Jak zrobić zrzut ekranu w Windows, iOS oraz Android?
Spis treści
Zrzut ekranu (screenshot) to inaczej uchwycenie treści przedstawianych na ekranie monitora w bieżącej chwili (w chwili robienia zrzutu). Zrzut ekranu jest często pomocny przy przedstawianiu znajomym, współpracownikom, czy różnym ekspertom problemu, z którym się borykamy, czy pokazanie różnych informacji.
Ilustrowanie w formie zrzutu ekranu jest proste, przyjemne i szybkie. W tym krótkim artykule przedstawimy krok po kroku, jak wykonać screenshot, a także jakimi narzędziami możemy się w tym celu posłużyć.
Zrzut ekranu w systemie Windows
Żeby wykonać zrzut ekranu w systemie od firmy Microsoft, niezbędne jest naciśnięcie przycisku Print Scrn lub PRTSC (w zależności od posiadanej klawiatury). Gdy klikniemy ten przycisk, system załaduje do pamięci obrazek. Teraz wystarczy go przerzucić do programu graficznego i dalej zapisać.
Korzystając z narzędzi systemowych, do zapisania i ewentualnej obróbki zrzutu ekranu wybierzemy program Paint. W tym celu przechodzimy przez ścieżkę dostępu start>programy>akcesoria>Paint lub wyszukujemy program za pomocą lupki.
Po otwarciu programu najszybszą metodą na przeniesienie zrzutu ekranu będzie użycie kombinacji klawiszy ctrl+v. Możemy również skorzystać z nieco dłuższej metody. Będąc w głównym widoku programu Paint, wybieramy rozwijane menu Edycja i następnie klikamy opcję Wklej.
Po wklejeniu zrzutu i jego ewentualnej obróbce wystarczy kliknąć rozwijane menu Plik i dalej opcję Zapisz jako… Nazywamy zrzut ekranu i zapisujemy go w interesującym nas formacie (zwykle JPEG lub PNG) oraz wybieramy lokalizację, w której zapiszemy plik. Gotowe.
Nazwy poszczególnych funkcji lub ścieżki dostępu mogą różnić się w zależności od posiadanej wersji systemu, jednak ogólna metoda pozostaje analogiczna.
Zrzuty ekranu w systemie iOS
Korzystając z komputerów pracujących na systemie od Apple, metoda postępowania w celu wykonania zrzutu ekranu jest nieco inna. Żeby zainicjować proces, należy jednocześnie kliknąć przyciski Początek i Uśpij/Obudź.
Po wykonaniu tej czynności zauważymy reakcję systemu informującą o wykonaniu zrzutu. Zrzut zostanie zapisany w folderze Zrzuty ekranu w programie Zdjęcia.
Jak widać, wykonanie zrzutu w iOS jest o wiele prostsze i przyjemniejsze.
Zrzut ekranu w systemie Android
Metoda, którą opiszemy może się nieco różnić w zależności od systemu. Żeby wykonać zrzut ekranu w systemie Android, musimy kliknąć naraz przycisk zasilania i strony domowej lub przycisk zasilania i przyciszania. Wykonany w taki sposób zrzut ekranu zostanie zapisany w Galerii.
W urządzeniach mobilnych możemy również spotkać się ze specjalną funkcją umieszczoną w menu szybkiego dostępu, której kliknięcie spowoduje automatyczne wykonanie zrzutu.
Przydatne narzędzia
Poza standardowym narzędziem Microsoft Paint, wykonanie zrzutu ekranu możemy ułatwić sobie poprzez używanie takich narzędzi, jak Snipping tool, który dostarczany jest z systemami Windows od 7 w górę.
Możemy również skorzystać z darmowych programów IrfanView, XNView, Paint.NET, czy MWSnap, ScreenHunter lub Screenshoter.
Cenna uwaga
Nie musisz wykonywać zrzutu całego ekranu. Po wciśnięciu kombinacji klawiszy Prtscrn i alt możliwe jest wykonanie screenshota jedynie aktywnego okna. W przypadku iOS należy kliknąć kombinację klawiszy Apple+Shift+4 lub 3.