Czym jest Instax mini 8? Jak używać Instax mini 8? Polecane aparaty Instax
Spis treści
W czasach kiedy wszystkie piękne momenty przemijają jak ulotne chwile, warto zadbać o to, by cieszyć się nimi na dłużej. Większość z nas posiada w domu aparat fotograficzny, jeśli nie cyfrowy czy kompaktowy, to zdecydowanie jako dodatek do naszego smartfona. W codziennym zabieganiu robione zdjęcia zalegają na naszym dysku w komputerze czy karcie SD w telefonie. Zapominamy o tym, by je wywołać i udekorować nimi każdą stronę albumu. Na rynku dostępny jest jednak aparat, który Twoje zdjęcia wywoła natychmiast po ich zrobieniu.
Czym jest Instax mini 8?
Instax mini 8 to aparat fotograficzny marki Fujifilm, który wykonuje zdjęcia w trybie natychmiastowym. Następca modelu Instax mini 7 dostępny jest w pięciokolorowej gamie- biały, czarny, niebieski, żółty i różowy. Na stronie producenta występują jeszcze dwie wersje kolorystyczne, fioletowa i malinowa. Przeznaczony jest dla wszystkich miłośników fotografii, którzy zdjęcia traktują jak dobrą zabawę i umilają sobie nimi czas. Niesie ze sobą radość i wielkie emocje, jakie związane są z powstawaniem odbitek. Wyróżnia się atrakcyjnym i niewielkim korpusem. Zapewnia doskonałą zabawę na niejednej imprezie. To, co charakteryzuje aparat marki Fujifilm jest niezwykle prosta i nieskomplikowana obsługa.
Korpus Instax mini 8 wykonany został z matowej plastikowej obudowy w różnych kolorach do wyboru. Aparat zakończony jest dość dużymi krągłościami, co na pierwszy rzut oka może przypominać zabawkę dla małych dzieci. Wyposażony został w obiektyw Fujinon o ogniskowej 60 mm, który wysuwa się automatycznie. Ostrość poszczególnych motywów łapana jest dopiero jeśli znajdują się one minimum 60 cm od obiektywu do nieskończoności.
Instax mini 8 podobnie jak jego poprzednik posiada podstawowe cztery tryby fotografowania. Trzy z nich wykorzystywane są do zdjęć robionych w plenerze, natomiast jeden włączany jest typowo do wnętrz. W przeciwieństwie do mini 7, nowy model został wyposażony w dodatkowy piąty tryb fotografowania- Hi-Key. Dodatkowy tryb służy do regulowania jasności robionych zdjęć, dzięki czemu mają one subtelniejszy, jakby delikatnie prześwietlony wygląd, ale takie było zamierzenie producenta. Jeśli jest to technicznie możliwe, tryby mogą posłużyć do korelacji ekspozycji. Dzięki nim rozjaśnimy lub przyciemnimy zdjęcie.
Instax mini 8 posiada wbudowaną automatyczną lampę błyskową, której zasięg wynosi od 0,6 m do 2,7 m. Charakteryzuje się automatyczną aktywacją przy słabym oświetleniu i dopasowaniem do panujących warunków siły błysku. Czas ładowania lampy, potrzebnej do wykonania zdjęcia to 0,2-0,6 sekundy. Aparat posiada również migawkę zaprogramowaną elektronicznie, której czas otwierania wynosi tylko 1/60 sekundy.
Do wykonywania zdjęć tym modelem niezbędne jest zaopatrzenie go w specjalne wkłady-zdjęcia Fuji Instax Mini, za pomocą których otrzymujemy fotosy o rozmiarach 54mm x 86mm, przy czym całkowity obszar samego obrazu to 46mm x 62 mm. Urządzenie zasilane jest dwiema bateriami alkalicznymi LR6/AA 1,5V, co umożliwia wykonanie około 100 zdjęć. Dla porównania model wcześniejszy zasilany był 4 bateriami.
Jak używać Instax mini 8?
Aparat marki Fujifilm charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle prostą obsługą. W pierwszej kolejności należy wyposażyć urządzenie w niezbędne do pracy baterie oraz wkład do zdjęć, czyli film światłoczuły Fuji Instax Mini. Otwieramy klapkę, która zasłania komorę na film, uzupełniamy puste miejsce wskazanym wkładem i aparat jest gotowy do pracy. Włączamy go używając przycisku znajdującego się z lewej strony korpusu obok obiektywu. W chwili uruchomienia obiektyw automatycznie się wysuwa oraz zapalana jest lampka na tarczy trybów umiejscowionej na obiektywie. Lampka dostosowuje automatycznie jeden z pięciu trybów do panujących warunków. Tryby można z łatwością zmieniać ręcznie za pomocą pokrętła służącego do regulacji jasności. Po zakończonej pracy aparat możemy wyłączyć wciskając obiektyw do wnętrza urządzenia.
Jak robić zdjęcia Instax mini 8?
Samo zrobienie zdjęcia jest, można powiedzieć, banalnie proste. Tym właśnie wyróżnia się aparat spośród innych urządzeń dostępnych na rynku. W przypadku rozpoczynania nowego wkładu, po uruchomieniu urządzenia, należy wcisnąć spust migawki. W ten sposób przesuniemy pierwszą klatkę na właściwe miejsce, dzięki czemu z aparatu wyjdzie bezużyteczna część, która nadaje się tylko do wyrzucenia. Po tym etapie można przejść do prawdziwego fotografowania.
Korpus Instaxa został wyposażony w licznik zdjęć pozostałych do zrobienia na danym wkładzie i znajduje się z tyłu aparatu. Pod żadnym pozorem nie wolno otwierać klapy, w której znajduje się dedykowany film do zdjęć, przed pojawieniem się w otworze cyfry „0”. Spowoduje to prześwietlenie wkładu, z którego niestety więcej nie skorzystamy i będziemy musieli uzupełnić urządzenie nowym.
W celu poprawnego kadrowania zdjęć wykorzystuje się lunetkowy celownik optyczny. Taki sam znajdował się w starych modelach kompaktowych. Minimalna odległość fotografowanego obiektu wynosi w przypadku Instax mini 8, 60 cm. Dlatego, tak modne w dzisiejszych czasach „selfie” wykonywane za jego pomocą, wyjdą rozmazane i nieostre.
Dla osób przyzwyczajonych do robienia zdjęć za pomocą tradycyjnej cyfrówki, używanie Instaxa może nieść ze sobą niewielkie trudności. Wynika to z bardzo niewielkiego wizjera, który umieszczony jest w prawym górnym rogu, z dużą łatwością można go najzwyczajniej w świecie przysłonić palcem. Z kolei pod wizjerem znajduje się spust migawki. Gdy celujemy obiektywem, aparat automatycznie wykonuje pomiar ekspozycji. Sprawdza panujące warunki oraz sugeruje wybranie konkretnego trybu fotografowania. Użytkownik zgadza się z propozycją bądź sam decyduje się na wybranie odpowiedniej dla niego opcji.
Sam proces wykonania zdjęcia jest niezwykle prosty. Celujemy w wybrane przez nas miejsce i naciskamy spust migawki. W tej chwili automatycznie z górnej części korpusu wyjeżdża zrobione przez nas zdjęcie. Musimy odczekać jednak od 2 do 3 minut, aby cieszyć się uzyskanym zdjęciem. Warto dodać, że dmuchanie na zdjęcie czy jego potrząsanie nie przyspieszy tego procesu. Wywołane zdjęcia mają rozmiar 86 mm x 54 mm, jednak sam obraz to 62 mm x 46 mm, pozostałą część stanowi biała ramka. Z łatwością można przechowywać je w portfelu, gdyż wielkością są porównywalne do karty kredytowej. Producent przemyślał również kwestię zbierania otrzymywanych zdjęć, tworząc specjalny, dedykowany do tego urządzenia album lub pudełka.
Reasumując, Instax mini 8 to jeden z prostszych aparatów dostępnych na rynku, które służą do natychmiastowej fotografii. Kształt i kolorystyka sprawia, że spodoba się zarówno nastolatkom jak i ludziom bardziej dorosłych. Jego cena ustalona została na poziomie 300 zł, co za otrzymanie od razu zdjęć okazuje się być niewielkim kosztem. Jednak samo użytkowanie staje się dość sporym wydatkiem ze względu na obowiązkowe wkłady marki Fujifilm. Pomimo tego, radość jaka wyraża się w natychmiastowym otrzymaniu zdjęć, staje się warta tych pieniędzy. Polecany jest głównie dla osób, którym tajniki profesjonalnej fotografii są obce, a większą wartość przywiązują do błyskawicznego zachowania wspaniałych chwil na papierze.
Polecane aparaty Instax mini 8