Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 440

Jak skakać na trampolinie żeby schudnąć?


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264

Trampoliny ogrodowe, jak również fitness, cieszą się bardzo dużą popularnością i to nie tylko wśród dzieci. Jak ćwiczyć na trampolinie, by schudnąć?

Ćwiczenia na trampolinie – co dają?

Skakanie na trampolinie kojarzy się głównie z rozrywką zarezerwowaną dla dzieci, ale jest to również świetny rodzaj treningu dla osób w dowolnym wieku. Jeśli tylko dobrana zostanie odpowiednia trampolina i zestaw ćwiczeń, można liczyć na naprawdę dobre efekty treningowe. Na co wpływa skakanie na trampolinie?

  • Poprawie ulega koordynacja ruchowa – skakanie na trampolinie wymaga dobrego wyczucia równowagi i pracy nad koordynacją. Kilka treningów na trampolinie ogrodowej wystarczy, by zauważyć poprawę w tym zakresie.
  • Można liczyć na wzmocnienie kondycji i wydolności organizmu – treningi na trampolinie to spory wysiłek, co przekłada się na pracę nad kondycją i wydolnością organizmu.
  • Układ krążenia pracuje sprawniej – co wpływa korzystnie na pracę serca i ogólne samopoczucie.
  • Skakanie na trampolinie pomaga spalać kalorie i wysmuklić sylwetkę – to jedna ze skuteczniejszych, ale też przyjemniejszych metod na odchudzanie.

Aktywność na trampolinie to nie tylko ćwiczenia, ale też swojego rodzaju relaks i rekreacja. Skakać można w przydomowym ogrodzie (kupując trampolinę ogrodową) albo w klubie fitness – używane są wówczas małe trampoliny fitness lub klasyczne, ale w odpowiednio dużym formacie.

Jaka trampolina lepsza do ćwiczeń: ogrodowa czy fitness?

Trenować można zarówno na trampolinie ogrodowej, jak i na modelu fitness. To zupełnie różne konstrukcje i ćwiczenia na nich wyglądają zupełnie inaczej. Popularnością cieszą się:

Trampoliny ogrodowe

Ze względu na duże gabaryty i specyfikę montażu, sprawdzą się one właśnie w ogrodzie. To świetny wybór na działkę lub do przydomowego ogródka. Ćwiczenia na trampolinie tego rodzaju mogą być bardzo zróżnicowane i obejmować nie tylko typowo aerobowe działania, ale też różnego rodzaju podskoki i swobodną gimnastykę.

Dla kogo trampolina ogrodowa do ćwiczeń?

Trampolina tego rodzaju będzie świetnym wyborem dla tych osób, które dysponują ogrodem lub działką rekreacyjną i mają możliwość rozłożenia takiej trampoliny na zewnątrz. Rozwiązanie to będzie dość uniwersalne, gdyż posłużyć może nie tylko do ćwiczeń odchudzających, ale też do rekreacyjnego skakania. Mankamentem tego rozwiązania jest jego sezonowość ograniczona do cieplejszej części roku i bezdeszczowej pogody.

Trampoliny fitness

Różnią się od ogrodowych modeli swoją wielkością, ale też konstrukcją. Trampolina fitness jest niewielka, najczęściej posiada drążek z uchwytem i przeznaczona jest do treningów w pomieszczeniach. Ćwiczenia na niej mogą przypominać aerobik z elementami podskoków, a do trzymania równowagi służy właśnie drążek.

Dla kogo trampolina fitness?

Trampolina tego typu będzie idealnym wyborem dla osób poszukujących rozwiązania do użytkowania w mieszkaniu lub w domu. Ten rodzaj trampoliny nie nadaje się dla dzieci, ale dla dorosłych użytkowników chcących trenować fitness z elementami podskoków, który daje wymierne korzyści sylwetce.

Trampoliny dla dzieci

Z oczywistych względów niezbyt dobrze nadają się do treningów (mowa o małych modelach z niską wytrzymałością na obciążenie). To dobry wybór dla dzieci.

Jak ćwiczyć na trampolinie?

Właściwy dobór ćwiczeń, ich prawidłowe i regularne wykonywanie decyduje o tym, czy efekty treningów będą zadowalające. Przy wybieraniu ćwiczeń, koniecznie należy kierować się rodzajem użytkowanej trampoliny, gdyż to od tej kwestii zależy, jakie czynności będzie można wykonywać.

Jak ćwiczyć na trampolinie ogrodowej?

Treningi na tego rodzaju trampolinie mogą być bardzo zróżnicowane i oparte głównie na swobodnych podskokach. Przykładowe ćwiczenia, jakie można wykonywać:

  • Klasyczne podskoki.
  • Podskoki ze zginaniem nóg i uderzaniem piętami o pośladki – skuteczne ćwiczenie na mięśnie nóg i pośladków.
  • Podskoki z podciąganiem nóg w górę, do brzucha – ćwiczenia tego typu mocno oddziałują na mięśnie brzucha.
  • Podskoki z dotykaniem łokciem do kolana – to ćwiczenie wzmacniające mięśnie skośne brzucha i modelujące talię. Należy wykonywać je na obie strony naprzemiennie.
  • Bieg na trampolinie z mocnym unoszeniem nóg – ćwiczenie wzmacnia nogi, pośladki oraz brzuch.
  • Pajacyki – świetna rozgrzewka i urozmaicenie ćwiczeń.

By trening był skuteczny, należy ćwiczyć powyżej 30 minut – szacuje się, że największe spalanie kalorii następuje właśnie po tym czasie od podjęcia aktywności. Ważna jest też krótka rozgrzewka z kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi. Ćwiczyć należy regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu.

Jak ćwiczyć na trampolinie fitness?

Trening na trampolinie o tej konstrukcji jest zdecydowanie inny niż w przypadku trampoliny ogrodowej lub dla dzieci. Do dyspozycji jest bowiem o wiele mniejsza powierzchnia, trampolina dysponuje najczęściej drążkiem do przytrzymywania się, a całość pozbawiona jest siatki zabezpieczającej.

Trampolina fitness umożliwia wykonywanie ogromu ćwiczeń aerobowych, które będą wzbogacone o podskoki. Ćwiczenia te to nie tylko skakanie przy drążku, ale też:

  • Różnego rodzaju wyskoki – które są asekurowane poprzez przytrzymywanie się drążka.
  • Przysiady i podskoki – na trampolinie tego rodzaju można wykonywać dynamiczne przysiady z wyskokiem i ponownym zejściem do przysiadu.
  • Ćwiczenia na nogi – wszelkiego typu odwodzenie nóg na boki, dotykanie piętami pośladków i wiele innych ćwiczeń aerobowych.
  • Ćwiczenia na talię – na przykład podobne do ćwiczeń na twisterze podskoki z obracaniem dolnej części ciała na boki.
  • Dynamiczny bieg w miejscu – z przytrzymywaniem się drążka dla lepszej kontroli i równowagi.

By trening był skuteczny, powinien trwać nie mniej niż 30 minut. Ważna jest też regularność ćwiczeń i ich odpowiedni dobór.

Jak złożyć trampolinę?

Montaż trampoliny nie należy do dużych wyzwań, a schemat działań zależy od tego, z jaką trampoliną mamy do czynienia.

  • Trampolina dla dzieci (domowa lub ogrodowa) wymaga starannego złożenia i doposażenia w siatkę zabezpieczającą. Najlepszą konstrukcją jest model z siatką wewnętrzną, który izoluje skaczące dziecko od kontaktu z jakimikolwiek elementami twardymi konstrukcji. Dla dzieci można też wybrać trampolinę dmuchaną, która jest szczególnie polecana najmłodszym użytkownikom.
  • Trampolina ogrodowa wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża – musi być dobrze wypoziomowane. Należy upewnić się, że konstrukcja jest stabilna, by uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, jak przewrócenie się trampoliny. Niektóre modele można wyłącznie postawić na podłożu, inne są przystosowane do zakotwienia w gruncie – ważne, by trampolina była stabilna i znajdowała się na równej powierzchni.
  • Trampolina fitness jest najłatwiejsza w montażu, ale też najmniejsza. Należy zadbać o jej poprawne skręcenie i zamocowanie drążka.

Trampolinę należy składać w oparciu o szczegółową instrukcję, rozpoczynając od montażu stelaża, a następnie sprężyn i maty. Potem montowane są ramiona i siatka zabezpieczająca oraz ewentualna drabinka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410