Amplituner czy wzmacniacz – co wybrać?
Spis treści
Różnica między amplitunerem a wzmacniaczem spełnia jedynie rolę czysto techniczną, a co za tym idzie, nieznacznie zmienia się przeznaczenie obydwu sprzętów. Obecnie prym wiodą amplitunery i to one są częściej wybierane przez miłośników kina, muzyki i gier. Wzmacniacz z kolei cieszy się dużą popularnością wśród środowiska audiofilów.
W artykule postaramy się porównać obydwa urządzenia i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając amplituner oraz wzmacniacz, dlaczego warto zaopatrzyć się w jedno z tych urządzeń oraz jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań.
Zastosowanie amplitunera a zastosowanie wzmacniacza
Zarówno amplituner, jak i wzmacniacz znajdują zastosowanie w przypadku kin domowych; do odsłuchu muzyki w wysokiej jakości, oglądania seansów w trybie przestrzennym, czy grania w gry wideo. Urządzenia są swoistym sercem całego domowego układu Hi-Fi.
Amplituner jest urządzeniem o wiele bardziej uniwersalnym niż wzmacniacz. Mimo jakości dźwięku, która zadowoli większość użytkowników, amplituner naszpikowany jest technologią poprawiającą jakość dźwięku i przeznaczony jest dla osób chcących cieszyć się doskonałym centrum multimedialnym.
Wzmacniacz z kolei pozbawiony jest wielu dodatkowych usprawnień- korektorów, tunerów, czy kodeków. To urządzenie wybierane jest przez audiofilów; osoby, które podczas odsłuchu pragną poczuć się jak na koncercie, czy w prywatnej sali muzycznej. Dźwięk transmitowany przez wzmacniacz jest jak najbardziej zbliżony do oryginału, przez co jest również najmniej przekłamany.
Dlaczego warto wybrać amplituner a dlaczego wzmacniacz?
Ogólnie rzecz biorąc, każde z urządzeń warte jest zachodu. Podczas konstruowania własnego kina domowego lub specjalnego pokoju do odsłuchu muzyki, brak amplitunera lub wzmacniacza byłby niewybaczalnym błędem. Należy jednak dobrać urządzenie pod preferencje użytkowania, które warunkują wybór amplitunera lub wzmacniacza.
Amplituner ogólnie rzecz biorąc, jest to wielokanałowy wzmacniacz z odbiornikiem radiowym i paroma innymi zintegrowanymi usprawnieniami. Posiada wiele systemów reprodukcji dźwięku audio, w tym dekoderów Dolby, pilotów, czy wyświetlaczy, a także korektorów muzycznych. Amplituner może pracować zarówno w trybie wielokanałowym, jak i stereo. Warto zaopatrzyć się w amplituner, gdy zależy nam na multimedialności.
Warto wybrać wzmacniacz szczególnie wtedy, gdy jako pasjonaci muzyki nie będziemy używać go do seansów filmowych, czy gier wideo. Sprzęt jest o wiele bardziej surowym rozwiązaniem, nienaszpikowanym technologicznymi nowinkami, dzięki temu możliwe jest jak najwierniejsze odtworzenie dźwięku.
Na co zwrócić uwagę kupując amplituner i wzmacniacz?
Kupując amplituner, należy zwrócić uwagę na moc wyjściową, impedancję, dekodery dźwięku oraz liczbę obsługiwanych kanałów.
Amplituner
Moc
Przy kupnie interesuje nas jedynie moc RMS, czyli moc znamionowa. Określa ona długotrwałą maksymalną moc, z jaką może pracować wzmacniacz amplitunera. Średnio wynosi ona około 300 – 400 W, choć wszystko zależy od metrażu pokoju, w którym będzie się znajdował sprzęt. Należy również pamiętać, żeby moc wzmacniacza amplitunera była mniejsza o około 20 – 40% od mocy kolumn głośnikowych. Impedancja wzmacniacza amplitunera również powinna być mniejsza lub równa impedancji podłączonych głośników.
Obsługiwane dekodery dźwięku
Amplituner, jako zaawansowane technicznie urządzenie, musi być wyposażony w jak najwięcej dekoderów dźwięku, w przypadku odtwarzania płyt DVD, Blu-Ray lub z odtwarzaczy sieciowych. Warto postawić na sprzęt, który poradzi sobie z Dolby Digital EX, DTC, Dolby Digital, Dolby True HD i DTS-HD.
Obsługiwane kanały
Im więcej, tym lepiej, należy jednak wziąć pod uwagę warunki mieszkaniowe. Każdy amplituner może pracować w trybie stereo oraz w trybie wielokanałowym. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są amplitunery 5.1 i 7.1, a zdarzają się nawet system 11.1. Z reguły im więcej głośników, tym będzie można uzyskać lepszy dźwięk przestrzenny.
Wzmacniacz
W przypadku wyboru wzmacniacza sprawa nieco się komplikuje. Te urządzenia określane są większą ilością parametrów. Kupując wzmacniacz, należy wziąć pod uwagę moc RMS, impedancję, charakterystykę częstotliwości, pasmo przenoszenia, stosunek sygnału do szumu, poziom zniekształceń, współczynnik tłumienia i dynamikę sygnału. Należy jeszcze określić typ wzmacniacza.
Najpopularniejszymi wzmacniaczami są wzmacniacze klasy A, ze sprawnością do 25%, wzmacniacze B ze sprawnością do 78%, lub AB, które łączą zalety obydwu rozwiązań. Do użytku typowo domowego świetnie sprawdzą się wzmacniacze AA lub profesjonalne wzmacniacze T.
Zalety i wady obydwu rozwiązań
Amplituner doskonale sprawdzi się do słuchania muzyki, grania w gry i oglądania filmów. Te urządzenia są stosunkowo uniwersalne i za ich pomocą można stworzyć świetne multimedialne centrum. Amplitunery posiadają szereg udogodnień, jednak odbywa się to kosztem jakości dźwięku, która w wielu przypadkach jest niewykrywalna dla standardowego użytkownika.
Wzmacniacze polecane są pasjonatom muzyki, którzy będą używać wzmacniacza tylko do odsłuchu. W cenie amplitunera można kupić świetny wzmacniacz, którego jakość dźwięku będzie biła na głowę każdy amplituner. Odbywa się to jednak kosztem funkcjonalności urządzenia.
Ranking 5 amplitunerów