Jak stworzyć silne i proste hasło?
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Jak wybrać dobre i bezpieczne hasło? Może się wydawać, że każdy zna odpowiedź na to pytanie. Tym bardziej, że wiele stron i aplikacji podczas rejestracji podpowiada jak zbudować hasło by było bardziej bezpieczne. Jednak pamiętajmy, że w dobie XXI wieku Internet służy jako źródło powszechnej komunikacji; przesyłamy co raz więcej zdjęć i treści, którymi nie koniecznie chcielibyśmy się dzielić z całym światem.
Dlatego jeżeli nie chcesz stać się przypadkowym bohaterem kwejka lub by Twoje dane nie trafiły w niepowołane ręce, postaraj się zbudować hasło, które na pewno zapewni bezpieczeństwo.
Oto kilka wskazówek, które pozwolą utworzyć Ci mocne hasło:
Informacje podstawowe:
Zadbaj o odpowiednią długość
Długość ma znaczenie – w przypadku hasła to potwierdzona informacja. Ilość znaków zwiększa bezpieczeństwo hasła, gdyż umożliwia większą liczbę kombinacji.
Login: admin, Hasło: admin
…to może skrajny przypadek , jednak warto pamiętać, że login i hasło nie powinny ze sobą w żaden sposób korespondować. Jeżeli jako identyfikator wybieramy swoje imię, lepiej by hasłem nie było nazwisko. Wykluczamy także wszelkie kombinacje utworzone ze znaków użytych w loginie, np. inwersja (login: imie123, hasło:321eimi).
Bez swoich danych
Nawet jeśli wszystkie swoje dzieci, psa, chomika i kota nazwałeś swoim imieniem w przypadku hasła musisz się trochę bardziej wysilić. Do jego budowy nie używaj swoich danych osobowych, typu data urodzenia, pesel, miejsce zamieszkania itd., ani danych które mogą być bezpośrednią kojarzone z Twoją osobą, np. nazwa firmy w której pracujesz.
Symbole i cyfry nie gryzą
W przypadku hasła różnorodność jest wskazana. Staraj się korzystać nie tylko z samych liter – do ich ciągu wplataj także cyfry i znaki niealfabetyczne.
Dobre hasło to hasło złożone
Właśnie ta zasada powinna przyświecać Ci podczas tworzenia własnego hasła. Nie idź na łatwiznę !
- Używaj małych i wielkich liter,
- unikaj ciągów znaków,
- staraj się używać słów niesłownikowych, wplataj w nie cyfry i znaki
Zapomniałem/am hasła!
Wszystkie te zabiegi mają nie mają na celu zablokowania dostępu do wszystkich Twoich kont. Hasło powinno być na tyle skomplikowane by utrudnić jego „złamanie”, a przy tym wystarczająco „przyjazne” dla Ciebie, by je zapamiętać. Na ogół odzyskanie/przypomnienie hasła nie jest problem, ale może być po prostu niepotrzebną stratą czasu. Jeśli ciągle zapominasz swojego hasła – zapisz je! Pamiętaj tylko, żeby nie było to miejsce ogólnodostępne.
Zmiany są dobre!
Mimo, że tyle się „napracowałeś” przy budowie hasła lepiej się do niego nie przywiązuj. Pamiętaj, że warto je co jakiś czas zmieniać. Dodatkowo nie zapominaj, że używanie jednego hasła do wszystkich swoich internetowych kont nie jest dobrą praktyką. Lepiej nie korzystaj z tych samych danych logując się do swojego konta w banku i na Facebooku czy też poczty.
Trochę praktyki:
Możesz sam wymyślić swój system który pozwoli Ci skonstruować dobre hasło zabezpieczające. Mając na uwadze powyższe wskazówki, możesz w różny sposób generować hasło, które potem będzie Ci łatwo odtworzyć.
Przykład
1. Weźmy zdanie:
„Artykuł w TECHfresh pomógł mi stworzyć bezpieczne hasło.”
jako hasło wybierasz pierwsze litery każdego słowa: AwTpmsbh
2. Dodaj cyfry, np. liczbę liter w każdym słowie: A7w1T9p6m2s8b10h5
3. Na początku i na końcu dodaj symbol: @A7w1T9p6m2s8b10h5$
Nieco prostszy, jednak wciąż skuteczny sposób na stworzenie hasła to zamiana niektórych liter na cyfry lub znaki, które przypominają je kształtem (np. „8” zamiast „B” czy „$” zamiast „S”). Możemy użyć wtedy prostego do zapamiętania słowa, które stanie się trudnym do złamania ciągiem znaków.
Przykładowo: „MocneHaslo” możemy zapisać jako „M0cn3H4$l0”
To oczywiście tylko przykładowe algorytmy i każdy może stworzyć swój, wygodny dla siebie system doboru hasła.
Natomiast jeżeli to dla Ciebie zbyt kłopotliwe, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Jest wiele aplikacji i stron umożliwiających wygenerowanie hasła.
Pamiętaj, że nawet najbardziej skomplikowane hasło nie zabezpieczy Cię w 100% przed włamaniem. Mimo to, warto je uważnie wybrać, bo może zdecydowanie zminimalizować to ryzyko.