Jak ochłodzić laptopa? Praktyczne porady.
Spis treści
Przegrzewanie się laptopów i notebooków to dosyć częsty problem użytkowników. Urządzenia przegrzewają się zwłaszcza w okresach letnich, gdzie temperatury dają się mocno we znaki nie tylko sprzętom elektronicznym, ale również ich właścicielom.
Na przegrzewanie się laptopów wpływa wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Podwyższenie temperatury następuje przez nieprawidłowe stawianie urządzenia na miękkim podłożu, przez zbytnie obciążanie sprzętu, a także z powodu wspomnianych warunków atmosferycznych.
Należy pamiętać, że przegrzewanie może być szkodliwe dla laptopa, a nawet spowodować jego trwałe uszkodzenie. W artykule podpowiemy, jakie mogą być objawy przegrzania laptopa, jak sprawdzić jego temperaturę oraz jak przeciwdziałać przegrzewaniu sprzętu.
Objawy przegrzanego laptopa
Bardzo ważne jest by prawidłowo i szybko określać pierwsze objawy przegrzewania się sprzętu i przeciwdziałać im. Warto postawić na profilaktykę i zapobiegać przegrzewaniu, niż później wymieniać spalonego laptopa.
Aby cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem sprzętu, bez zacinania i chrobotania warto regularnie dbać o odpowiednią temperaturę laptopa. Regularne sprawdzanie temperatury podzespołów i doglądanie sprzętu jest gwarancją bezpiecznego użytkowania bez przykrych niespodzianek.
Najpopularniejszymi symptomami przegrzewania się maszyny są tzw. artefakty graficzne, które tworzą się przez obciążanie podzespołów sprzętu, nagrzewanie się całej konstrukcji i obudowy laptopa, wyskakiwanie Blue screenów, regularne zawieszanie i samoczynne resetowanie systemu operacyjnego, spowolnienie w generowaniu animacji w grach i programach, a przede wszystkim głośna praca układu chłodzenia.
Jak sprawdzić temperaturę laptopa?
Po pierwsze początkowo warto ocenić „organoleptycznie”, czy obudowa laptopa nie jest przypadkiem zbyt gorąca. Jeżeli tak się dzieje, wtedy należy dokładniej określić temperatury poszczególnych podzespołów wewnątrz urządzenia.
Do szczegółowego sprawdzenia temperatury można użyć jednego z wielu dostępnych programów. Możemy zdecydować się na płatne oprogramowanie lub darmowe. Z płatnych programów polecamy AIDA64 i Hardware System Monitor. Obydwa programy posiadają bezpłatne wersje testowe. Z bezpłatnych programów dobrym wyborem będzie RightMark CPU Clock Utility lub Notebook Hardware Control.
Jak przeciwdziałać przegrzewaniu?
Zaczynając od sposobów najprostszych i najmniej inwazyjnych, możemy zmniejszyć jasność monitora. Im większa będzie jego jasność, tym więcej ciepła będzie generował i mocniej drenował baterię laptopa.
Należy pamiętać, że stawiając laptop na kocu lub łóżku, blokujemy prawidłową cyrkulację powietrza. W związku z tym sprzęt nie dostanie porcji świeżego zimnego powietrza, a ciepłe nie będzie miało jak ulecieć. Stawiając urządzenie na twardych powierzchniach, zapewniamy mu optymalną pozycję.
Jeżeli sprzęt jest za mocno obciążony, wtedy automatycznie podkręca się temperatura podzespołów. Zamykając niepotrzebne programy i procesy, odciążymy nieco urządzenie. Przełączając je na tryb oszczędzania energii, dodatkowo ulżymy mu w cierpieniach.
Warto również odłączyć wszelkie zbędne urządzenia z portów USB, które doskonale gromadzą ciepło. Wreszcie możemy zastosować specjalną podkładkę chłodzącą, która w najbardziej wydajny i efektywny sposób ochłodzi nasz sprzęt.
Zwróćmy również uwagę na otwory wentylacyjne. Jeżeli są zanieczyszczone, należy je bezwzględnie oczyścić. Do tego celu możemy użyć patyczka kosmetycznego, a także sprężonego powietrza, które bardzo skutecznie poradzi sobie z kurzem wewnątrz trzewi laptopa.