Jak zrobić kopię zapasową w Windows?
Wszelkie środki ostrożności zalecane podczas pracy z komputerem wskazują na bezwzględną konieczność systematycznego wykonywania kopii zapasowych. Nie czekaj, aż Twoje urządzenie ulegnie awarii, stracisz wyniki wielomiesięcznej pracy lub wszystkie zdjęcia i osobiste filmiki zbierane na przestrzeni kilku lat. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób robi się backup w systemie Windows i czy wbudowane w niego narzędzia wystarczą do tego w zupełności.
Kopia zapasowa w Windows 7
Jeśli tworzenie kopii zapasowych jeszcze nie weszło Ci w nawyk, zacznij to robić, najlepiej dość systematycznie. Regularna archiwizacja plików i dokumentów oszczędzi sporo czasu i pieniędzy podczas prób odzyskania systemu przez specjalistyczna firmę. Aby to zrobić, nie potrzebujesz żadnych kosztownych narzędzi czy długotrwałych procedur. W Windowsa wbudowano prosty program do kreowania backupów. To nic wymyślnego, ale doskonale spełnia swoje zadanie i zabezpiecza wszystkie dane na Twoim laptopie oraz komputerze stacjonarnym.
Oto, jak zabezpieczyć pliki na komputerze z systemem Windows 7 krok po kroku:
- Otwórz Panel sterowania.
- Z sekcji System i zabezpieczenia (w widoku klasycznym to Kopia zapasowa/ Przywracanie) wybierz Wykonaj kopię zapasową komputera.
- Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia naciśnij Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej.
- Określ lokalizację do umieszczenia tam kopii zapasowej. Do wyboru masz inną partycję dysku bądź inny dysk, taki nośnik zewnętrzny, jak płyta DVD lub pendrive o dużej pojemności, lokalizację sieciową (jeśli jest tam wystarczająco dużo miejsca i Twoje uprawnienia na to pozwalają), a także najbardziej polecany i najczęściej stosowany dysk zewnętrzny.
- Staraj się nie korzystać z najszybszej, lecz najmniej bezpiecznej opcji, jaką jest używanie lokalizacji na tym samym komputerze – w razie awarii taki backup również zostanie utracony.
- Naciśnij Dalej.
- Wybór opcji Wybierz automatycznie sprawi, że to system decyduje o tym, jakie pliki zarchiwizuje. Standardowo kopiuje zawartość zapisanych lokalnie Bibliotek, Application Data, Kontaktów, Pulpitu, Ulubionych, Pobierania, Łącz, Wyszukiwania i Zapisanych gier. Można zdecydować się również na opcję Pozwól mi – wyboru dokonuje się wówczas samodzielnie.
- Naciśnij Dalej.
- Ostatnie okno kreatora konfiguracji służy do ustalenia harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Wybiera się Harmonogram zadań i indywidualnie dobiera częstość i terminy wykonywania backupów. Najlepiej wybierać dni, kiedy jest się w domu i zawsze wtedy zostawiać włączony komputer.
- Naciśnij Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej.
- Gdy występuje potrzeba zrobienia backupu poza ustalonym planem, należy kliknąć narzędzie Kopia zapasowa i nacisnąć Utwórz kopię zapasową teraz.
Kopia zapasowa w Windows 10
Oto, jak zabezpieczyć pliki na komputerze z systemem Windows 10 krok po kroku:
- Podłącz dysk zewnętrzny do komputera. Przy jego wyborze kieruj się takimi parametrami, jak producent, pojemność, wielkość w calach, interfejs, typ oraz wodoodporność.
- Może pojawić się komunikat, czy użyć podłączanego dysku do historii plików – należy wówczas nacisnąć historię i włączyć ją na ekranie, który wyskoczył.
- Naciśnij Start, Ustawienia, Aktualizacja i bezpieczeństwo, Dodaj dysk i wybierz docelowy dysk zewnętrzny.
- Kliknij na Więcej opcji, a następnie Utwórz kopię teraz. Można tu również zaznaczyć, kiedy mają być wykonywane backupy i jakie foldery mają obejmować oraz jak długo będą przechowywane kopie zapasowe.
Jak widać, procedura tworzenia backupów nie jest zbyt skomplikowana, a jest w stanie oszczędzić mnóstwo czasu, środków finansowych oraz nerwów Odzyskanie systemu jest wówczas banalnie proste, nie ma więc żadnych obaw o utratę jakichkolwiek cennych danych. Pracę zdecydowanie upraszcza podłączony dysk zewnętrzny. Wybieraj te wodoodporne, o możliwie jak największych rozmiarach (na rynku dostępne są nawet kilku terrowe), typu HDD, z praktycznym interfejsem USB 3.0, znacznie przyspieszającym procesy kopiowania.