Czy karta dźwiękowa jest potrzebna do komputera stacjonarnego?
Spis treści
Karta dźwiękowa od zawsze budzi kontrowersje wśród osób, które poszukują lepszej jakości dźwięku w grach, filmach i muzyce. Czy karta dźwiękowa jest jednak potrzebna w codziennym użytku? Czy istnieją alternatywy dla kart dźwiękowych? Czy warto skusisz się na kupno karty dźwiękowej?
Czy karta dźwiękowa jest potrzebna do komputera stacjonarnego?
Karta dźwiękowa – kiedy nie warto?
Powiedzmy sobie szczerze – statystyczny, zwykły użytkownik komputera nie zauważy znacznej różnicy w przypadku użytkowania miernego systemu nagłośnienia. Moc karty dźwiękowej objawi się dopiero wówczas, gdy cały sprzęt będzie kompletny i na podobnym poziomie jakościowym.
Z karty dźwiękowej nie skorzystają również osoby, które słuchają muzyki w kiepskiej jakości ze stratnych formatów plików lub grają w dosyć proste gry, w których muzyka nie odgrywa znaczącej roli w budowaniu klimatu rozgrywki. Jeżeli oglądasz filmy na najtańszych głośnikach 2.1, kupno karty dźwiękowej również nie rozwiąże Twojego problemu – zwłaszcza gdy filmy te również nie mogą pochwalić się zapisem w odpowiedniej jakości formacie.
Karta dźwiękowa – kiedy warto?
Zatem kiedy warto zdecydować się na kartę dźwiękową? Gdy czujesz taką potrzebę. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli posiadasz odpowiedni sprzęt, który wykorzysta potencjał karty dźwiękowej i gdy faktycznie poszukujesz tej jakości i głębi dźwięku, inwestując w materiały możliwie dobrej jakości.
Słuch oraz odczucia płynące ze słuchania muzyki, oglądania filmów, czy grania w gry są mocno subiektywne.
Można je usystematyzować i skatalogować, jednak w przypadku użytkowania na poziomie amatorskim subiektywne odczucia są najważniejsze.
Jeżeli masz taką możliwość i czas, dokładnie poczytaj o testach kart dźwiękowych, a następnie samodzielnie przetestuj ich brzmienie. Wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada.
Pamiętaj, aby dobierać kartę do czynności, w której najczęściej karta będzie pokazywała swoje możliwości. Karta dźwiękowa przyda się również w przypadku, gdy nagrywasz dźwięk. Jeżeli streamujesz materiały, tworzysz muzykę, śpiewasz lub po prostu przechwytujesz, lub modyfikujesz sygnał audio, karta dźwiękowa okaże się niezbędna.
Czy istnieje alternatywa dla karty dźwiękowej?
Odpowiadając na zadane pytanie – tak, istnieje. Popularną alternatywą karty dźwiękowej jest DAC (Digital to Analog Converter).
Mówiąc inaczej, jest to przetwornik analogowo-cyfrowy, który zmienia sygnał cyfrowy na impulsy prądu elektrycznego. Sprzęt ten zwykle posiada rozmiary portfela lub zewnętrznego dysku i posiada wiele portów – między innymi USB do łączenia z komputerem.
Warto napisać również o samym wzmacniaczu, określanym skrótem AMP (od amplifier). Wzmacniacze wzmacniają dźwięk z wejścia, odbiorą go i przekażą do sprzętu grającego – głośników pasywnych lub słuchawek. Wzmacniacze posiadają różnorodne funkcje korekcji dźwięku.
Tak więc alternatywą do wewnętrznej karty dźwiękowej może być gotowy zestaw złożony z AMP i DACa. Decydując się na takie połączenie, możemy być zainteresowani kupnem urządzenia 2w1 – DAC/AMP. Jest ono najwygodniejsze, najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze. Dzięki temu polecany jest początkującym łowcom dobrego dźwięku.