Jak przyśpieszyć Windows 10? Przywróć moc swojemu sprzętowi!
Windows 10 podniósł poprzeczkę w kwestii stabilności i szybkości względem poprzedni odsłon OS od Microsoftu. Jeżeli jednak system niedomaga, warto podjąć pewne działania optymalizujące jego pracę. Prezentujemy 10 sposobów na przyśpieszenie i poprawę wydajności systemu Windows 10. Mimo że omawiany system radzi sobie całkiem nieźle, te kilka poniższych trików i działań znacząco wpłynie na nasz komfort pracy.
Jak przyśpieszyć Windows 10? Przywróć moc swojemu sprzętowi!
Wyłączenie zbędnych efektów graficznych
Zabieg nieco drastyczny, jednak całkiem skuteczny. Jeżeli nasz komputer czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, wyłączenie zbędnych efektów poprawiających estetykę systemu może okazać się jednym z pierwszych działań optymalizacyjnych, które podejmiemy. Procesor oraz karta graficzna będą nam wdzięczne.
Żeby wyłączyć efekty graficzne, musimy kliknąć ikonę Ten komputer, następnie kliknąć Właściwości i dalej przejść do zakładki Zaawansowane ustawienia systemu. W zakładce kierujemy się do obszaru Wydajność i klikamy przycisk Ustawienia. W oknie zaznaczamy opcję „Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności” i potwierdzamy wybór przyciskiem Zastosuj.
Odhaczenie zbędnych procesów w autostarcie
Powolne uruchamianie się komputera często powodowane jest dużą ilością procesów załączanych na samym starcie systemu. Żeby nieco odciążyć uruchamianie komputera, a także przyśpieszyć czas, w którym będziemy mogli z niego korzystać, należy odhaczyć niepotrzebne procesy.
W tym celu przechodzimy do menadżera zadań. Możemy wywołać go poprzez skrót CTRL + SHIFT + ESC i przejść do zakładki Uruchamianie.
W zakładce możemy zmniejszyć priorytet załączania aplikacji i programów lub całkowicie je wyłączyć. W tym celu wystarczy kliknąć PPM (prawy przycisk myszy) na pozycji z listy i kliknąć opcję Wyłącz. Pamiętajmy, żeby zostawić kluczowe procesy, jak np. sterowniki, czy program antywirusowy.
Defragmentacja dysku
Kolejna, niemal legendarna metoda na poprawę wydajności dysku twardego. Warto wiedzieć, że pliki przy zapisie na dysku twardym ulegają podzieleniu na małe segmenty (fragmentacji). Proces ten poprawia prędkość ich zapisu.
Defragmentacja plików optymalizuje ich odczyt.
Do opcji defragmentacji najłatwiej dostaniemy się poprzez kliknięcie ikony lupy (funkcja wyszukaj) znajdującej się na pasku systemowym po lewej stronie. W oknie wpisujemy hasło „defragmentacja”. System podpowie nam pozycję Defragmentacja i Optymalizacja Dysków. Klikając tę opcję, pojawi się nam okno z listą partycji. Teraz wystarczy zaznaczyć żądane partycje (domyślnie dysk systemowy C) i kliknąć przycisk Optymalizuj.
Zobacz również: Windows 10 – wymagania, cena oraz wersje systemów
Czyszczenie rejestru
Podczas użytkowania systemu, w rejestrze potrafi nagromadzić się wiele zbędnych wpisów, które wpływają na pogorszenie się wydajności całego systemu. Do wyczyszczenia rejestru możemy skorzystać z wielu darmowych programów, np. popularnego CCleaner Free lub Advanced System Care Free. Po zainstalowaniu wymienionych programów należy zeskanować rejestr, a następnie naprawić problemy.
Aktualizacja sterowników
Warto dbać o możliwie najnowsze wersje posiadanych sterowników. Dzięki temu mamy pewność, że sprzęt pracuje z maksymalną wydajnością, a w oprogramowaniu nie ma niebezpiecznych luk, które mogą być wykorzystane przez wirusy.
Do sprawdzenia wersji sterowników służy menadżer urządzeń.
Żeby go wywołać, najprościej jest kliknąć PPM na ikonce Windowsa w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie z rozwijanej listy kliknąć LPM (lewy przycisk myszy) pozycję Menadżer urządzeń. Żeby sprawdzić i jednocześnie zaktualizować sterowniki należy kliknąć każdy element wpisu z listy menadżera PPM i zaznaczyć opcję Właściwości.
W wyświetlonym oknie klikamy w zakładkę Sterownik, a następnie zaznaczamy przycisk Aktualizuj sterownik. Dalej zaznaczamy opcję „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. Program wyszuka online nowszą wersję posiadanego sterownika. Jeżeli ją znajdzie, wówczas przystąpi do instalacji.
Kontrolowanie aktualizacji systemu
Windows 10 nie pozwala nam zrezygnować z aktualizacji. Możemy ją jednak nieco opóźnić, co jest bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku, gdy najnowsza dystrybucja zawiera spore błędy i luki w oprogramowaniu.
Żeby zmienić opcje aktualizacji, klikamy skrót klawiszowy Win + I, następnie w oknie zaznaczamy opcję Aktualizacja i zabezpieczenia. Dalej przechodzimy do zakładki Windows Update i klikamy pozycję Opcje zaawansowane. Dalej zaznaczamy opcję Opóźnij aktualizację funkcji.