Jaka kuchenka gazowa 50 cm? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Decydując się na kupno kuchenki gazowej, użytkownicy mają do wyboru zwykle dwa rozmiary – 50 cm oraz 60 cm. Określają one szerokość kuchenki gazowej. Producenci oferują nam pokaźny asortyment kuchenek zarówno z jednego, jak i drugiego wymiaru.
W artykule skupimy się na kuchenkach gazowych o szerokości 50 cm. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj kuchenki, podpowiemy, jakie może być zastosowanie kuchenki, na co zwrócić uwagę wybierając 50 cm kuchenkę gazową, a także jakimi parametrami powinna charakteryzować się dobra kuchenka tego typu.
Dlaczego warto wybrać kuchenkę gazową 50 cm?
50 cm kuchenki gazowe słyną ze swoich kompaktowych rozmiarów. Przy jednoczesnym oferowaniu standardowej funkcjonalności, są stosunkowo wąskie i zmieszczą się nawet w najmniejszej kuchni. Decydując się na kuchenkę o tej szerokości, mamy możliwość wyboru spośród szerokiego asortymentu wielu czołowych producentów.
50 cm kuchenki gazowe są z reguły tańsze od 60 cm konstrukcji. Wybierając węższą kuchenkę, możemy liczyć na takie firmy jak: Electrolux, Indesit, Bosch, Gorenje, Beko, czy Amica.
Zastosowanie kuchenek gazowych 50 cm
Kuchenki gazowe służą do obróbki termicznej oraz podgrzewania produktów spożywczych. W zależności od zaimplementowanych funkcji kuchenki gazowej możemy liczyć na różne możliwości zastosowania. Mimo niewielkich wymiarów, 50 cm kuchenki gazowe wyposażone są w piekarniki, oferujące nam ogrom możliwości.
W nowoczesnej 50 cm kuchence gazowej możemy rozmrażać produkty spożywcze, korzystać z opiekacza, termoobiegu, a także liczyć na dużo innych, przydatnych funkcji, jak np. zabezpieczenia przeciwwypływowe, czy zapalarkę gazu wewnątrz pokrętła.
Kuchenki gazowe o wymiarach 50 cm doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się dla nas każdy centymetr dodatkowego miejsca, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z funkcjonalności kuchni.
Na co zwrócić uwagę wybierając kuchenkę gazową 50 cm?
Wybierając 50 cm kuchenkę gazową, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej typ. W skład kuchenek gazowych wchodzą kuchenki wyłącznie zasilane gazem, kuchenki gazowo-elektryczne oraz kuchenki elektryczno-gazowe. Poniżej opisujemy każdą z tych konstrukcji.
Kuchenki gazowe
Są to nieco przestarzałe konstrukcje, coraz częściej wypierane przez nowoczesne kuchnie elektryczno-gazowe lub gazowo-elektryczne. W kuchenkach gazowych zarówno piekarnik, jak i płyta grzewcza są zasilane gazem (butla lub sieć gazu ziemnego).
Kuchenki gazowo-elektryczne
Kuchenki elektryczno-gazowe są najpopularniejszym typem 50 i 60 cm kuchenek. Oferują one płytę grzewczą zasilaną gazem, natomiast piekarnik prądem elektrycznym. Możemy spotkać kuchenki gazowo-elektryczne zasilane z instalacji gazowej oraz elektrycznej przez gniazdo wtyczkowe lub z gniazda trójfazowego.
Kuchenki elektryczno-gazowe
Kuchenki elektryczno-gazowe posiadają płytę grzewczą zasilaną co najmniej jednym palnikiem gazowym i resztą palników elektrycznych. Poza tym znajdziemy w nich elektryczny piekarnik.
W tekście skupimy się na najpopularniejszych kuchenkach gazowo-elektrycznych, które słyną ze swojej funkcjonalności oraz powszechności na rodzimym rynku.
Parametry kuchenek gazowych 50 cm
Do najważniejszych parametrów kuchenek gazowych 50 cm możemy zaliczyć moc kuchenki, klasę efektywności energetycznej, rodzaj płyty i pól grzejnych i rodzaj zabezpieczeń.
Moc kuchenki
Moc kuchenki dzielimy na moc całkowitą oraz moc cieplną palników. Moc całkowita (przyłączeniowa) to moc, jaką pobiera kuchenka z sieci elektrycznej. Przed kupnem kuchenki należy sprawdzić, czy nie trzeba zasilać jej z gniazda trójfazowego.
Moc cieplna palników określa, z jaką mocą palniki podgrzewają potrawę. Warto pamiętać, że palniki gazowe dysponują większą mocą, niż pola elektryczne. Poza mocą możemy podjąć również temat sprawności. W tym przypadku palniki gazowe posiadają mniejsza sprawność niż elektryczne.
Klasa efektywności energetycznej
Klasa efektywności energetycznej kuchenek gazowo-elektrycznych podpowiada nam, ile energii elektrycznej zużyje urządzenie przy rocznym standardowym użytkowaniu. Kuchenki gazowe 50 cm występują zwykle w klasie energetycznej od A (najwyższa klasa) do C (najniższa klasa).
W klasie A możemy liczyć na średnie zużycie energii na poziomie około 0,85 kWh, natomiast w klasie C na około 1,05 kWh. W przypadku klasy pierwszej rocznie zapłacimy około 200 złotych za użytkowanie kuchenki, podczas gdy w klasie C zapłacimy około 250 złotych.
Rodzaj płyty i pól grzewczych
Płyty grzewcze w nowoczesnych kuchenkach gazowo-elektrycznych 50 cm zwykle wykonywane są ze stali nierdzewnej. Możemy jednak spotkać się z kuchenkami z płyt emaliowanych oraz z czarnego szkła. Czarne szkło jest łatwe do czyszczenia, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Gorzej z zabrudzeniami radzą sobie kuchenki ze stali nierdzewnej.
Zabezpieczenia
Podstawowym zabezpieczeniem stosowanym w kuchenkach jest zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina dopływ gazu w przypadku zdmuchnięcia płomienia lub zalania palnika. Poza tym możemy liczyć na zabezpieczenia przeciwzwarciowe. Piekarniki zwykle zabezpiecza się poprzez zapalanie światła wewnątrz niedomkniętego piekarnika oraz przez stosowanie nienagrzewających się drzwi.