Czy granie na laptopie ma sens? Czy warto wybrać laptop do gier?
Spis treści
Nie ma chyba lepszego tematu na wzbudzenie fali komentarzy i wszczęcia zagorzałej dyskusji w towarzystwie graczy, niż wspomnienie o „laptopie do gier”.
Komputer czy laptop do gier? – dlaczego to pytanie wzbudza tyle kontrowersji?
Temat jest dalej kontrowersyjny. Niektórzy powiedzą, że to największe osiągnięcie od czasu stworzenia trybu incognito w przeglądarkach. Inni, że to ciekawy sprzęt, ale nieosiągalny pod względem finansowym, reszta uznaje to za idealny temat do hejtowania i podjudzania dyskusji. Wbrew temu wszystkiemu, rynek mobilnych komputerów gamingowych, projektowanych i tworzonych z myślą o wymagających użytkownikach prężnie się rozwija. Praktycznie każdy z wiodących producentów ma w swojej ofercie modele dla graczy, które naprawdę robią wrażenie. Porażają nie tylko designem i ekstrawagancją, ale pozwalają na płynną i robiącą wrażenie obsługę nawet najbardziej wymagających tytułów.
Nowe produkcje dla graczy są coraz bardziej wymagające, przez co pociągają za sobą znacznie większe koszta wymaganego sprzętu do ich obsługi. Póki co, najbardziej powszechnym wyborem graczy są komputery stacjonarne.
Komputer stacjonarny oferuje możliwość dalszej rozbudowy zestawu, większą wydajność i możliwość podkręcania osiągów urządzenia. Ponadto odznacza się relatywnie, co mogłoby się wydawać dziwne, niższą ceną od laptopów o podobnej specyfikacji. Minusem stają się: gabaryty i waga sprzętu, konieczność kompletowania zestawu i jego konfiguracji oraz większe zużycie energii.
Komputery stacjonarne są uniwersalnym wyborem. Można je potraktować jako długofalową inwestycję sprzętową, którą można będzie rozbudowywać i modyfikować. Bardzo istotną kwestią jest także to, że składając PC stacjonarny do gier można stworzyć dowolną konfigurację, przez co urządzenie może mieć na prawdę mocne podzespoły o dużym potencjale dla gracza. Ponadto, oczywistym mankamentem stacjonarnego komputera do gier jest jego stacjonarność. Paradoksalnie to właśnie ten fakt najbardziej przeszkadza niektórym użytkownikom.
Laptopy do gier stały się popularnym wyborem wśród zapalonych graczy. Nie każdy przecież potrzebuje topornego zestawu komputerowego na biurku. Wiele osób wyżej cenić będzie kompaktowego laptopa. W sprzedaży można znaleźć wiele modeli o wysokiej wydajności, które wystarczą, by móc cieszyć się najnowszymi produkcjami ze świata gier.
Laptop dedykowany grom powinien mieć solidną kartę graficzną oraz mocny procesor. Ekskluzywniejsze modele laptopów spełniają te kryteria, ale ich mankamentem pozostaje bardzo wysoka cena. Laptopy mogłyby pozornie wydawać się niedrogie, ale dobre urządzenie obsługujące najnowsze tytuły sporo kosztują. Tak, są droższe od klasycznego peceta o zbliżonych podzespołach. Czasami w tej samej cenie można złożyć znacznie wydajniejszy komputer stacjonarny.
Zalety i wady laptopów dla graczy – w skrócie:
Są to urządzenia mobilne, relatywnie lekkie, zajmujące niewiele miejsca na naszym biurku. Istnieje możliwość podpięcia ich to większego ekranu. Niektóre modele prześcigają pod względem zastosowanych składowych i parametrów stacjonarne składaki. Odznaczają się niskim zużyciem energii. Różnica w kosztach eksploatacji jest zauważalna. O wiele bardziej opłacalne będzie posiadanie laptopa, który pobiera mniej prądu od mocnego komputera stacjonarnego. (Nie)stety dla gracza ma to zazwyczaj drugorzędne znaczenie.
Z drugiej strony pojawia się duże „ale”. Najważniejsze: wyższa cena zakupu przy tej samej wydajności/specyfikacji, co komputer stacjonarny. Dużym minusem są ograniczone, wręcz minimalne możliwości rozbudowy i konfiguracji sprzętu (wliczając w to brak możliwości podkręcania). Ponadto, parametry pracy bywają słabsze.
Wszystko zależy od preferencji i potrzeb gracza. Osoby, które cenią starsze tytuły i standardowe rozwiązania mogą wybrać laptopa ze średniej półki cenowej lub komputer stacjonarny. Jeśli użytkownikowi zależy na wysokiej wydajności sprzętu, a chce zaoszczędzić na zakupie, lepiej skupić się na ofercie PC stacjonarnych. Z kolei graczom dysponującym niezłym budżetem i wymaganiami co do obsługi najnowszych tytułów, z pewnością polecić można złożenie swojego stacjonarnego potwora lub zakup laptopa do gier.
Polecane laptopy dla graczy:
Laptop Acer Aspire VX15 VX5-591G-58TC (NH.GM2EP.002)
- Chipset karty graficznej: Intel HD Graphics 630, NVIDIA GeForce GTX 1050
- Pamięć RAM (zainstalowana): 8 GB
- Procesor: Intel Core i5-7300HQ
- Przekątna ekranu [cal]: 15.6
- System operacyjny: Windows 10 Home PL
Laptop MSI GE62 7RE(Camo Squad)-1039PL
- Chipset karty graficznej: Intel HD Graphics 630, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
- Pamięć RAM (zainstalowana): 8 GB
- Procesor: Intel Core i7-7700HQ
- Przekątna ekranu [cal]: 15.6
- System operacyjny: Windows 10 Home PL
Polecane laptopy