Jak wyczyścić komputer? Jak zapobiegać gromadzeniu kurzu?
Spis treści
Kurz to nie tylko wróg publiczny alergików i książek układanych na półkach otwartych regałów, ale także twojego komputera. Kurz nie jest przyjazny dla sprzętów, a jego nadmierna ilość może spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji – poczynając od głośniejszej pracy, kończąc na poważniejszym uszkodzeniu.
Kurz groźny i niebezpieczny
Sam kurz nie robi aż tak dużej krzywdy. Jednak wilgoć, która znajduje się w powietrzu, powoduje, że przykleja się do podzespołów wewnątrz komputerów. Zaczynają powstawać ładunki elektrostatyczne, które mogą ostatecznie doprowadzić do awarii komputera. Kurz gromadzi się również pomiędzy skrzydłami wentylatora, utrudniając jego efektywne chłodzenie. Z czasem jego ilość jest na tyle duża, że procesor lub karta graficzna mogą zacząć osiągać bardzo wysokie temperatury. W przypadku radiatorów i zasilaczy kurz okazuje się być świetnym zapychaczem wszelkich otworów, przez co przepływ powietrza staje się coraz gorszy.,
Jeśli więc zauważysz następujące objawy:
- niestabilna praca systemu
- zawieszanie się systemu
- kłopoty z prawidłowym włączaniem lub wyłączaniem komputera
- głośna praca wentylatorów
z pewnością twój komputer wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Pierwszym i najważniejszym etapem jest czyszczenie obudowy z kurzu. Najczęściej jest to czynność wystarczająca. Pamiętaj tylko o jednym: przed rozpoczęciem czyszczenia odłącz komputer od zasilania.
Sprężone powietrze – pierwsza broń przeciwko kurzowi
Aby zapobiec szkodliwemu działaniu kurzu, nie trzeba wcale kupować specjalistycznych urządzeń. Nie trzeba również iść do serwisu. Przynajmniej w przypadku komputera stacjonarnego. Pierwszym krokiem i zarazem najskuteczniejszym jest kupno sprężonego powietrza. Ta bezdotykowa metoda zapobiegnie ewentualnemu przypadkowemu uszkodzeniu poszczególnych podzespołów. Wystarczy tylko odkręcić boczną ścianę obudowy, wziąć sprężone powietrze i wydmuchać wszystkie elementy, na których znajduje się kurz. Taka metoda ma jednak swoje wady – wydmuchiwany kurz zacznie unosić się w powietrzu. Dlatego też drugim niezbędnym elementem jest urządzenie, które znajduje się w każdym domu – odkurzacz. Można z niego skorzystać po wyczyszczeniu obudowy sprężonym powietrzem lub użyć go czyszczenia wnętrza komputera. Co prawda, nie jest to już tak bezpieczne jak metoda bezdotykowa (może pojawić się , jednak daje identyczne efekty. Wystarczy jedynie uważać, by nie wciągnąć żadnego elementu, a także przytrzymywać palcem łopatki wentylatorów, by te nie zaczęły się kręcić podczas odkurzania.
Dzięki tej prostej czynności komputer powinien zacząć działać ciszej, a przede wszystkim z niższymi temperaturami newralgicznych podzespołów.
Czyszczenie komputera co ile? Jak zapobiegać gromadzeniu się kurzu?
Odkurzanie wnętrza komputera warto przeprowadzać regularnie. Nie uniknie się kurzu, a wciąż pracujące wentylatory będą go zasysać do obudowy. Po jakimś czasie, w zależności od intensywności użytkowania, kurz z powrotem osadzi się na wiatraczkach oraz radiatorach. Nie warto również pozostawiać otwartej obudowy. Bo choć przyczyni się to do zmniejszenia temperatur, to z drugiej strony ilość kurzu w obudowie zwiększy się.
Innym sposobem na zmniejszenie ilości kurzu są aluminiowe filtry przeciwkurzowe, które montuje się na wentylatorach. Zabrudzenia, zamiast gromadzić się na łopatkach wiatraka, pozostaną na siatce. Dzięki temu samo czyszczenie wnętrza obudowy będzie łatwiejsze i szybsze.
Co daje wyczyszczenie komputera?
Pierwszą zauważalną zmianą będzie… brak denerwującego hałasu. Szczególnie, gdy komputer nie był czyszczony kilkanaście miesięcy, w domu znajdują się psy/koty lub małe dzieci, które lubią wkładać różne nietypowe rzeczy w dostępne dla nich miejsca. Niektórzy zauważą poprawę działania systemu (jeśli ten sprawiał wcześniej problemy) lub obniżenie temperatury procesora czy karty graficznej o kilka stopni (niektórzy notują spadki nawet o 10-20°C).
Co zrobić, gdy temperatury są nadal wysokie?
Zdarzają się sytuacje, gdy wysoka temperatura podzespołów nadal jest wysoka. I to pomimo gruntownego czyszczenia. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na wymianę komputera. Można spróbować jeszcze kilku metod na obniżenie temperatur, choć nie każdy podejmie się ich samodzielnie:
– wymiana pasty termoprzewodzącej – znajduje się ona pomiędzy radiatorem a procesorem. To ona odpowiada za lepszy przepływ ciepła, wypełniając mikroszczeliny i tym samym zwiększając powierzchnię, którą stykają się oba urządzenia. Jeśli jednak nie była wymieniana przez kilka ostatnich lat, istnieje duża szansa, że to ona jest winna wysokim temperaturom. Wyschnięta pasta traci swoje właściwości, przez co ciepło nie jest odbierane przez radiator.
– wymiana wentylatorów – może okazać się, że wiatraki znajdujące się wewnątrz obudowy pracują mało wydajnie nie ze względu na zgromadzony kurz, ale poprzez swoje parametry. Wtedy też nie pozostaje nic innego jak znalezienie lepszych, dopasowanych do podzespołów, wentylatorów i prawidłowe ich rozmieszczenie we wnętrzu obudowy.