Jaka karta sieciowa do 100 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Wielu użytkowników komputerów nie wyobraża sobie korzystania ze sprzętu bez solidnego łącza internetowego. Podłączanie komputera do sieci za pomocą kabli obecnie mija się z celem, szczególnie gdy na rynku znajdziemy bogatą ofertę kart sieciowych, które po podłączeniu do komputera umożliwią nam szybkie surfowanie po sieci.
W artykule opiszemy budżetowe karty sieciowe. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na kartę dźwiękową do 100 złotych, jakie może być jej zastosowanie, a także jakimi parametrami powinna odznaczać się dobra karta sieciowa do 100 złotych.
Dlaczego warto wybrać kartę sieciową do 100 złotych?
Podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem kart sieciowych do 100 złotych jest niewielka kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za te urządzenia. Poza tym nawet budżetowe karty sieciowe umożliwią skuteczne i bezproblemowe połączenie z routerem.
Mając do dyspozycji 100 złotych, możemy zaopatrzyć się w karty sieciowe od takich producentów jak: Netis, Digitus, StarTech, Delock, EdiMax, TP-LINK, LogiLink, LevelOne, czy D-Link. Wybierając karty od tych producentów, możemy zdecydować się zarówno na karty wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Zastosowanie kart sieciowych do 100 złotych
Nawet budżetowe karty sieciowe są w stanie obsłużyć stosunkowo nowe protokoły i standardy, a także pozwolą na transmisję dwukierunkową w standardzie Full Duplex lub Half Duplex. Zwykle w przedziale cenowym do 100 złotych znajdziemy również karty z wieloma różnymi interfejsami, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do posiadanego przez nas sprzętu.
Dzięki dobraniu odpowiedniej konfiguracji karty sieciowej możemy idealnie dopasować ją do komputera i cieszyć się świetną transmisją danych. Karty sieciowe to karty rozszerzeń, a ich rola sprowadza się do przekształcania otrzymywanych pakietów na sygnały cyfrowe.
Na co zwracać uwagę wybierając kartę sieciową do 100 złotych?
Przede wszystkim należy określić rodzaj karty sieciowej, jaki nas interesuje, obsługiwane przez nią porty i interfejsy i kompatybilność z komputerem.
Rodzaj karty sieciowej
Karty sieciowe możemy podzielić na karty zewnętrzne oraz wewnętrzne. Karty zewnętrzne podłączamy do komputerów najczęściej za pomocą portu USB. Karty wewnętrzne montuje się tak, jak inne karty rozszerzeń- za pomocą szyny PCI lub PCI Express, a także przez standard PCMCIA.
Karty zewnętrzne są podatne na uszkodzenia, a także oferują mniejszy zasięg niż karty wewnętrzne. Te z kolei nadają się do każdego komputera i z reguły posiadają lepsze parametry.
Porty i interfejsy
Karty sieciowe mogą posiadać różne interfejsy i porty, które służą do komunikacji z urządzeniem, do którego je podpinamy. Obsługiwane interfejsy muszą być kompatybilne z komputerem, do którego podłączamy kartę. W przypadku komputerów mobilnych karty sieciowe zwykle obsługują interfejs PCMCIA, do komputerów stacjonarnych podepniemy karty do magistrali PCI. Zarówno do laptopa, jak i PC’ta możemy również podpiąć karty zewnętrzne na USB. Pamiętajmy, że im nowszy standard złącza, tym dane będą szybciej przesyłane między urządzeniami.
Wydając 100 złotych na kartę sieciową, możemy spotkać się z interfejsami PCI, USB 2.0, USB 3.0, PCI 2.2, PCI Express, PCMCIA, RJ-45 i mini-PCIe.
Parametry kart sieciowych do 100 złotych
Do najważniejszych parametrów kart sieciowych należą: moc anteny, ilość anten, prędkość przesyłanego sygnału, obsługiwane funkcje sieci, czy dupleks.
Moc anteny
Moc anteny powinna być dopasowana do warunków przestrzennych- odległości od routera, grubości oraz ilości ścian, przez jakie musi przejść sygnał, a także być odpowiednio mocna, żeby nie zakłócały jej inne sygnały znajdujące się w pobliżu. Im większa moc anteny, tym lepiej, jednak parametr ten wpływa również znacząco na cenę karty sieciowej.
Ilość anten
Tutaj również- im więcej anten, tym lepiej. Ich ilość wpływa na prędkość przesyłania danych oraz na zasięg karty sieciowej. W kwocie do 100 złotych zwykle znajdziemy karty sieciowe z dwoma antenami.
Prędkość przesyłu danych
Prędkość przesyłu danych możemy podzielić na standard 802.11b i 802.11g. Standard b obsługuje prędkości przesyłu danych do 11 Mbps, a standard g do 54 Mbps. Zwykle karty do 100 złotych są w stanie przesyłać dane z automatyczną negocjacją szybkości połączenia w zakresie 10, 100 lub 1000 MB/s.
Dupleks
Dupleks określa, czy podczas transmisji, dane mogą być przesyłane w obydwu kierunkach. Wyróżniamy karty sieciowe obsługujące pełny dupleks, co oznacza, że karta sieciowa może przysyłać sygnał w obydwu kierunkach jednocześnie bez straty na transferze. Funkcja półdupleks określa przesyłanie i odbieranie informacji naprzemiennie, co powoduje spadek prędkości transmisji. W kwocie 100 złotych możemy spotkać karty z pełnym dupleksem, jak i z połowicznym.