Gefroce GTX 1080 dane techniczne, specyfikacja, opinie
Spis treści
Rozwój technologii komputerowych wciąż przyspiesza. Także na rynku kart graficznych obserwujemy wieloletnią rywalizację między AMD oraz Nvidią. Wszystko to odbywa się z korzyścią dla graczy, którzy w swoich komputerach montują coraz to wydajniejsze karty i cieszą się jeszcze lepszymi wizualizacjami gier. Nvidia GeForce GTX 1080 to kolejny krok naprzód – ta karta graficzna przyniosła kolejny wzrost wydajności.
Najwyższa jakość
GTX 1080 to świetny i bardzo wydajny sprzęt. Jest to fakt, z którym zgadzają się praktycznie wszyscy. Karta sprawdza się zarówno w VR, jak i grach 4K.
Nowinki technologiczne: Ansela oraz VWorks Audio
Wydany w 2016 roku GeForce GTX 1080 oferuje ciekawe innowacje. Ansela to technologia, która umożliwia uchwycenie obrazu z gry w niezwykle wysokiej rozdzielczości oraz w ogromnym zakresie kolorów. Celem Anseli jest możliwość wykonywania zdjęć z gry, w sposób zbliżony do fotografii tradycyjnej. Z GTX 1080 możliwe jest więc fotograficzne uchwycenie obrazu z gry, z dowolnej perspektywy, pod dowolnym kątem, zupełnie tak jakby gracz rzeczywiście znajdował się w grze i wykonywał w niej fotografie. Aby móc skorzystać z Ansela, trzeba wybrać grę, która wspiera tę technologię. Na razie nie jest ich dużo, ale ich liczba rośnie bardzo szybko. Technologię tą można użyć np. w trzeciej odsłonie Wiedźmina.
VWorks Audio jest zaś innowacyjnym systemem przekazywania dźwięku, który ma jeszcze bardziej urealnić dźwięki dochodzące z gier. W VWorks Audio odpowiednie algorytmy sprawiają, iż dźwięki dynamicznie dostosowują się do otoczenia i brzmią w sposób bardzo zbliżony, do tego, którego doświadczamy w codziennym życiu.
Trzeba przyznać, że zarówno Ansela oraz VWorks Audio to bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązania, które są kolejnym krokiem w zbliżeniu świata z gier, do tego znanego z rzeczywistości.
Specyfikacja techniczna
GTX 1080 to pierwsza karta stworzona w technice FinFET. Jest ona uzbrojona w 2560 rdzeni CUDA oraz 8 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5X (zastąpiła ona pamięć GDDR5 używaną we wcześniejszych modelach Nvidia), której efektywna częstotliwość wynosi 10 GHz a przepustowość aż 320 GB/s. Sama karta zaś bazuje na zupełnie nowej architekturze „Pascal”. W porównaniu do poprzedniej architektury „Maxwell”, „Pascal” może pomieścić większą liczbę tranzystorów, co oczywiście przekłada się na wydajność karty, a przy tym na mniejszy pobór mocy. „Pascal” zapewnia także niższą temperaturę osiąganą przez kartę graficzną, co może zwiększyć jej żywotność.
Na uwagę zasługuje też fakt, że karta pracuje cicho, nawet gdy karta graficzna używana jest do VR czy 4K to wciąż pracuje niemal bezdźwięcznie. GTX 1080 wspiera również odtwarzanie gier i wideo HDR dzięki swojej zdolności do dekodowania filmu HEVC. Technologia karty bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku obrazu wyświetlanego na kilku monitorach jednocześnie.
Porównanie z innymi modelami
W porównaniu do wcześniejszych modeli Nvidi takich jak GTX 980 czy GTX980Ti, GTX 1080 ma wyraźnie lepsze osiągi. Testy wskazują, że GTX 1080 osiąga o kilkanaście procent lepszy FPS, co jest szczególnie widoczne podczas testowania przy ustawieniach Ultra. Prawdziwy swój potencjał GTX 1080 ukazuje jednak w VR, gdzie grafika wygląda naprawdę rewelacyjnie.
Łyżka dziegciu
W 2017 roku na rynek wyszła jeszcze bardziej wydajna karta Nvidia GeForce GTX 1080 Ti, jednakże podstawowy model Nvidia GeForce GTX 1080 wciąż jest względnie drogim sprzętem. Cena to w zasadzie jedyna wada modelu GTX 1080.
Werdykt
Nvidia GeForce GTX 1080 to świetny sprzęt, który stanowi kolejny milowy krok w rozwoju kart graficznych. Karta jest bardzo wydajna i doskonale spisuje się w VR i grach 4K. Jeżeli jednak nie mamy zamiaru korzystać z VR czy 4K, to zakup tej karty trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ wciąż jest ona dość kosztowna.