Dysk Google, jak działa, jak założyć, jak udostępnić dane?
Spis treści
Coraz więcej osób korzysta z usługi, jaką jest przechowywanie danych w tzw. chmurze. Nie zawsze mamy pod ręką komputer a nośniki danych nieraz ulegają uszkodzeniu. Często także podróżujemy, dlatego dyski chmurowe są niezwykle popularnym rozwiązaniem w Polsce i na świecie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dysku Google, zapraszamy do czytania.
Jak działa dysk Google?
Google Drive czy też inaczej dysk Google dają możliwość korzystania z przestrzeni dyskowej, które mają serwery Google’a. To pozwala nam na przechowywanie dokumentów, które fizycznie nie są zapisywane w pamięci komputera. Na starcie za darmo otrzymujemy aż 15 GB, które możemy swobodnie zagospodarowywać na zdjęcia, filmy, pliki tekstowe, projekty. Mamy do nich dostęp zawsze wtedy, kiedy mamy dostęp do Internetu. Nie musimy wszędzie nosić ze sobą pendrive’a czy też laptopa.
Dyski chmurowe
To, jak działa dysk Google, jest klasycznym przykładem tzw. chmury. Dane są wysyłane za pomocą Google+ lub pocztą Google, czyli Gmailem. Wgrane pliki są usuwane dopiero wtedy, kiedy sami to zrobimy. Możemy je udostępniać wielu osobom bez opłat. Ponadto, dysk Google umożliwia nie tylko szybką wymianę dużych dokumentów, ale również edycję plików przez kilka osób w tym samym czasie.
Jak założyć dysk Google?Niektórzy zastanawiają się, jak udostępnić dysk Google, ale nie jest to zadanie trudne. Najpierw wchodzimy na stronę www.drive.google.com i logujemy się tym samym adresem poczty i tym samym hasłem co do Gmaila (czy też innej usługi Google np. blogger). Pobieramy aplikację Dysk Google na komputer i instalujemy w wybranym przez siebie miejscu. Następnie logujemy się i otrzymujemy informację zwrotną od Google: „Dziękujemy za instalowanie programu Google Dysk”. Klikamy „Zamknij” i przechodzimy dalej. Po zainstalowaniu możemy zobaczyć ikonkę dysku Google na naszym pulpicie. Klikając w ikonę, możemy zajrzeć do naszych folderów: Prywatne i Udostępnione. Jeśli dodajemy jakikolwiek folder, automatycznie pojawia się on również w chmurze. |
![]() |
Jak udostępnić dysk Google?
W celu udostępnienia dysku klikamy w ikonę przedstawiającą sylwetkę człowieka z plusikiem. Zaznaczamy pojedynczy plik lub cały folder, komu chcemy udostępnić. Wówczas wyskakuje nam okienko pokazujące bezpośredni link do pliku. Widzimy też, kto ma do niego dostęp. Klikamy w „Zmień” obok „Prywatny – dostęp tylko dla osób poniżej wymienionych” i wybieramy sposób udostępnienia, który nas interesuje. Na koniec naciskamy „Gotowe” i pliki już są udostępnione. Teraz można je również grupowo poddawać edycji.
Jak usunąć dysk Google?
Z Google dysk możemy korzystać na różnych systemach operacyjnych takich jak:
- Windows,
- Mac,
- Android,
- iOS,
- Linuks.
Kiedy korzystamy z systemu Windows, wówczas klikamy ikonę dysku Google i symbol trzech poziomych kropek. Wskazujemy opcję „Ustawienia”. Dodatkowo, klikamy menu „Start” i wybieramy „Panel sterowania”. Wybieramy „Programy”, a następnie „Programy i funkcje”. Znajdujemy dysk Google i klikamy „Odinstaluj”.
Korzystanie z Google jest niewątpliwie bardzo wygodne, bo niezależnie od miejsca naszego przebywania mamy dokumenty w zasięgu naszej ręki. Możemy z niego korzystać za pomocą różnych urządzeń: komputera, laptopa, telefonu, tabletu. Dzięki niemu możemy usprawnić pracę w biurze, a także dzielić się np. zdjęciami ze znajomymi. Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych dysków chmurowych w Polsce i na świecie.