Jaka karta graficzna do 900 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Wraz z upowszechnieniem się gamingu, na rynku jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się różnorodne wydajne karty graficzne. Obecnie jest to jeden z najważniejszych elementów komputerów dedykowanych grom oraz obróbce i tworzeniu grafiki.
W artykule podpowiadamy, jaką kartę graficzną do 900 zł wybrać. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na taki przedział cenowy, a także, na jakie jej cechy i parametry zwrócić uwagę.
Dlaczego warto wybrać kartę graficzną do 900 złotych?
Mając do dyspozycji 900 złotych na kartę graficzną, nie kupimy demona wydajności i prędkości. Będziemy jednak w stanie wybrać solidny układ graficzny, który zapewni nam odpowiednio wysokie parametry pracy.
Jeżeli jesteśmy fanami grania w nowe gry oraz uruchamiania filmów w bardzo wysokiej jakości, wówczas nie ominie nas wybór dobrej karty graficznej z nieco wyższej półki cenowej.
W kwocie do 900 złotych możemy wybierać spośród popularnych i mocnych kart graficznych od czołowych producentów. Dobrym wyborem mogą być np. seria ASUS Radeon R7 i R9, lub GeForce GTX 960.
Na co zwracać uwagę wybierając kartę graficzną do 900 złotych?
Podczas wybierania karty graficznej, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów i aspektów, które pozwolą nam lepiej dopasować GPU do posiadanego sprzętu oraz stawianych przed nią wymagań. Możemy zaliczyć do nich: ekran, zasilacz, pamięć, chłodzenie, wielkość karty, obsługę wielu monitorów i porty.
Ekran a karta graficzna
Nie bez powodu większość gamingowych laptopów ze średniej półki cenowej posiada natywną rozdzielczość HD lub Full HD. Duża rozdzielczość natywna wpływa na obciążenie karty graficznej. Jeżeli zatem posiadamy monitor oferujący jakość 4K, będziemy musieli wybrać o wiele mocniejszą i wydajniejszą grafikę, niż w przypadku monitora jakości Full HD.
Zasilacz a pobór mocy karty graficznej
Wydajne karty graficzne lubią konsumować sporo energii elektrycznej. Obecnie tendencja ta maleje wraz z rozwojem nowoczesnych, energooszczędnych układów. Niemniej, przed wyborem układu sprawdź, jaki zasilacz posiadasz i czy dysponuje on odpowiednią mocą, aby „udźwignąć” kartę graficzną wraz z innymi podzespołami. Do najbardziej wydajnych GPU stosuje się zasilacze o mocach powyżej 600 W.
Pamięć karty graficznej
Im więcej pamięci własnej, tym lepiej. W kwocie do 900 złotych bez problemu znajdziemy układy GPU wyposażone w 2 GB, a nawet 4 GB pamięci własnej. Warto jednak zwrócić uwagę również na typ pamięci, ponieważ to od niego uzależniona jest wydajność osiągana przez kartę graficzną. Obecnie najpopularniejsze są pamięci: DDR3, GDDR3 i GDDR5. Im wyższa liczba, tym kości będą miały większą przepustowość. W podanej kwocie bez problemu znajdziemy karty wyposażone w pamięć GDDR3.
Chłodzenie karty graficznej
Im wydajniejsze, tym karta będzie odznaczała się wyższą kulturą pracy i lepszymi osiągami. Wiedzy o tym, jak sprawdza się chłodzenie karty graficznej, najlepiej szukać w niezależnych testach sprzętu komputerowego.
Wielkość karty graficznej
Do standardowych komputerów klasy PC wykorzystujemy karty graficzne o pełnym profilu. Taki rozmiar gwarantuje odpowiednią wydajność karty i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Karty o niskim profilu dedykowane są nettopom i komputerom odznaczającym się mniejszymi wydajnościami.
Praca wielomonitorowa
Jeżeli wykorzystujemy do pracy lub gry więcej niż jeden monitor, warto zainteresować się, czy wybrana karta graficzna wspiera taki tryb pracy. Aby praca wielomonitorowa była możliwa, niezbędne jest wsparcie technologii AMD Eyefinity lub Nvidia 3D Vision Sorround.
Porty karty graficznej
Im więcej portów, tym lepiej. Warto wybierać układy posiadające odpowiednią ilość możliwie najnowszych portów. Absolutnym minimum powinno być kilka portów HDMI i DisplayPort, a także port DVI i D-Sub. Im więcej portów HDMI i DisplayPort, tym karta będzie mogła być sprzęgana z większą ilością monitorów.
Pobór energii – współczynnik TDP
Współczynnik TDP określa pobór energii elektrycznej przez kartę. Im jest mniejszy, tym układ będzie pobierał mniejszą ilość prądu. Zwykle jednak wyższy współczynnik TDP warunkuje większą wydajność (choć nie jest to regułą i obecnie dąży się do zmniejszania TDP przy jednoczesnej poprawie wydajności karty).
Szyna karty pamięci
Od szerokości szyny danych uzależniona jest przepustowość informacji między kartą i innymi podzespołami. Warto wybierać układy o możliwie szerokiej szynie. W kwocie do 900 złotych bez problemu znajdziemy karty z szyną o szerokości 128 bitów, a nawet 256 bitów.
Ranking 5 kart graficznych do 900 zł
zabrakło Radeona r9 380
zabrakło Radeona r9 380