Jak zaktualizować system Android do najnowszej wersji?
Spis treści
Posiadanie najnowszego systemu Android na tablecie lub smartfonie to gwarancja pełnego wsparcia producenta oraz możliwości korzystania z najświeższych interfejsów i rozwiązań. Z reguły nowy system instaluje się automatycznie.
Jeżeli jednak zamierzasz samodzielnie zaktualizować system Android na swoim smartfonie lub tablecie, ten poradnik jest dla Ciebie. Napiszemy w nim po kolei jak szybko i prosto zaktualizować system, a także, o jakich aspektach należy pamiętać, dokonując aktualizacji.
Niewielu użytkowników decyduje się na aktualizację OS
Wedle badań i zebranych przez wiele serwisów poświęconych urządzeniom mobilnym, system Android 6.0 Marshmallow (obecnie niemalże najnowszy system Android) w pierwszym tygodniu od premiery trafił na bardzo niewielki procent urządzeń mobilnych.
Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko zaniechanie wspierania przez producentów wyprodukowanych tabletów i smartfonów, ale także wina użytkowników. Obecnie możemy zaobserwować tendencję do szybkiego wycofywania się gigantów produkujących elektronikę użytkową z długiego wspierania swoich dzieł poprzez możliwość aktualizacji systemu, czy wypuszczania łatek systemowych na tego typu urządzenia. Dynamiczna produkcja nowych urządzeń powoduje, że producenci szybko zapominają o swoich produktach wypuszczonych an rynek kilka lat wcześniej.
Użytkownicy z kolei z obawy przed nowymi rozwiązaniami często przekładają automatyczne aktualizacje. Powodem takiego stanu rzeczy może być również brak czasu na dokonanie aktualizacji.
Aktualizacja systemu Android krok po kroku
Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne zaktualizowanie systemu w swoim smartfonie lub tablecie, poniżej opisujemy jak zrobić do na systemie Android. Przede wszystkim jednak upewnij się, że sytuacja, w której się znajdujesz, pozwoli Ci na bezstresowe i bezpieczne zaktualizowanie systemu. Zadbaj o:
- Podłączenie do sieci bezprzewodowej. Nie pobieraj aktualizacji poprzez transfer, ponieważ waga danych może przekroczyć kilka GB.
- Naładowanie baterii. Bateria w smartfonie lub tablecie musi być naładowana do odpowiedniego stopnia – minimum 50%. Najlepiej jednak przeprowadzić aktualizację przy wpięciu urządzenia do ładowania – unikniemy ryzyka rozładowania. Poza tym podczas aktualizacji nie można korzystać ze sprzętu, wobec czego możemy wykorzystać ten czas na podładowanie baterii.
- Posiadanie odpowiedniej ilości pamięci wewnętrznej. W przeciwnym wypadku system się nie zainstaluje lub zainstaluje się błędnie. Do zaktualizowania Androida powinien wystarczyć 1 GB wolnego miejsca.
Gdy podstawowe warunki mamy spełnione, możemy przystąpić do właściwego procesu aktualizacji, który jest banalny. Wystarczy, że przejdziemy przez kilka poniżej opisanych kroków.
- Wejdź w główne menu tabletu lub smartfona.
- Wyszukaj aplikację Ustawienia.
- W liście ustawień znajdź pozycję Aktualizacja systemu lub inną podobnie brzmiącą nazwę.
- Po wejściu w tę opcję kliknij przycisk, który zaktualizuje system.
Proces się rozpocznie. Podczas instalacji system poprosi nas o zaznaczenie kilku opcji związanych z preferowanymi przez nas ustawieniami – należy postępować wedle instrukcji pojawiających się na ekranie.
Proces aktualizacji systemu możemy również przejść z poziomu PC’ta. Wystarczy podłączyć smartfon lub tablet oraz zainstalować dedykowane urządzeniu oprogramowanie, które pozwoli na wygodne i sprawne zainstalowanie systemu na sprzęcie mobilnym.