Google Cardboard – czy warto?
Spis treści
Wirtualna rzeczywistość stała się ostatnio modnym tematem. Firmy technologiczne jak grzyby po deszczu zaczęły wypuszczać swoje gogle VR, prześcigając się w parametrach, użyteczności, czy designie swoich produktów. Jak ma się do tego Google Cardboard?
Google podeszło do tematu nieco inaczej, serwując konsumentom gogle wykonane z kartonu- Google Cardboard. Z założenia ta tania konstrukcja ma w prosty sposób zachęcić głodnych nowych technologii użytkowników do spróbowania wirtualnej rzeczywistości na własnej skórze. Kupując takie gogle, wystarczy, że wydamy około 20 złotych, samodzielnie złożymy kartonowy zestaw i umieścimy w środku swój smartfon i już możemy cieszyć się prowizoryczną, acz pełnoprawną wirtualną rzeczywistością. Sprzęt nijak ma się do drogich zestawów Oculus Rift, czy HTC Vive, za które przyjdzie nam zapłacić czterocyfrowe kwoty.
W artykule postaramy się odpowiedzieć, czy warto zainteresować się kartonowymi goglami VR, dla kogo są przeznaczone, jak się z nich korzysta oraz jak to wszystko wygląda w praktyce.
Dla kogo Google Cardboard?
Jeżeli jesteś wyjadaczem technologii wirtualnej rzeczywistości i pragniesz zaopatrzyć się w możliwie najlepszy sprzęt, który pozwoli odtworzyć wszystkie gry, filmy i aplikacje wypuszczane z myślą o VR, Google Cardboard nie jest dla Ciebie.
Jeżeli natomiast chcesz przetestować to, co ma do zaoferowania prężnie rozwijająca się technologia wirtualnej rzeczywistości, jednak nie chcesz wydawać na ten eksperyment masy pieniędzy, Google Cardboard zdecydowanie podejdą Ci do gustu.
By zbić finalną kwotę swoich okularów VR, Google stworzyło kartonowy zestaw DIY, który po złożeniu i umieszczeniu w nim kompatybilnego smartfona, pokaże nam to, do czego zdolna jest wirtualna rzeczywistość.
By czerpać radość z zabawy VR, należy posiadać smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS o przekątnej ekranu od 4,5 do 5,2-cali. Im lepsza będzie rozdzielczość ekranu Twojego smartfona, tym lepiej, ponieważ przy dużym powiększeniu serwowanym przez soczewki Google Cardboard, widać każdy możliwy mankament wyświetlacza.
Jeśli jesteś maniakiem nowych technologii i chcesz spróbować czegoś zupełnie nowego przy niewielkim nakładzie środków – Google Cardboard idealnie się do tego nadają. Te okulary VR mogą być również doskonałym narzędziem dla osób, które tworzą aplikacje pod VR i chcą je testować.
Zalety i wady Google Cardboard
Zalety
Bezpieczne testowanie VR
Większość zalet w zasadzie omówiliśmy we wcześniejszej części artykułu. Google Cardboard doskonale sprawdzają się w roli przedsionka do delektowania się wirtualną rzeczywistością na profesjonalnych urządzeniach, takich jak Oculus Rift, czy HTC Vive.
Okulary VR od Google to świetny poligon doświadczalny, a także prosta metoda na przetestowanie na własnej skórze, czy boom na wirtualną rzeczywistość faktycznie jest słuszny.
Niska cena
Google Cardboard są niesamowicie tanie- kosztują około 150-200 razy taniej niż zaawansowane gogle VR. Kwota rzędu 20 złotych za sprzęt pozwalający posmakować wirtualnej rzeczywistości to dobra cena.
Duża kompatybilność
Google Cardboard zostały stworzone z myślą o dużej kompatybilności. W zasadzie mogą współpracować z większością nowych smartfonów z ekranami 4,5-5,2 cala i systemem operacyjnym Android 4.1+.
Wady
Wygoda i użytkowanie
Google Cardboard to headset stworzony z kartonu, w związku z tym nie powinniśmy dziwić się, że okulary okażą się niewygodne. Poza tym, po pewnym czasie na kartonie mogą pojawić się tłuste plamy od przyciśniętego czoła. Dłuższe użytkowanie sprzętu może mocno nadwyrężyć nasz wzrok, co może być przeszkodą nie do przejścia, chcąc obejrzeć dwugodzinny film.
Aplikacje
Aplikacje na Google Cardboard możemy ściągnąć ze sklepu Google Play, na którym pojawia się coraz więcej pozycji do zabawy w wirtualnej rzeczywistości. Najpopularniejszymi są np. aplikacja YouTube, Tour Guide, Photo Sphere, Street Vue, czy Earth. Większość z nich sprawia wrażenie demonstracyjnych, takich, które pokazują możliwości i potencjał drzemiący w technologi VR.
Mimo wszystko oglądanie filmików na YouTube, czy wirtualne wycieczki po muzeach i innych ciekawych miejscach w aplikacji Tour Guide, albo przeglądanie galerii zdjęć sferycznych w Photo Sphere robi wrażenie i zostawia poczucie niedosytu.
Google Cardboard – czy warto?
Google Cardboard to zdecydowanie zakup warty swojej ceny. Doskonale sprawdzą się jako poligon doświadczalny dla geeków i osób lubiących testować nowe technologie. Poza tym Google Cardboard mogą być oryginalnym i ciekawym prezentem, który zapewni obdarowanej osobie parę godzin udanej rozrywki w nieznanej mu dotąd rzeczywistości.