDR, DDR2, DDR3, DDR3L oraz DDR4- im wyższa cyfra, tym standard jest nowszy. Wydając 300 złotych na kości RAM, możemy przebierać między każdym rodzajem pamięci, z czego najpopularniejsze są pamięci RAM DDR3 i DDR4. Poniżej wyjaśnimy różnice między nimi.
-
DDR3
Pamięci DDR3 charakteryzują się napięciem na poziomie od 1,5 do 1,65 V i prędkością od 800 do 2400 MT/s. Ich maksymalna pojemność to 16 GB. Poza tym posiadają 240 pinów i zwykle opóźnienie w granicach CL9.
-
DDR4
Pamięci DDR4 pracują na niższym napięciu (1,2 V), przez co są bardziej energooszczędne, a ich prędkość oscyluje od 1600 do 3200 MT/s, a nawet może być zwiększona do niemal 4200 MT/s. Kości pamięci DDR4 mogą posiadać pojemność do 64 GB. Liczba pinów wynosi 284, co wpływa na lepsze połączenie i szybkość przesyłu danych. Opóźnienie w pamięci DDR4 oscyluje w granicach CL15.
Dopasowanie do płyty głównej
Jeżeli zamierzamy dokupić pamięć RAM do posiadanej już płyty głównej, należy zwrócić uwagę, czy obsługuje ona konkretny typ kości. Najlepiej znaleźć specyfikację i opis swojej płyty głównej oraz porównać go z interesującymi nas kośćmi pamięci. W przypadku kolekcjonowania podzespołów komputera warto zdecydować się na płytę główną i kości RAM o możliwie najnowszym standardzie.
Parametry pamięci RAM do 300 złotych
Do najważniejszych parametrów pamięci RAM należą: opóźnienie, częstotliwość i pojemność, napięcie.
Opóźnienie
Najistotniejszym opóźnieniem jest to, zapisywane skrótem CL. Oznacza ono czas, jaki mija pomiędzy wysłaniem żądania, a odczytem danych przez pamięć. Zwykle kości RAM do 300 złotych posiadają to opóźnienie na poziomie 9 – 14 CL.
Częstotliwość
Częstotliwość, w której pracują pamięci RAM, jest również istotnym parametrem. Wpływa ona na ogólną wydajność i szybkość wykonywania działań. Należy dobrać pamięć RAM do kontrolera pamięci. Pamięć RAM do 300 złotych taktuje najczęściej na poziomie od 1600 do 3200 MHz.
Pojemność
Zwykle decydujący parametr przy wyborze kości RAM przez większość użytkowników. Od pojemności pamięci RAM zależy to, ile danych może jednocześnie pomieścić. Przyjęło się, że im większa pojemność pamięci operacyjnej, tym lepiej. Pamiętajmy, że na parametr ten wpływa kilka ograniczeń- 32-bitowy system, który obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM, czy płyta główna. Mając do dyspozycji 300 złotych na pamięć RAM, możemy kupić kości lub zestawy dwóch kości o pojemności 4- 16 GB.
Napięcie
Napięcie, na jakim pracują kości pamięci RAM, wpływa zarówno na jej wydajność, jak i energooszczędność. W omawianym przedziale cenowym znajdziemy kości o woltażu od 1,2 do 1,65 V.