Jaka matryca dla programisty? Polecane modele monitorów.
Spis treści
Wybór odpowiedniej matrycy w laptopie lub monitorze zewnętrznym to nie lada zadanie, zwłaszcza dla osób, które przed ekranem spędzają 8 lub nawet więcej godzin. Dobra matryca i wyświetlacz w komputerze zagwarantuje komfortową pracę, a także zadba o nasze oczy.
W tekście tym skupimy się na matrycach dla programistów. Określimy, dlaczego warto wybrać odpowiednią matrycę, jaką matrycę można uznać za odpowiednią, a także jakimi cechami i parametrami powinien odznaczać się dobrze dobrany ekran dla programistów.
Dlaczego warto wybrać matrycę dedykowaną pracy programisty?
Zazwyczaj produkty, które dedykuje się konkretnym zawodom lub działaniom, produkowane są z nastawieniem na daną grupę odbiorców, dzięki czemu przy wykorzystywaniu matryc lub innych urządzeń będzie najbardziej wydajne.
Matryce dla programistów oraz do prac związanych z pracą programisty będą przede wszystkim możliwie bezpieczne i zdrowe dla naszych oczu i narządu wzroku. Wybierając nowoczesne rozwiązania, możemy liczyć na technologię eliminowania emitowania niebieskiego światła, które negatywnie wpływa na narząd wzroku.
Możemy liczyć również na technologię Flicker Free lub pochodną, która eliminuje miganie ekranu na wszystkich poziomach jasności, dzięki czemu wielogodzinne spędzanie czasu przed daną matrycą nie będzie męczyć i nużyć naszego wzroku.
Zastosowanie matryc dla programistów
Odpowiednie matryce przeznaczone dla programistów, mogą być z powodzeniem wykorzystywane również przy innych pracach biurowych. Poradzą sobie również z odtwarzaniem multimediów i konsumowaniem treści w Internecie.
W przypadku laptopów, czy netbooków, do prac tego typu wykorzystuje się matryce matowe, które poza pracą w biurze lub w domu, doskonale nadadzą się do kodowania w terenie. Wynosząc pracę na łono przyrody, nie będziemy musieli się obawiać o ostre promienie słoneczne, czy zbyt jasne dni.
Matryce do prac programistycznych lub innych zadań biurowych najczęściej posiadają szereg złącz, dzięki którym możemy sprzęgnąć ekrany do pracy wielomonitorowej, a w przypadku wybrania komputera osobistego, w prosty sposób możemy podłączyć go do większego monitora zewnętrznego, lub jeżeli zajedzie potrzeba do telewizora wyposażonego w port DisplayPort lub HDMI.
Na co zwracać uwagę wybierając matrycę dla programisty?
Przede wszystkim określmy typ matryc najchętniej wykorzystywanych i wybieranych do prac tego typu. Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku są matryce TN oraz IPS. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady, które omówimy poniżej.
Matryce TN
Matryce TN stosowane są w tańszych monitorach i laptopach. Ich proces produkcyjny jest bardzo prosty i mało kosztowny, dzięki czemu finalnie monitory i laptopy wyposażone w te matryce będą tańsze od sprzętów wyposażonych w matryce IPS.
Do nieskomplikowanych prac biurowych ekrany TN są niemal idealne, jednak do pracy programisty, lepszym wyborem będą matryce IPS. Matryce TN posiadają kiepskie kąty widzenia (zwłaszcza w pionie) i średnie odwzorowanie kolorów. Ich ogromnymi zaletami są cena i dosyć duża dostępność na rynku.
Matryce IPS
Ten rodzaj matryc dedykowany jest bardziej do rozwiązań multimedialnych, jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w pracy programisty. Posiadają o wiele lepsze kąty widzenia, zakres palety barw, a także mocniejsze kontrasty i jasność, a co za tym wszystkim idzie, oferują lepszą jakość obrazu, a także, dzięki czemu łatwiej będzie je dopasować do osobistych preferencji. Największą wadą matryc IPS jest ich cena.
Matryca matowa, czy błyszcząca?
Na pewno wiele osób stojąc przed kupnem matrycy, zastanawia się, czy lepiej dopłacić do matrycy matowej, czy zadowolić się błyszczącą powłoką. Matowa matryca dzięki rozpraszaniu światła padającego na ekran, znacznie poprawia komfort pracy przy ostrym, nienaturalnym oświetleniu wewnątrz pomieszczeń. W przypadku komputerów przenośnych matowe matryce pozwolą na wygodną pracę nawet w mocno słoneczne dni.
Matryce błyszczące odbijają refleksy świetlne niczym lustro, przez co czytelność wyświetlacza, gdy światło pada nam wprost na ekran, jest minimalna. Pamiętajmy również, że matowe matryce o wiele łatwiej łapią wszelkiego rodzaju zabrudzenia- tłuste plamy po palcach, a także kurz, czy smugi.
Parametry matryc dla programistów
Poza wspomnianymi wyżej typami matryc niezwykle istotna jest ich rozdzielczość natywna, a także proporcje i przekątna ekranu. Warto zwrócić uwagę również na częstotliwość odświeżania matrycy oraz jej czas reakcji, jednak w pracy programisty są to zagadnienia drugorzędne.
Rozdzielczość natywna
Rozdzielczość natywna to typ rozdzielczości dedykowany konkretnej matrycy. Jest to fizyczna ilość pikseli w pionie i poziomie, którą możemy wyświetlić przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Standardową rozdzielczością jest Full HD i to w taką rozdzielczość powinniśmy celować, wybierając matrycę do kodowania.
Proporcje
Możemy zdecydować się na proporcje imitujące kwadrat (5:4 lub 4:3), lub zdecydować się na ekran panoramiczny (16:9 lub 16:10). Nie warto rozglądać się za monitorami zewnętrznymi oferującymi ultrapanoramiczne matryce. Przy omawianym trybie pracy, matryce ultrapanoramiczne będą jedynie przeszkadzać, niż realnie zwiększać przestrzeń roboczą, a co za tym idzie- komfort użytkowania.
Przekątna
Matryce dla programistów nie powinny być przesadnie duże. W przypadku pracy przy biurku, gdy kupimy ogromny monitor, może zdarzyć się, że nie ogarniemy go wzrokiem, przez co mimowolnie przy pracy będziemy ruszać szyją i mocno nadwyrężać gałki oczne, co negatywnie wpłynie na nasze zdrowie.
Jeżeli zależy nam na maksymalizacji przestrzeni roboczej, a w pracy wykorzystujemy wiele aplikacji i programów jednocześnie, warto pomyśleć o pracy wielomonitorowej. Będzie to rozwiązanie o wiele bardziej wygodne i wydajne, a także często tańsze, niż kupno ogromnych 27+ ekranów.
Do prac programistycznych zalecane są matryce o przekątnych od 20 do 24 cali. Takie ekrany w zupełności wystarczą do komfortowej pracy. W przypadku laptopów również nie powinniśmy przesadzać. Pamiętajmy, że im mniejsza przekątna, tym automatycznie laptop będzie mniejszy i bardziej wygodny w transporcie.
Jeżeli często przenosimy swój sprzęt podczas pracy, warto pomyśleć o kompaktowych matrycach o przekątnej 13- 14 cali, jeżeli natomiast nie przeszkadza nam noszenie dużego laptopa, lub podczas pracy głównie siedzimy w jednym miejscu, dobrym rozwiązaniem będą matryce o przekątnej 15,6-17 cali.
Czas reakcji i odświeżanie
Są to kwestie mniej ważne, jednak warto dopilnować, by ich parametry były na odpowiednim poziomie. Czas reakcji dobrej matrycy dla programisty powinien wynosić nie mniej niż 6 ms, natomiast odświeżanie powinno oscylować na poziomie 60 Hz i wyżej. Takie warunki zapewnią wygodną pracę i zminimalizują negatywny wpływ na nasz wzrok.