Jaki pendrive do 200 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Pendrive – i to najczęściej niejeden – jest już dostępny właściwie w każdym domu i w każdym biurze. Jeśli ktoś ma komputer czy laptop, na pewno korzysta z przenośnej pamięci. Choć to tak powszechny sprzęt, okazuje się, że jego wybór nie należy do najłatwiejszych.
Zaczynało się od dyskietek, które teraz już całkowicie odeszły do lamusa. Później była era płyt CD, a obecnie najpopularniejszym sposobem przenoszenia danych jest pamięć USB. Pendrive ma każdy, ale na pewno nie każdy go kupuje. Sporo osób pendrive’y po prostu dostaje jako gadżet reklamowy – w czasie szkoleń, targów, konferencji, konkursów czy spotkań.
Często wgrywane na niego są niezbędne materiały, które trzeba przekazać w przystępnej, ale też bezpiecznej formie. Okazuje się jednak, że pendrive’y marketingowe to nie to samo, co sprzęt sprzedawany w sklepach elektronicznych. Różnią się przede wszystkim jakością, szybkością działania i pojemnością. Niestety przy gadżetach elektronicznych jest także ryzyko utraty przenoszonych danych, a bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą pamięci przenośnej USB.
Zastosowanie pen drive’a
Pendrive, czyli tak popularnie zwana pamięć przenośna, która łączy się dzięki technologii USB, to sprzęt, który pozwala przenosić, ale też przechowywać nieograniczoną (ograniczoną pojemnością) ilość plików, folderów, dokumentów tekstowych, zdjęciowych, muzycznych czy filmowych.
Dobrej jakości pendrive’y coraz częściej mają wbudowany program antywirusowy, który już przy przenoszeniu, na bieżąco filtruje zainfekowane pliki. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo transferu plików. Czasami jest możliwe również dodatkowe szyfrowanie dostępu do danych – cecha ważna, o ile zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych, a do pendrive’a mają dostęp inne osoby- przykładowo domowy lub pracowniczy pendrive.
Dlaczego warto kupić pendrive’a?
Pendrive jest obecnie powszechnie dostępny, również za darmo. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to taki sam sprzęt, jak ten kupiony za 100 czy 200 złotych w sklepie elektronicznym. Różnicę znajdziemy przede wszystkim w jakości pracy pendrive’a – chodzi głównie o szybkość przenoszenia plików.
Istotna jest również kwestia bezpieczeństwa – pamięć przenośna za 200 złotych umożliwia szyfrowanie dostępu i skanowanie plików, co niestety nie jest możliwe w pendrive’ach będących gadżetami reklamowymi.
Zdarza się, że bezpłatna pamięć przenośna ulega zniszczeniu – w ten sposób w banalny sposób można utracić ważne pliki i dokumenty – trzeba mieć tego świadomość, jeśli korzysta się ze sprzętu bez gwarancji producenta.
Na co zwrócić uwagę przy zakupach?
Jeśli jesteśmy przekonani do zakupu pendrive’a, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym sprzęt będzie naprawdę dobrej jakości:
- Pojemność – dostępne pendrive’y mają od 256 MB do aż 256 GB. To najważniejszy parametr, gdyż to pojemność zdecyduje, ile treści i jakie pliki będzie można przenieść. To ona również najbardziej wpływa na cenę. Najbardziej uniwersalne, ale też dostępne w kwocie do 200 złotych pen drive’y mają około 16 do 64 GB.
- Szybkość – na jakość pracy z pen drive’em wpływa możliwość obsługi portu USB 3.0– wówczas przesyłanie plików będzie postępowało bardzo szybko.
- Obudowa – musi być wytrzymała i wykonana z dobrej jakości materiałów – pen drive jest urządzeniem mobilnym, dlatego musi być odporny na uderzenia, upadki i inne uszkodzenia mechaniczne. Warto pamiętać, że na rynku są dostępne pendrive’y wodoodporne i typu RUGGED- o wzmocnionej obudowie, której nie straszne wstrząsy, upadki, uderzenia, woda, czy kurz.
Parametry techniczne
Pendrive powinien być przede wszystkim poręczny, trwały i mieć odpowiednią pojemność. Dobre pamięci USB mają również do wyboru ciekawe kształty i stylizacje – od biznesowych, eleganckich, poprzez tematyczne, aż po bardzo nietypowe lub praktyczne i funkcjonalne formy. Najważniejsze jednak, żeby pendrive spełniał swoją główną funkcję, czyli sprawne przenoszenie plików.
Przed zakupem warto sprawdzić szybkość zapisu oraz odczytu- są to dwie podstawowe cechy pendrive’a, które warunkują ogólną jego sprawność w przenoszeniu plików i danych.
Szybkość zapisu
Większość pendrive’ów z przedziału cenowego do 200 złotych może pochwalić się szybkością zapisu na poziomie od 50 do nawet 200 MB/s. Parametr ten określa prędkość, z jaką przerzucimy dane z komputera lub innego urządzenia na naszą przenośną pamięć.
Szybkość odczytu
Szybkość odczytu z kolei mówi nam o tym, jak szybko pendrive będzie czytał zgromadzone na nim pliki oraz dane. Większość pendrivów do 200 złotych jest w stanie czytać dane z prędkością od 100 do nawet 254 MB/s.