Dysk do serwera – jaki dysk do serwera, jaki wybrać, na co zwracać uwagę?
Spis treści
Tworząc serwer, czyli komputer mającą na celu udostępnianie zasobów innym maszynom, jedną z kluczowych decyzji jest to, jaki wybrać dysk. W czasie swojej pracy nawet prosty domowy serwer jest do obsłużenia dużej ilości operacji, nie raz symultanicznych. To powoduje, że koniecznościom jest wybranie dysku o wysokiej wydajności, który zapewni bez problemową obsługę. Jak więc dokonać tego krytycznego z punktu widzenia późniejszego użytkowania wyboru? Na co zwracać uwagę?
Pierwsza decyzja – SSD czy HDD?
Obecnie na rynku funkcjonuje dwa rodzaje dysków, klasyczne HDD oparte na nośniku magnetycznym oraz SSD bazujące na pamięci typu FLASH. Pierwszy typ charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem pojemności do ceny, czyli mówiąc najprościej najniższą ceną za GB przestrzeni. SSD to z kolei dość nowa technologia. Oferuje on wysoką wydajność odczytu i zapisu danych oraz wyższą wytrzymałością niż konkurent, gdyż nie posiada elementów ruchomych, które lubią się psuć. Minusem jest bardzo słaby stosunek ceny do pojemności. W zastosowaniach domowych odpowiednio dobrany dysk magnetyczny będzie odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku użytkowania bardziej profesjonalnego np. w serwerze firmowym warto rozważyć inwestycje w SSD.
MTBF – jeden z najważniejszych wskaźników przy zakupie
MTBF to skrót od angielskiego Mean Time Between Failure czyli czas pomiędzy awariami. Ten wskaźnik pokazuje, jaka jest niezawodność dysku i ile czasu (wyrażonego w godzinach) średnio wytrzyma, zanim dozna awarii. Oczywiście na to, na ile takie przewidywanie się sprawdzi, ma wpływ wiele czynników np. intensywność użytkowania czy warunki, w których będzie znajdował się serwer. Biorąc pod uwagę intensywność pracy dysku, wartość MTBF nie powinna być niższa niż 1 200 000 godzin i oczywiście im większa będzie, tym lepiej.
Prędkość obrotowa talerzy
Przy zakupie dysku typu HDD, gdzie wykorzystywane są talerze magnetyczne, kluczowa jest ich prędkość obrotowa. Od tego parametru zależy wiele ważnych wskaźników z czasem dostępu i szybkością zapisu na czele. Akceptowalnym minimum dla dysku serwerowego jest 7200-15000 obr./min. choć oczywiście warto poszukać wyższej prędkości.
S.M.A.R.T- czyli dysk inteligentny
Bardzo przydatną rzeczą, którą warto uwzględnić przy wyborze jest obecność technologi S.M.A.R.T czyli Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology. Oznacza to, że dysk sam sprawdza swój stan i powiadamia o ewentualnych błędach w działaniu. Pozwala to na skuteczne ostrzeżenie przed awarią i przygotowanie się na jej skutki. Szacuję się, że system S.M.A.R.T pozwala na przewidzenie około połowy zbliżających się uszkodzeń.
Czas dostępu
Czas dostępu, czyli okres pomiędzy otrzymaniem żądania a jego wykonaniem był już wspomniany wcześniej przy prędkości obrotowej dysku HDD, chociaż nie jest to oczywiście parametr wyłączny tego rodzaju nośników. Aby uznać, że komponent nada się do serwera, czas dostępu powinien wynosić max. 4ms.
Podsumowanie
Pytanie, jaki dysk do serwera wybraćjest jednym z najważniejszych, na które należy odpowiedzieć, tworząc maszynę udostępniającą zasoby innym. Osoby z dużym budżetem, tworzące urządzenie do zastosowań profesjonalnych powinni skupić się na ofercie dysków SSD. Ci, którym budżet nie pozwala na takie rozwiązanie lub tworzą serwer domowy powinni poszukać klasycznego HDD, skupiając się na parametrach opisanych powyżej. Wszelkie próby oszczędzania na dysku odbiją się na późniejszej jakości użytkowania, więc lepiej tego nie robić i po prostu dokonać zakupu raz a porządnie.