Czym jest Freesync? Czy warto?
Spis treści
Synchronizacja treści wyświetlanych na ekranie monitora przesyłanych przez kartę graficzną umożliwia znaczne podniesienie jakości obrazu. Od 2015 roku użytkownicy mogą wybierać między dwoma technologiami, które oferują synchronizację częstotliwości- AMD FreeSync oraz Nvidia G-Sync.
W artykule skupimy się na pierwszej z nich- AMD Freesync. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się akurat na technologię opracowaną przez AMD, napiszemy, jakie ma zastosowanie, a także, na co zwrócić uwagę wybierając monitory wyposażone w technologię AMD Freesync.
Dlaczego warto zdecydować się na FreeSync?
Technologia FreeSync w odróżnieniu od G-Sync, dedykowana jest każdemu rodzajowi użytkowników i stosowana jest w monitorach różnego typu. G-Sync montuje się wyłącznie w monitorach dla graczy.
FreeSync pozwala na znaczną poprawę jakości obrazu, poprzez usunięcie artefaktów, poprawę płynności wyświetlanych treści oraz odpowiednią ich synchronizację z monitorami. Doskonale radzi sobie z tearingiem, stutteringiem oraz input lagami.
Warto zainteresować się technologią FreeSync również ze względu na jej przyjazną kieszeni cenę. Monitory z G-Sync to zwykle high-endowe i niesamowicie drogie monitory. AMD FreeSync montowane jest w monitorach z paru półek cenowych, a także dzięki innemu rozwiązaniu technologicznemu, firma nie pobiera opłat licencyjnych za używanie przez producentów monitorów technologii FreeSync.
Decydując się na monitor z AMD FreeSync, możemy wybierać spośród asortymentu czołowych producentów monitorów: LG, Samsung, Acer, Asus, czy AOC. Rynek pełen jest monitorów z AMD FreeSync, podczas gdy technologia G-Sync montowana jest wyłącznie w garstce urządzeń. Ceny monitorów z FreeSync zaczynają się od około 600 złotych i kończą na około 3,5 tysiącach złotych. Jak widać, rozpiętość cenowa jest ogromna i zdecydowanie jest z czego wybierać.
Zastosowanie technologii FreeSync
Technologia AMD FreeSync pozwala na dynamiczne odświeżanie obrazu prezentowanego na ekranie monitora, a także na synchronizowanie go z danymi wysyłanymi przez układ graficzny. Technologia ta usprawnia komunikację między monitorem a GPU, dzięki czemu eliminowane są artefakty- przycinanie się obrazu, jego rozmywanie, niszczenie poszczególnych klatek, przeskoki, czy wszelkie opóźnienia.
FreeSync jest w stanie współpracować z monitorami, o częstotliwościach z zakresu od 9 do 240 Hz. Jest to o wiele szersze pasmo, niż to, które oferuje G-Sync. Mimo że FreeSync montowany jest w wielu monitorach, nawet tych low-endowych, lepiej będzie współpracował z nowszymi konstrukcjami. Poza tym, aby FreeSync mógł działać, wymagany jest port DisplayPort lub HDMI, którym dane między kartą graficzną, a monitorem będą wysyłane przez szybkie pasmo.
Technologia FreeSync pozwala również oszczędzić energię zużywaną przez monitor, dzięki redukcji ilości klatek tam, gdzie nie ma potrzeby wyświetlania ich dużej ilości, np. w obrazach statycznych. Poza tym nie opóźnia działania myszy tak, jak ma to miejsce w V-Sync, oraz nie wpływa na wydajność karty graficznej.
Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia z technologią FreeSync?
Wybierając monitor wyposażony w technologię FreeSync, warto dokładnie zastanowić się nad parametrami urządzenia. Dzięki temu dopasujemy urządzenie do osobistych preferencji, warunków i posiadanego sprzętu.
Wybierając monitory z technologią AMD FreeSync, należy zwrócić uwagę na przekątną ekranu, rozdzielczość, proporcje ekranu, typ matrycy oraz porty i interfejsy.
Przekątna ekranu
Od przekątnej ekranu uzależniona jest wielkość monitora. W związku z tym, że monitory wyposażone w technologię AMD FreeSync znajdują zastosowanie w pracach biurowych i gamingu, rynek oferuje nam konstrukcje o różnych przekątnych. Najpopularniejsze są monitory 27-calowe oraz 24-calowe. Możemy jednak znaleźć również monitory o przekątnej 21, 22, 35, 29, czy 34 cali.
Rozdzielczość
Decydując się na monitory z technologią AMD FreeSync, możemy wybierać monitory o rozdzielczościach z bardzo szerokiego zakresu- od 1920 x 1080 pikseli do nawet 3840 x 2160 pikseli, przy czym najpopularniejszymi rozdzielczościami są 1920 x 1080 oraz 2560 x 1440 pikseli.
Proporcje ekranu
Proporcje ekranu określają, w jaki sposób treści będą prezentowane na wyświetlaczu. AMD FreeSync współpracuje z monitorami głównie o proporcjach 16:9 lub z monitorami o proporcjach 21:9.
Typ matrycy
Od matrycy uzależnione są parametry wyświetlanego obrazu. Technologia FreeSync montowana jest zarówno w monitorach z matrycami TN, jak i IPS- najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku. Technologię tę możemy jednak znaleźć również w monitorach wyposażonych w matryce VA, PLS, czy AH-IPS.
Matryce TN są nieco szybsze w działaniu, jednak z reguły oferują gorsze kąty widzenia, słabsze odwzorowanie kolorów z palety RGB, mniejsze kontrasty. Matryce te są jednak tańsze od matryc IPS. Matryce IPS oferują nam większy kontrast, lepszą paletę kolorów, głębszą czerń i większe kąty widzenia.
Porty i interfejsy
Monitory z AMD FreeSync oferują nam cały przekrój portów i złącz. Poza najpopularniejszymi złączami: D-Sub, DVI-D, czy HDMI, możemy spotkać również USB 3.0 oraz DisplayPort.