Jaki darmowy antywirus wybrać? Polecane darmowe antywirusy
Spis treści
W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez dobrego pakietu ochronnego, biorąc pod uwagę to, ile czasu w ciągu dnia przebywamy w sieci. Ogromny przepływ informacji stwarza ryzyko dostania się złośliwego oprogramowania do naszych komputerów. Programy antywirusowe przeciwdziałają tym nieprzyjemnym w skutkach zdarzeniom. Można by rzec, że takie oprogramowanie jest cyfrowym aniołem stróżem naszych komputerów. W artykule zastanowimy się nad korzyściami posiadania programów antywirusowych oraz podpowiemy jaki darmowy antywirus warto wybrać.
Czy antywirus jest potrzebny?
Oprogramowanie antywirusowe uniemożliwia szkodliwym programom przeniknięcie do naszego systemu, których działanie może okazać bardzo nieprzyjemne w skutkach. Czym jest więc wirus? Jest to na ogół prosty, samo-powielający się program komputerowy lub po prostu część kodu wykonywalnego, która dołącza się do istniejących na dysku plików. Oprogramowanie antywirusowe chroni nasze komputery nie tylko przed działaniem i samą obecnością wirusa, ale również innych typów infekcji. Najczęściej spotykanymi infekcjami są:
- robak – samodzielny program, który nie potrzebuje nosiciela (pliku),
- trojan – program podszywający się pod jakąś aplikacje – ułatwia przejęcie komputera przy pomocy internetu,
- keylogger – umożliwia wychwycenie wszystkich wpisywanych przy pomocy klawiatury znaków
- exploit – program wykorzystujący luki i błędy w oprogramowaniu w celu przejęcia komputera ofiary,
- haox – fałszywy wirus, którego zadaniem jest wywołanie paniki użytkownika komputera.
Pakiet oprogramowania antywirusowego zawiera składniki umożliwiające wykrycie oraz zneutralizowanie na różne sposoby złośliwego oprogramowania. Łatwo jest więc zauważyć, że zainstalowanie tego typu oprogramowania ma sporo zalet. Spora część posiadaczy komputerów unikała instalowania zabezpieczeń, ze względu na ich cenę. Obecnie istnieje sporo darmowych pakietów antywirusowych, które wcale nie odstają od płatnych programów zabezpieczających. Jeżeli więc możemy przy zerowych nakładach zapewnić bezpieczeństwo swoich danych to, czemu by nie skorzystać? Wystarczy odwiedzić stronę producenta, klik i gotowe.
Jak działa antywirus?
Bez zbytniego zagłębiania się w szczegóły, główną metodą pracy oprogramowania antywirusowego jest monitorowanie w czasie rzeczywistym. Tak zwany monitor działa w tle, sprawdzając wszystkie aktywności, a więc pliki przychodzące i wychodzące, wszystkie dokumenty pobrane z sieci oraz dostarczone za pomocą nośników danych. Monitor stwierdza, czy dany plik jest niebezpieczny na podstawie gotowej bazy sygnatur wirusów. W momencie odkrycia wirusa przez producentów oprogramowania zostaje on zarejestrowany w bazie danych. W przypadku wykrycia zapamiętanego szkodliwego programu oprogramowanie klasyfikuje go jako zagrożenie i podejmuje odpowiednie kroki. Widzimy więc, jak ważne jest częste aktualizowanie bazy sygnatur wirusów.
Jaki darmowy antywirus wybrać?
Przyszedł czas na zastanowienie się nad tym, na jaki darmowy pakiet antywirusowy postawić. Skupimy się na uniwersalnych rozwiązaniach, które gwarantują wysoką wykrywalność szkodliwego oprogramowania, stosunkowo małe obciążenie sprzętu oraz dość dużą funkcjonalność. Niezależne testy Real-World Protection Test – April 2017 donoszą, że w czołówce darmowych programów antywirusowych znalazły się: Adaware, Avast, AVG oraz Avira.
Ad-aware Free Antivirus+
Pakiet antywirusowy ze stajni Lavasoft. Oferuje skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym, mechanizm skanowania na żądanie o dużych możliwościach konfiguracji pracy, tryb przeznaczony dla graczy oraz moduł ochrony przed zagrożeniami typu antyspyware. Program wyposażony jest również w wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest kwarantanna umożliwiająca czasowe odosobnienie podejrzanych plików. Umieszczone tam pliki są przechowywane w taki sposób, aby wirus nie mógł się uruchomić. Oprócz tego Ad-aware umożliwia zautomatyzowanie procesów za pomocą harmonogramu zadań. W najnowszym, majowym teście AV-Comparatives oprogramowanie Ad-aware zdobyło wysokie, bo stuprocentowe noty pod kątem blokowania zagrożeń. Tutaj należy zaznaczyć, że wynik dotyczy tylko 448 przebadanych przypadków.
Avast Free Antivirus
Dobrze znane wszystkim użytkownikom komputerów oprogramowanie antywirusowe. Składający się z wielu komponentów pakiet zabezpieczający oferuje wysoką wykrywalność zagrożeń w czasie rzeczywistym, co może potwierdzić wysoka ilość nagród Advanced+ od AV-Comparatives. W nowej wersji darmowego oprogramowania Avast usprawniono skaner CyberCapture oraz zastosowano nowy mechanizm Behavior Shield. Według testów Avast wypada bardzo dobrze pod względem wykrywalności zagrożeń, jednak jeśli chodzi o fałszywe alarmy, to program ma z tym problem.
AVG AntiVirus Free
AVG jest jednym z najpopularniejszych oprogramowań antywirusowych wśród polskich użytkowników. W testach AV-Comparatives zyskuje wysokie noty pod względem blokowanych treści. Na podstawie majowego zestawienia zyskał pod tym kątem tyle samo punktów co Avast. Zaletą AVG jest niskie zużycie zasobów systemowych.
Avira Free Antivirus
Program antywirusowy od niemieckiej firmy Avira GmbH. W testach AV-Comparatives Avira uzyskała wysokie noty. Oprogramowanie odznacza się wysoką wydajnością – niskim zużyciem zasobów systemowych, niskim procentem niewykrytych zagrożeń oraz małą ilością fałszywych alarmów.