Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed dziećmi?
Dziecko, które zaczyna samodzielnie przemieszczać się po mieszkaniu, często wzbudza w rodzicach obawy, a nawet przerażenie. Co z domowymi sprzętami? Jak ochronić je przed niszczycielską naturą człowieka, który dopiero poznaje świat, a przede wszystkim jak chronić tego malutkiego człowieka przed domowymi urządzeniami?
Należy pamiętać, że sposobów na zniszczenie urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest cała masa. Od standardowego porysowania ekranu, przez zrzucenie, zalanie, zdeptanie, poślinienie, czy w przypadku mniejszych urządzeń- zjedzenie. Jak ubezpieczyć się od kosztownych napraw, wymian i wizyt w szpitalu?
Telewizor
Niegdyś centrum rozrywki i domowych spotkań, teraz jego rolę częściej przejmuje komputer. Nie znaczy to jednak, że należy bagatelizować sprawę i zapominać o telewizorze – dzieci na pewno nie przejdą wobec niego obojętnie.
Rozmiary telewizorów również uległy zmianie. Kiedyś były to ciężkie, potężne i pancerne kloce. Teraz telewizor to ogromny ekran na chybotliwej nóżce, który z łatwością może zostać zrzucony nawet przez kota, czy psa.
Jednym z lepszych wyjść jest zastosowanie ściennego uchwytu na odpowiednio dużej wysokości. Kable natomiast warto puścić w specjalnej, ochronnej rynience PCV, która ma dwie zalety: zamaskuje przewody przed wzrokiem dziecka i sprawi, że trudniej będzie mu się do nich dobrać.
Nie zapominajmy o ulubieńcu maluchów- pilocie. Warto zabezpieczyć go przed dostępem dzieci, które z chęcią rozłożą go na czynniki pierwsze. Najlepsza rada- trzymać go jak najwyżej i z dala od wzroku pociechy.
Komputer
Komputerem jest zarówno sporych rozmiarów PC, jak i laptop, czy jeszcze mniejszy netbook. Jak zapewnić ochronę tego rodzajowi sprzętów?
Każdy komputer warto zabezpieczyć hasłem. Będzie to ostatnia linia obrony przed małym odkrywcą, który zapragnie namieszać w plikach lub przypadkiem usunąć parę ważnych rzeczy.
Największym przyjacielem dzieci są… kable. W przypadku tych zasilających PC, łączących go z głośnikami, monitorem czy drukarką, warto puścić je w ochronnych rynnach, przykleić do ściany lub zwyczajnie schować. W przeciwnym wypadku dziecko może je szarpać, wyrwać, czy się po nich wspinać, a wiadomo, jak taka wspinaczka może się skończyć.
Ładowarki i zasilacze do komputerów przenośnych, kiedy nie są używane, warto kłaść odpowiednio wysoko, z dala od wzroku maluchów. Identyczna zasada dotyczy się samych laptopów, czy netbooków. Warto pamiętać o odkładaniu ich w bezpieczne miejsca, chyba że lubimy oglądać fruwające parę tysięcy złotych.
Smartfon
Smartfony są najbardziej podatne na zgubne działanie dzieci, a to dlatego, że są niemal wszędzie, a dzieci mają do nich bardzo łatwy dostęp. Jak zabezpieczyć najbardziej osobiste urządzenie przed maluchami?
Przede wszystkim chować go w bezpieczne miejsca i chronić hasłem, a jeśli dziecko na wszystkie sposoby domaga się smartfona do ręki – zabezpieczyć się w tzw. „Kid mode”, który oferuje wiele nowszych smartfonów. Dzięki temu dziecko nie namiesza w plikach i przypadkiem nie skasuje kontaktów lub nie zadzwoni do szefa.
Jak chronić smartfon przed uszkodzeniami mechanicznymi- przypadkowym rzutem w dal, wgnieceniem w podłogę lub uszkodzeniem ekranu? Z pomocą przychodzą wszelkiej maści pokrowce, etui i obudowy, które zabezpieczą nasz telefon.
Urządzenia AGD
W przypadku pełzających i raczkujących maluchów nie ma obaw, że coś się stanie naszej pralce, zmywarce, czy lodówce. Jednak jeśli dziecko podrośnie na tyle, że będzie w stanie dosięgnąć do programatorów i ekranów w AGD, wtedy mogą pojawić się problemy.
Najlepszym rozwiązaniem jest zamykanie drzwi do łazienki na klucz, wypinanie wtyczek sprzętów i regularne organoleptyczne badania przewodów, rur i newralgicznych części urządzeń.
Poza podanymi w artykule sposobami, warto rozważyć opcję ubezpieczenia najbardziej zagrożonych sprzętów. Nie są to duże kwoty, a może okazać się, że ubezpieczenie uratuje nam skórę w przypadku roztrzaskania sprzętu za parę tysięcy złotych.
Warto również metodycznie edukować dzieci o odpowiedzialnym użytkowaniu elektroniki i zagrożeniach z nim związanych. Nie pozostawiajmy dzieci bez opieki z gadżetami, które z łatwością mogą uszkodzić, a jeżeli już to robimy- nie miejmy do nich pretensji.