Jak sformatować baterie w telefonie?
Formatowanie – a w zasadzie formowanie – baterii w telefonach od zawsze stanowiło gorący temat. Jedni użytkownicy urządzeń mobilnych uważają, że nie trzeba formować baterii, inni upierają się, że prawidłowe formowanie baterii wydłuża żywotność ogniw. Jak jest naprawdę?
Kiedy należy formować baterię?
Formowanie baterii wpływa na tzw. „efekt pamięci” baterii. Efekt ten występuje w akumulatorach niklowo-kadmowych, a także w akumulatorach nikolowo-metalowo-wodorotlenkowych. Są to starsze konstrukcje baterii, które już w zasadzie nie występują w nowych urządzeniach mobilnych.
Formowanie baterii w tego typu akumulatorach polegało na całkowitym rozładowaniu baterii (teoretycznie, ponieważ bateria nigdy nie rozładuje się całkowicie ze względu na szereg zabezpieczeń). Po rozładowaniu baterii podłącza się ładowarkę i ładuje się telefon przez 10 – 14 godzin do całkowitego naładowania baterii. Warto pamiętać, że przeładowanie jest niebezpieczne w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych i nie należy zbyt długo „trzymać” na ładowarce sprzętu.
Po całkowitym naładowaniu należy odłączyć sprzęt i używać go do kolejnego całkowitego rozładowania baterii bez doładowywania w trakcie. Następnie znowu ładujemy baterię do maksymalnej wartości bez doładowywania baterii w trakcie. Proces ten należy powtórzyć kilkukrotnie.
Kiedy nie należy formować baterii?
Nowsze akumulatory litowo-jonowe (a także jeszcze nowsze litowo-polimerowe) nie wymagają formowania, ponieważ nie mają one pamięci ładowania. Praktycznie możemy korzystać z ich pełnej funkcjonalności już po wyjęciu z pudełka.
Niektórzy producenci zalecają jednak, aby nową baterię li-jo i li-po ładować po 3,5-5 godzin do pełnego ładowania podczas pierwszych 3 – 4 ładowań i w tym czasie nie dopuścić do całkowitego rozładowania telefonu. Tego typu baterie najczęściej spotkamy w nowszych smartfonach i telefonach.
Należy jednak pamiętać, że akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe również wymagają odpowiedniego traktowania. Nie można ich przeładowywać, gdyż grozi to ich uszkodzeniem. Poza tym istnieje również zjawisko cykli. Każda bateria zaprojektowana jest na ilość cykli ładowania. Cykle te determinują żywotność baterii. Doładowywanie po 15 minut zabiera jeden pełny cykl ładowania, który mogliśmy przeznaczyć na pełne ładowanie od skrajnie małych wartości do 100% poziomu baterii. Ładując telefon po parę procent, niszczymy baterię.
Dobrą taktyką jest rozpoczynanie ładowania wyłącznie, gdy smartfon ostrzeże nas o niskim poziomie naładowania baterii i ładowanie jej do około 95%.