Co brać pod uwagę kupując nowe podzespoły?
Raz na jakiś czas musimy pomyśleć o wymianie podzespołów. Dziś podpowiadamy gdzie lepiej je kupić: w sklepie stacjonarnym czy internetowym i co przy okazji warto brać pod uwagę.
Przychodzi czasem taki smutny moment w życiu, że nasz komputer przemawia ludzkim głosem: ,,Wybacz, już dłużej nie pociągnę, sorry, stary, ale czas się rozstać”. I okazuję się, że pada dysk, procesor, albo płyta główna. I nic nie pomagają tłumaczenia, że jak to, tak niespodziewanie? Bez uprzedzenia? Przecież mieliśmy być na (prawie) zawsze razem. I Jak się tu nie załamać i gdzie szukać pomocy?
Albo gorzej. Nadchodzi taka premiera Wiedźmina, albo nowego GTA i okazuję się, że podzespoły nie spełniają wymagań sprzętowych. O to koniec miłości! Na śmietnik! Dziki Gon ważniejszy – trzeba kupić nowe.
Powodów może być wiele, jednak raz na jakiś czas los, bądź własna zachcianka zmusza nas do rozglądnięcia się za nowymi podzespołami. Warto wtedy brać pod uwagę następujące czynniki:
1. Szeroki wybór
Po pierwsze, skoro już czekają nas zakupy, warto by były przemyślane. Nie wchodź do pierwszego lepszego sklepu i nie kupuj pochopnie. Najpewniej przepłacisz i niekoniecznie trafisz na dobry sprzęt, który będzie długo aktualny. Jasne, możesz mieć szczęście, ale po co ryzykować. Sklepy stacjonarne, np. te spotykane w galeriach handlowych, kuszą towarem od ręki i szybką poradą, jednak spójrzmy prawdzie w oczy – nie ma tam bogatej oferty dotyczącej podzespołów.
Przeglądnij propozycję sklepów internetowych i to najlepiej tych, które są znane ze sprzedaży sprzętów komputerowych. Za duży wybór? Masz wątpliwości? W sieci jest wiele dostępnych poradników, które podpowiadają jak wybrać podzespoły. Często uwzględniają wymagania sprzętowe do gier, więc jeśli to jest właśnie Twoja motywacja do zakupu nowej karty graficznej lub procesora, warto poszukać. Oczywiście klikając w pierwszy lepszy link, nie będziesz mieć pewności, że znajdziesz rzetelną poradę. My polecamy Techonlogy Corner na Morele.TV.
2. Cena
Jeżeli oferta jest większa to zwykle cena niższa. A przynajmniej masz większą szansę, że znajdziesz sprzęt o odpowiednich parametrach w Twoim przedziale cenowym.
Szukaj promocji. Kupując podzespoły w sklepie, a nie z „niewiadomego źródła” masz tą dodatkową korzyść, że możesz trafić na jakąś atrakcyjną promocję. To całkiem fajna sprawa jak przy okazji zakupów złapiesz jakąś gratisową grę. Warto też wspomnieć o promocjach typu „Cashback”, gdzie możesz otrzymać częściowy zwrot pieniędzy za zakupione sprzęty.
3. Gwarancja
Ostatnia, ale także bardzo istotna kwestia. Dwa razy zastanów się zanim kupisz sprzęt od niewiadomego sprzedawcy na Allegro lub giełdzie elektronicznej. Skoro zamierzasz zainwestować pewną (być może większą) sumę pieniędzy w nowy sprzęt komputerowy, lepiej by nie okazało się, że po tygodniu będzie mógł tylko spoglądać na Ciebie jako wspomnienie straconej kasy. Jasne, awaryjny sprzęt (odpukać!) może trafić się niezależnie od miejsca zakupu, dlatego tak ważne jest upewnić się czy na pewno objęty jest gwarancją.