Poradnik jak oszczędzać baterię w laptopie, jak wyłączyć zbędne procesy
Spis treści
Wszyscy chyba znamy taką sytuację. Jesteśmy na spotkaniu, lub w drodze, albo w czasie zajęć na studiów i z przerażeniem odkrywamy, że bateria naszego laptopa jest bliska rozładowania. Może zapomnieliśmy zasilacza, a może nie ma dostępnego gniazdka. Na szczęście są jednak sposoby na przedłużenie żywotności i funkcjonalności baterii laptopa.
Strategie oszczędzania baterii w laptopie można podzielić na dwie kategorie. Jedne mają na celu krótkotrwałe przedłużenie czasu pracy laptopa na danej baterii, drugie zaś służą długotrwałemu wydłużeniu żywotności baterii.
Krótkoterminowe strategie oszczędzenia baterii w laptopie
Jeżeli w danym momencie nie mamy możliwości podładowania baterii, a zależy nam na tym aby laptop pracował jak najdłużej, to istnieje kilka metod za zmniejszenie energochłonności sprzętu. Ich zastosowanie pozwoli „wycisnąć” jeszcze kilka cennych minut, zanim akumulator się wyczerpie. W tym celu należy:
- Uaktywnij tryb oszczędzania baterii laptopa lub włączyć tryb ekologiczny. To najprostsza metoda dostępna w praktycznie wszystkich laptopach. Profil oszczędny dostosowuje ustawienia laptopa tak by był on wysoce energooszczędny.
- Warto także wyłączyć niewykorzystane urządzenia i porty. Należy zacząć od odłączenia niepotrzebnych urządzeń peryferyjnych i wyłączenie nieużywanych funkcji np. Bluetooth. Urządzenia można odłączyć w menadżerze zadań dostępnym w panelu sterowania. Oczywiście należy odłączyć wyłącznie te elementy, które w danym momencie są zbędne. Wyłączenie np. dysku twardego dysku, na którym zainstalowany jest system operacyjny, nie będzie więc rozważnym posunięciem.
- Dostosuj ustawienia laptopa. Aby zmniejszyć zużycie energii przez dany podzespół nie trzeba od razu wyłączać wszystkich urządzeń, można jednak ograniczyć ich energochłonność. Jeśli przykładowo masz podświetlaną klawiaturę, to w celu oszczędzenia baterii, warto wyłączyć tą funkcję. Zmniejszenie jasności ekranu czy też zmniejszenie rozdzielczości pozwoli także znacznie zaoszczędzić energię baterii. Czasem warto także ściszyć lub całkowicie wyłączyć dźwięk.
- Wyłącz zbędne aplikacje i procesy – każda niepotrzebna aplikacja i proces zużywa energię, warto jest więc mieć uruchomione wyłącznie konieczne programy. Przeglądu najłatwiej dokonać poprzez kliknięcie kombinacji klawiszy użyj Ctrl + Alt + Del i wybranie z menu Menadżera zadań. Tutaj także należy zachować rozsądek i wyłączać tylko zbędne aplikacje. Przykładowo wyłączenie procesów systemu Windows to już kiepski pomysł.
Długoterminowe strategie oszczędzenia baterii w laptopie
Aby jednak długoterminowo oszczędzać baterię w laptopie i zwiększyć jego wydajność (a przy okazji poprawić szybkość działania systemu) należy regularnie stosować dodatkowe techniki takie jak:
- Dostrojenie sprzętu. Przykładowo regularna defragmentacja dysków twardych zwiększy ich wydajność i zmniejszy ich energooszczędność. W miarę dodawania i usuwania plików z systemu, dane są zapisywane na dyskach twardych i rozpraszają się w różnych częściach dysku. Te zaburzenia danych (fragmentaryzowanie dysku) wymagają dodatkowego czasu i energii, aby uzyskać dostęp do tych informacji w trakcie używania systemu. Defragmentacja dysku twardego zmniejsza zaś ilość aktywnych fragmentów dysku potrzebnych do uzyskania dostępu do danych. Po za defragmentacją dysków należy okresowo dbać o usuwanie zbędnych programów i czyszczenie pamięci podręcznej. Jest wiele, także darmowych programów, które robią to niemal automatycznie.
- Pamiętaj o aktualizacjach. Wiele aktualizacji sterowników i systemów pozwala także zwiększyć energochłonność i oszczędzać energię. Warto jest więc dopuszczać opcję automatycznych aktualizacji online.
- Zadbaj o zbilansowaną wartość podzespołów. Z laptopem jest tak jak z samochodem, wszystkie podzespoły powinny być dopasowane do siebie i odpowiednio zbilansowane – tak aby zapewnić maksymalną efektywność. Dla oszczędzenia baterii w laptopie szczególnie duże znaczenie ma odpowiednia ilość pamięci RAM. Ram przechowuje dane do krótkotrwałego wykorzystania, im tej pamięci jest więcej, tym system pobiera mniej danych z dysku twardego. W konsekwencji system pracuje szybciej, a bateria zużywa mniej energii.