Czym jest generator pary? Jak odkamieniać? Jakie posiada zalety?
Spis treści
Codzienne czynności nie muszą kojarzyć się ze żmudną i wielogodzinną pracą. Dzięki generatorom pracy można znacznie skrócić czas prasowania, a dodatkowo nasze ubrania nie będą niszczone wysoką temperaturą żelazka. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nowoczesnych stacji parowych, zapraszamy do czytania.
Co to jest generator pary?
Generatory pary są obecne na rynku od wielu lat, ale jeszcze do niedawna to, jak działa generator pary, było owiane tajemnicą. Urządzenia te były wykorzystywane przede wszystkim jako dodatek do żelazek. Teraz nowoczesne technologie pozwalają na zwiększenie efektywności prasowania i tym samym oferowane są żelazka z oddzielną stacją pary, która wytwarza silny strumień pary. Para jest wyrzucana pod dużym ciśnieniem (do około 8 barów). Podstawowa różnica między stacją parową a żelazkiem jest taka, że para jest wytwarzana w oddzielnym zbiorniku. Żelazko i generator pary są jednak ze sobą połączone grubym sznurem.
Jak odkamienić generator pary?
Często zastanawiamy się, jak odkamienić generator pary, by starczył nam na dłużej. Bez wątpienia jest to urządzenie, które jest w dużym stopniu podatne na osadzanie się kamienia. To, jak szybko osadza się kamień, zależy od twardości wody. Należałoby unikać wody twardej, a najlepiej używać wody miękkiej lub zdemineralizowanej, co przełoży się na większą wydajność generatora pary. Bardziej nowoczesne modele zostały wyposażone w specjalne systemy odkamieniające, które informują o tym, kiedy należy odkamienić generator pary. Wówczas należy wyjąć sztyft przeciwwapienny i wypłukać wodą lub też nalać wody do pojemnika odkamieniającego i prasować tak długo, aż pozbędziemy się zupełnie kamienia. Można także używać kwaśnych odkamieniaczy np. w formie ampułek, które zaleca się stosować średnio co kilka tygodni. Aby poprawić wydajność generatora pary, warto pomyśleć jednak o zakupie dodatkowych wkładów odkamieniających.
Jakie są zalety generatorów pary?
- umożliwiają prasowanie w pionie, poziomie i pod skosem,
- pozwalają szybciej prasować, nawet gdy ubranie ma dużo guzików, zakładek itp.,
- dbają o ubrania, ponieważ nie niszczą ich wysoką temperaturą,
- mogą pomagać w odświeżaniu ubrań,
- wyposażone są często w inteligentne systemy odkamieniające,
- dostępne są modele z dużymi zbiornikami na wodę ok. 2 l,
- wyprasowane ubrania są bardziej miękkie i mniej podatne na zagniecenia,
- nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy, ponieważ są proste w obsłudze,
- są przydatne osobom z alergiami, bo usuwają drobnoustroje i resztki środków czyszczących,
- pozwalają uzyskać profesjonalne efekty.
Jaki generator pary wybrać?
Kiedy zastanawiamy się, jaki generator pary wybrać, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów:
- ciśnienie pary,
- moc,
- pojemność zbiornika,
- czas podgrzewania.
W przypadku standardowych urządzeń ciśnienie wynosi około 5 barów, z kolei moc to około 2000 W. Nie da się ukryć, że pojemność zbiornika ma znaczenie. Tańsze generatory pary mają zbiorniki 1 litrów. Jeśli jednak dużo prasujemy, wtedy przyda się zbiornik co najmniej 1,5 l. Ponadto, standardowo czas podgrzewania wynosi 2 minuty. W nowszych modelach możemy spodziewać się lepszych wyników – około 1,5 min. Jeśli nie wiemy, jaki tani generator pary wybrać, z pewnością warto porównać parametry urządzeń i dodatkowe funkcje takie jak ekologiczne zużycie prądu, które pomogą nam dokonać najlepszego wyboru.