Czym jest NFC i jak działa? Kompendium wiedzy.
Spis treści
NFC, czyli inaczej Near Field Communication lub komunikacja bliskiego zasięgu, to zjawisko z którym nieraz stykamy się na co dzień. Ta technologia bardzo upraszcza życie, dlatego warto wiedzieć o niej więcej.
Co to jest NFC?

Obecnie technologia ta staje się bardzo popularna w smartfonach najnowszej generacji. NFC opiera się na identyfikacji fal radiowych i pozwala na bezprzewodową wymianę danych w bliskiej odległości. Pierwsze prace nad tego typu technologią podjęte zostały już w 1983 roku, a pierwszy telefon z NFC pojawił się na rynku w 2005 roku. Podstawowym celem NFC jest uproszczenie płatności zbliżeniowych za pomocą czytnika i telefonu, lecz szybko okazało się, że opcja ta pozwala na dużo więcej.
Pierwotnie komunikację bliskiego zasięgu stosowano w przesyłaniu takich danych, jak kontakty, pliki, inicjowaniu połączenia Bluetooth między dwoma telefonami. Jednak ciągły rozwój płatności zbliżeniowych sprawił, iż uznano, że NFC w telefonie może być ciekawą alternatywą dla kart płatniczych.
Jak działa NFC?
By NFC mogło zadziałać, potrzebne są dwa przedmioty. Jedno z nich to źródło pola elektromagnetycznego, nazywane inicjatorem, najczęściej czytnik, terminal lub telefon. Drugie to cel, na który fale elektromagnetyczne oddziałują. Cel może mieć bardzo prostą formę: może to być naklejka, karta płatnicza itp. Często celem w transakcjach NFC bywa także telefon.
Łatwo przedstawić to na przykładzie, gdy skanujemy promocyjną nalepkę z ulotki smartfonem, uprawniającą nas do zakupu za niższą kwotę. Wtedy to nalepka jest celem, a telefon inicjatorem. Jednak, gdy podchodzimy do kasy i czytnik sprzedawcy „czyta” informacje z naszego smartfona, uprawniające nas do niższej zapłaty, to właśnie telefon staje się celem.
Na jaką odległość działa NFC i jaki ma zasięg?
Jednym z ważniejszych aspektów płatności zbliżeniowych jest bezpieczeństwo. W związku z tym ważne jest, by bez wiedzy właściciela nie można było „skorzystać” na odległość z tego typu formy zapłaty. W związku z tym NFC, jako technologia bliskiego zasięgu, działa jedynie na maksymalną odległość 20 centymetrów inicjatora od celu.
Czy NFC jest płatne?
Samo korzystanie z NFC jest zasadniczo bezpłatne, wystarczy posiadać telefon wyposażony w urządzenie inicjujące. Jeśli natomiast chodzi o płatności zbliżeniowe – wiele zależy od oferty banku, w którym mamy konto. Niektóre z nich dopuszczają płatności NFC jedynie przy posiadaniu karty kredytowej, musimy się więc liczyć z opłatami bankowymi.
Czy NFC jest bezpieczne?
Najwięcej emocji budzi oczywiście korzystanie z NFC przy płatnościach zbliżeniowych. Warto więc nadmienić, że by płatność faktycznie przeszła – telefon trzeba zbliżyć bardzo blisko terminala, nie zapłacimy więc np. cudzego rachunku z telefonem w kieszeni. Terminale są także zabezpieczone przed podwójnym opłaceniem za jedną transakcję.
Bezpieczeństwo płatności NFC telefonem jest większe niż przy płaceniu kartą zbliżeniową, a ryzyko okradzenia jest bardzo znikome. Problemem może być jedynie zgubienie telefonu, jednak przy transakcjach powyżej 50 złotych wymagane jest wprowadzanie każdorazowo kodu PIN, powinniśmy więc zdążyć zablokować konto, zanim stracimy naprawdę dużą kwotę.
NFC – jak używać, gdzie jest przydatne?
NFC tak naprawdę ma wszechstronne zastosowanie. Z jego pomocą można rejestrować np. czas pracy w biurze, dawać dostęp do pomieszczeń, korzystać z programów partnerskich przy płatnościach zbliżeniowych, przesyłać bezpiecznie pliki między urządzeniami mobilnymi itp. Do tego wszystkiego wystarczy smartfon z technologią NFC.
W przyszłości NFC może jeszcze bardziej uniwersalne: gdy np. spotka nas wypadek lekarz pogotowia sczyta za pomocą urządzenia dane o naszym stanie zdrowia z telefonu i natychmiast będzie wiedział o alergii na dany lek. Inteligentne pomieszczenia, po sczytaniu naszych preferencji dostosują do naszych potrzeb poziom światła oraz temperaturę – zresztą taką opcję posiadają już niektóre samochody.
NFC Tags – jak to działa?

Za pomocą NFC Tags można zczytywać dodatkowe wiadomości z prostych kodów kreskowych. Podchodzisz z telefonem do produktu, skanujesz kod i już wiesz, że dany produkt ma tyle, a tyle kalorii i najlepiej smakuje usmażony z bakłażanem. Kupując za pomocą NFC bilet komunikacji miejskiej jednocześnie możesz sczytać aktualny rozkład jazdy i informacje o opóźnieniach. Płacąc za bilet zbliżeniowo dostajesz od razu na swój smartfon informacje o danym filmie, spektaklu, zespole itp. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić czas.