Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 440

Jak wybrać podkładkę pod mysz?

Mysz komputerowa jest ważnym dodatkiem do komputera. Aby sprawnie działała wskazane jest posiadanie specjalnej podkładki. Na rynku jest duży wybór zarówno myszy jak i podkładek. Dobry wybór gwarantuje sprawną pracę i wykorzystanie wszystkich dostępnych parametrów.

Podkładka pod mysz – co to takiego i do czego jest potrzebna?

W ten sposób nazywana jest specjalna powierzchnia, po której porusza się mysz komputerowa. Podkładka spełnia dwa podstawowe zadania: zabezpiecza blat biurka przed porysowaniem przez myszkę, oraz zapewnia poślizg pomiędzy myszką, a podłożem. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów podkładek, które różnią się producentem, wielkością, materiałem, z którego zostały wykonane i ceną. Z reguły podkładka jest wykonana z tworzywa sztucznego. Z wierzchu jest gładka, a od spodu może być z pianki. Dzięki temu nie ślizga się po blacie.

Elementem każdej myszy są ślizgacze, które zostały umieszczone na spodzie. Dzięki nim myszka może chodzić po powierzchni. Po upływie czasu ślizgacze mogą się zetrzeć i nie będą się nadawały do dalszego użytku. To głównie od użytkownika zależy jak długo będą działały, dlatego tak ważną sprawą jest wybór odpowiedniej powierzchni, po której myszka będzie się poruszała. Najgorszym rozwiązaniem jest używanie blatu biurka, jako podkładki. W tym wypadku ślizgacze bardzo szybko się zużyją. Pamiętajmy więc, że żywotność myszy komputerowej w dużym stopniu zależy od odpowiednio dobranej podkładki.

Podkładka pod mysz – na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie idealną?

Wybierając odpowiednią podkładkę, warto najpierw dokonać wyboru myszy, ponieważ każdy rodzaj wymaga innej podkładki. Musimy mieć świadomość, że każda mysz inaczej odczytuje podłoże, na którym pracuje, dlatego tak ważne jest podjęcie prawidłowej decyzji zakupowej. Na przykład jedne z nich będą prawidłowo działać jedynie na gładkiej powierzchni, a z kolei inne nie mają takich wymagań i będą idealnie chodzić po mniej gładkim podłożu.

Jest kilka szczegółów, które warto wziąć pod uwagę kupując podkładkę pod mysz. I tak ważny jest:

  • rodzaj powierzchni (w zależności od posiadanej myszy powinna być idealnie gładka bez wyraźnej faktury lub mniej gładka, na przykład trochę chropowata),
  • poślizg (mysz powinna gładko chodzić po powierzchni),
  • wielkość (nie powinna być zbyt mała),
  • rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest spód (powinien przylegać do blatu, aby podczas pracy podkładka z myszą nie przesuwała się),
  • czy posiada podkładkę pod nadgarstek (ważne zwłaszcza w przypadku osób grających i dużo pracujących przy komputerze. Mając taką podkładkę, ręka mniej się męczy i nie jest narażona na odciski, czy podrażnienia).

Inne czynniki, które mają znaczenie przy wyborze

  • posiadany budżet,
  • rodzaj posiadanej myszki (laserowa lub optyczna),
  • rozdzielczość myszki,
  • ilość miejsca na biurku,
  • do czego ma służyć (grafik, gracz).


Rodzaje podkładek

Ogólnie podkładki dzielą się na: twarde i miękkie

  • podkładki miękkie (najbardziej popularny i zarazem najtańszy rodzaj. Dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i grubościach. Najczęściej wykonane są z pianki lub gumy. Są pokryte warstwą materiału. Są lekkie i wygodne w użyciu. Ich wadą jest to, że są mało wytrzymałe, szybko się brudzą i niszczą. Istnieją dwa rodzaje: tańsze i droższe. Bardzo dobry wybór w przypadku myszy laserowej),
  • podkładki twarde (najczęściej wykonane z plastiku, aluminium, a także szkła. Najtańsze są plastikowe. Posiadają bardzo dobry ślizg. Są sztywne, ich powierzchnia jest gładka i jednolita. Idealne do użytku graczy, zwłaszcza przy szybkich grach. Są bardzo wytrzymałe, praktycznie nie do zdarcia)
    • podkładki metalowe (w tej grupie znajdziemy podkładki metalowe i metalowo-syntetyczne. Są wykonane z różnego rodzaju stopów lub z utwardzonego tworzywa sztucznego. Są sztywne, wytrzymałe i idealnie gładkie. Ich wadą jest dość wysoka cena. Są często wybierane przez profesjonalnych graczy, grafików, oraz projektantów),
    • podkładki szklane (są wykonane z hartowanego szkła, mają bardzo gładką powierzchnię, posiadają duży poślizg, są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ można je myć wodą).

Wśród powierzchni podkładek miękkich wyróżniamy:

  • speed (są bardzo gładkie, zapewniają lepszy poślizg, idealne dla graczy przy tzw. strzelankach i grach sieciowych),
  • control (przeznaczone dla osób grających w mniej dynamicznych grach, w których wymagane są bardziej dokładne ruchy. Ich powierzchnia jest najczęściej chropowata),
  • hybrydowe (łączą w sobie cechy speed i control. Są mało popularne, częściej wybierają je gracze. Są droższe od pozostałych rodzajów).

Podkładka pod mysz laserową i optyczną

W sprzedaży znajdują się podkładki żelowe, które idealnie nadają się do pracy zarówno z myszami laserowymi jak i optycznymi. Przeważnie pokryte są materiałem, który łatwo jest utrzymać w czystości. Posiadają antypoślizgowy spód, co jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega przesuwaniu się podkładki po blacie.

Jaka podkładka najlepsza dla gracza?

Każdy użytkownik, który używa komputera głównie do gier, doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest dobór odpowiedniej myszy i podkładki, na której będzie ona idealnie chodziła. Przy wyborze należy kierować się ślizgiem, kontrolą i szybkością. Warto też zwrócić uwagę na grubość podkładki. Im cieńsza tym lepszy komfort dla gracza. Nie można też pominąć kwestii przyczepności do podłoża. Podczas gwałtownych ruchów podkładka nie ma prawa przesuwać się po blacie, dlatego też należy wybrać taki model, który od spodu będzie pokryty przyczepnym materiałem.

Odpowiednia podkładka dla grafika i projektanta

Praca grafika i projektanta jest bardzo precyzyjna i wymaga od nich pełnej kontroli wykonywanych czynności. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup podkładki pod mysz i klawiaturę, która od spodu powinna posiadać dużą przyczepność. Przesuwająca się podczas prac, podkładka może nie spełnić pokładanych w niej oczekiwań. Poza tym powinna ona mieć odpowiednio dużą powierzchnię, aby praca przebiegała płynnie.

Czy podkładka z podpórką na nadgarstek to dobry wybór?

Każdy, kto pracuje dużo przy komputerze wie, czym jest ból nadgarstków. W sprzedaży znajdują się specjalne podkładki pod mysz z podpórką na nadgarstek. Dzięki nim zmniejsza się ból i zmęczenie nadgarstka. Podkładka pomaga utrzymać nadgarstek w prawidłowej pozycji.

W sprzedaży jest mnóstwo podkładek pod mysz. Wybór odpowiedniej zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji użytkownika. Podkładka miękka jest bardziej odpowiednia dla graczy. Pamiętajmy, że mysz musi współpracować z podkładką.

Pracując ze słabszym modelem nie bardzo odczujemy walory podkładki mającej wysoką jakość. W tym przypadku szkoda pieniędzy na zakup lepszego i droższego produktu. Dla właścicieli myszy kulkowych najlepsze będą miękkie podkładki.

Użytkownicy myszy laserowych i optycznych, tak naprawdę mogą korzystać z każdego rodzaju podkładek. Należy unikać jedynie tych z błyszczącymi powierzchniami.

Polecane podkładki do gier


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410