Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 440

Basen stelażowy – jaki kupić? Co pod basen?


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264

Kąpiel w przydomowym basenie to znakomity sposób na przetrwanie upałów oraz na relaks i odprężenie po ciężkim dniu. By zażywać kąpieli we własnym basenie, nie trzeba ponosić ogromnych kosztów i budować konstrukcji całorocznej. Ogromną popularnością cieszą się baseny stelażowe, które łatwo rozłożyć, a po sezonie złożyć i schować. Jak wybrać basen stelażowy do ogrodu? Jak go rozłożyć i o czym pamiętać?

Jak rozłożyć basen stelażowy?

Zanim zaczniemy rozglądać się za konkretnym modelem basenu stelażowego, warto zastanowić się nad jego ulokowaniem w ogrodzie i nad odpowiednim rozstawieniem. Kwestią priorytetową jest jednak znalezienie dobrego miejsca na basen w ogrodzie. Jakie powinno być? Przede wszystkim zaciszne i dość dobrze nasłonecznione.

Basen ogrodowy stelażowy warto ulokować w miejscu osłoniętym od wiatru i od ciekawskich spojrzeń przechodniów – dobrym pomysłem jest jego rozłożenie za domem, w pobliżu osłaniających przegród lub roślinności. Nie powinno się go jednak sytuować pod drzewami i w bliskim sąsiedztwie krzewów, które mogłyby zanieczyszczać wodę.

Warto pamiętać także o tym, że basen musi zostać ulokowany na równej, odpowiednio przygotowanej nawierzchni. Im większy i bardziej pojemny basen, tym będzie on cięższy po napełnieniu, dlatego priorytetem staje się dobre przygotowanie podłoża. Teren pod basen powinien zostać wypoziomowany i utwardzony. Samo rozłożenie basenu polega na:

  • Upewnieniu się, że teren jest dobrze wypoziomowany i wystarczająco stabilny.
  • Sprawdzeniu, czy na wybranym terenie nie ma żadnych ostrych i niepożądanych przedmiotów (kamieni, gałęzi i tym podobnych).
  • Rozłożeniu basenu i upewnieniu się, że pompa znajdzie się w zasięgu gniazda elektrycznego. Pompy nie należy podłączać do przedłużaczy. Należy też upewnić się, że zawór spustowy został prawidłowo zamontowany. Ważne jest też, by umocować zatyczki zaworów wlotowych i wylotowych już na tym etapie.
  • Montażu elementów konstrukcyjnych. Kolejność zależy od modelu basenu, jaki zakupiono. W przypadku okrągłych basenów stelażowych, jako pierwszą montuje się górną poręcz. Dalsze kroki warto wykonywać podążając za wskazówkami instrukcji.
  • Po zmontowaniu całej konstrukcji i upewnieniu się, że jest stabilna, należy wyrównać powierzchnię basenu, a szczególnie dno i usunąć wszelkie zagięcia materiału oraz nierówności jeszcze przed napełnieniem zbiornika. W trakcie napełniania również należy kontrolować tę kwestię i w razie potrzeby wyrównywać zagięcia i nierówności.

Rozkładanie basenu stelażowego nie jest trudne, ale warto zająć się tym w asyście drugiej osoby, a szczególnie, gdy w grę wchodzi naprawdę duża konstrukcja. Podczas montażu basenu stelażowego, należy postępować zgodnie z dołączoną do niego instrukcją – powyższe kroki i informacje są jedynie informacyjne, gdyż baseny są różnie skonstruowane.

Jaki basen stelażowy kupić?

Baseny ogrodowe stelażowe stanowią zróżnicowaną i bardzo szeroką grupę produktów. By wybrać odpowiedni basen do własnego ogrodu, należy kierować się kluczowymi parametrami:

  • Wymiary basenu – konstrukcje stelażowe są dostępne w wielu różnych rozmiarach. Można kupić zarówno basenik dla dzieci ze stelażem, jak i duże baseny stelażowe dla całej rodziny. Zanim wybierzemy konkretny rozmiar konstrukcji, warto upewnić się, że zmieści się ona w wybranym miejscu w ogrodzie. Popularnością cieszą się szczególnie baseny w rozmiarze 457 x 122, 366 x 76, 366 x 100, 366 x 122 oraz 549 x 132.
  • Kształt basenu – rozmiar zbiornika to ważna kwestia, ale równie istotny jest kształt basenu i jego dopasowanie do warunków gruntowych i ogrodowych. W sprzedaży znajdziemy nie tylko baseny okrągłe, ale też basen prostokątny lub kwadratowy.
  • Głębokość basenu – to kwestia bardzo istotna, ponieważ wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i na funkcjonalność basenu (w głębszej wodzie dorosłym wygodniej się pływa), a także na wygodę wchodzenia do niego, a nawet na koszty utrzymania (im więcej wody, tym wyższy koszt napełnienia, filtrowania i chlorowania).
  • Typ konstrukcji stelażowej – baseny stelażowe można znaleźć w wersji lekkiej (konstrukcja „miękka” ze stelażem wsuwanym do tuneli w tkaninie) oraz panelowej (konstrukcja sztywna, obudowana panelami imitującymi drewno lub drewnem).
  • Wyposażenie – warto zwrócić uwagę na to, czy w cenie basenu znajduje się także pompa oraz wszelkie akcesoria niezbędne do jego zmontowania. W niektórych przypadkach do kompletu dołączane bywają także maty pod basen, drabinki i innego typu akcesoria.
  • Cena – koszt zakupu basenu stelażowego waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a wszystko zależy od jego pojemności, konstrukcji i wyposażenia.
  • Marka – warto wybierać baseny renomowanych producentów, jak Intex, Bestway czy Axer, których baseny są chętnie wybierane i dobrze oceniane przez kupujących.

Jeśli to możliwe, warto również zweryfikować popularność wybranych basenów wśród kupujących, przejrzeć opinie i recenzje, a także poszukać filmów pokazujących proces montażu i demontażu basenu. Na tej podstawie można upewnić się, że wybrany produkt będzie łatwy w rozłożeniu i że faktycznie jest godny uwagi.

Polecane baseny stelażowe

Co pod basen stelażowy?

Kwestią, o której nie można zapomnieć przy wyborze i montażu basenu, jest jego rozłożenie na odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym podłożu. Istotne są dwa zagadnienia z tym związane:

  • Na jakim podłożu rozstawić basen stelażowy? Nie każda nawierzchnia nadaje się do montażu basenu stelażowego. Powierzchnia pod basenem powinna być równa i utwardzona. Poniższa tabela zawiera informacje na temat podłoży, które nadają się lub zupełnie nie sprawdzą się pod basenem.
Polecane i niepolecane podłoża pod basen stelażowy
Polecane Niepolecane
Trawa – o ile tworzy równą i zwartą nawierzchnię. Zaletą tego rozwiązania jest brak dodatkowych kosztów, a wadą to, że po sezonie trawa może ulec zniszczeniu i wymagać regeneracji. Klepisko, gliniany grunt – to rozwiązanie, które nie zapewnia odpowiedniego odprowadzania wody opadowej lub rozlewającej się z basenu. Wokół konstrukcji mogłoby tworzyć się błoto, a ziemia może też osuwać się lub zapadać.
Kostka, płytki chodnikowe – polecane rozwiązanie ze względu na możliwość idealnego wypoziomowania, odpowiednią nośność nawierzchni. Mankamentem jest jednak koszt ułożenia kostki specjalnie pod basen oraz fakt, że uzyskana nawierzchnia jest ekstremalnie twarda, co można minimalizować piankowymi matami pod basen. Kamienie, żwir – nie tworzą idealnie równiej nawierzchni, mogą być ostre i uszkodzić dno basenu.
Piasek – polecany ze względu na łatwe rozłożenie, zagęszczenie, utwardzenie i wypoziomowanie. Uzyskana nawierzchnia nie jest tak twarda, jak kostka, co jest atutem, a cena podłoża z piasku także nie jest ekstremalnie wygórowana. Asfalt – w ciepłe dni może przywierać do basenu.
  • Co położyć pod basenem stelażowym? Niektórzy nie stosują żadnych dodatkowych elementów pod basen stelażowy, jeśli rozkładają go na trawie lub piasku, ale warto rozważyć zastosowanie maty pod basen lub maty piankowej. Zwykła, cienka mata może być odpowiednia na trawę lub piasek, gdyż jej zadaniem jest jedynie dodatkowe odizolowanie basenu od nawierzchni. Mata piankowa polecana jest do zastosowania na kostce, by zneutralizować twardość podłoża pod basenem.

Baseny stelażowe cieszą się coraz większą popularnością. Są wygodną i funkcjonalną alternatywą dla basenów rozporowych, a ich koszt jest zdecydowanie niższy niż konstrukcji stałych. Warto rozważyć zakup basenu tego typu, gdyż zapewni on sporo nowych możliwości na relaks i zabawę w przydomowej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410