Jaka odległość projektora od ściany?
Spis treści
Projektory już dawno przestały być sprzętem typowo edukacyjnym lub biznesowym. Od paru lat obserwuje się trend stosowania projektorów w domu – do wyświetlania filmów, czy grania w gry. Posiadając odpowiednio dużą, gładką ścianę z powodzeniem możemy zastąpić telewizor projektorem.
O ile korzystamy z telewizora głównie do oglądania filmów lub grania w gry i nie robimy tego 24h na dobę, a okazyjnie po pracy lub wieczorem dla relaksu, wtedy warto pomyśleć o zakupie projektora, który doskonale zastąpi nam TV.
W artykule podpowiemy, jaka powinna być odległość projektora od ściany, jaka wielkość obrazu, pikseli, jak wpływają te czynniki na jakość projekcji oraz o czym należy pamiętać, wybierając projektor do domu.
Jasność projekcji
Ustawiając projektor, należy pamiętać, że im dalej go ustawimy, tym uzyskamy większe rozproszenie światła, a tym samym mniej dostanie się go na żądaną powierzchnię. Im mniej światła dostanie się na ścianę, tym ciemniejszy uzyskamy obraz. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości oraz jasności wyświetlanego obrazu, należy ustawiać projektor możliwie blisko ściany.
Wielkość obrazu
W zasadzie im dalej umieścimy projektor, tym większy obraz będziemy w stanie wyświetlić. Należy pamiętać przy tym o stratach na jasności, warunkach mieszkaniowych, a także rozdzielczości i czytelności obrazu.
Wielkość pikseli
Będąc przy wielkości obrazu- im większy obraz wyświetlimy, tym większe staną się pojedyncze piksele. Oczywiście wpłynie to negatywnie na jakość wyświetlanych treści. Kupując projektor warto zastanowić się nad sprzętem umożliwiającym zmianę zoomu optycznego. Dzięki temu nie będziemy musieli przenosić projektora z miejsca na miejsce. Zoom optyczny dostępny jest głównie w projektorach długoogniskowych, które umieszczane są w dosyć dużej odległości od ściany.
Innym typem projektorów są tak zwane projektory „short throw”, inaczej „krótkoogniskowe”, które można postawić lub zamontować blisko ściany, a te odpowiednio wyświetlą obraz nawet w odległości 50 cm od ściany. Na rynku możemy spotkać również projektory „ultra short throw”, które możemy postawić praktycznie przy samej ścianie, w odległości około 10 cm.
O czym należy pamiętać?
-
Metraż
Przede wszystkim określ swoje warunki mieszkaniowe. Pamiętaj, że nie można ciągle odsuwać projektora, ponieważ stracisz na jakości i ostrości obrazu. Dobór odpowiedniego projektora pod metraż pokoju zagwarantuje najlepsze doznania wizualne.
-
Kalkulator projekcji
Warto w tym celu skorzystać ze specjalnego kalkulatora projekcji, który pozwoli oszacować, czy wybrany przez Ciebie projektor nada się do pokoju o konkretnym metrażu.
-
Współczynnik projekcji
Pamiętaj również o obecności tak zwanego współczynnika projekcji. Jest to stosunek odległości projektora do szerokości ekranu, na którym wyświetlany jest obraz. Przykładowo projektor umieszczony od ekranu lub ściany w odległości 50 cm pozwoli wygenerować obraz o szerokości 100 cm. Wtedy współczynnik projekcji będzie wynosił 0,5:1.
Projektory short throw lub ultra short throw pozwalają na uzyskanie najmniejszych współczynników projekcji.