Jaki router 2017? Jaki wybrać do domu, Netii, Neostrady?
Coraz większa liczba urządzeń stosowanych w domu posiada możliwość bezprzewodowego łączenia się z internetem. Spotkać możemy zarówno telewizory określane mianem smart, jak i lodówki czy pralki, a w niedalekiej przyszłości może również mikrofalówka będzie mogła się łączyć z siecią. Żeby wszystkie urządzenia miały możliwość dostępu do sieci istnieje konieczność zaopatrzenia się w router, który pojedyncze łącze internetowe rozdzieli na poszczególne sprzęty.
Jaki router do domu?
Wiele zależy od tego ile urządzeń będzie współpracowało z routerem, jakie łącze internetowe posiadamy i co bardzo istotne, jak duży posiadamy dom. Zacznijmy może od standardów Wi-Fi, które określają jak szybko dane są przesyłane w technologii bezprzewodowej.
- IEEE802.11 – był to pierwszy standard bezprzewodowej sieci. Patrząc z dzisiejszej perspektywy przesył jaki występował w tym standardzie był niewielki (na poziomie 1-2 Mb/s
- 802.11a – kolejny standard z przepustowością do 54Mb/s na częstotliwości 5GHz
- 802.11b – na częstotliwości 2,4GHz gwarantował przesył do 11Mb/s
- 802.11g – przy częstotliwości 2,4GHz przesył danych był możliwy z prędkością do 54Mb/s
- 802.11n – przed oficjalnym wprowadzeniem tego standardu można było spotkać urządzenia, które w specyfikacji podawały standard Draft N i oferowały przepustowość do 150 Mb/s lub 300 Mb/s. Po zatwierdzeniu standardu ustalono jego maksymalne możliwości na 600 Mb/s wykorzystując dwa pasma 2,4 GHz i 5 GHz.
- 802.11ac – standard nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzony, ale zgodnie z informacjami podanymi przez organizacje zajmujące się jego wdrożeniem będzie działał z przepustowością na poziomie do 1773 Mb/s
Warto wiedzieć!
Pierwszy standard sieciowy został stworzony przez Institute of Electrical and Electronics w 1997 roku.
Router ADSL, xADSL, 3g/4g
Często osoby wybierające router zadają sobie pytania, jaki router do netii, jaki router do neostrady. W przypadku łączy internetowych od tych operatorów należy zwrócić uwagę na routery z wbudowanymi modemami ADSL. Są to urządzenia posiadające gniazdo RJ-11 umożliwiające podpięcie przewodu telefonicznego, którym przysyłany jest sygnał internetu. W przypadku łączy o przepustowości większej niż 15 Mb/s niezbędna będzie nowsza wersja tj. routery z modemem ADSL2+. Są one w stanie przesłać pliki z lepszą wydajnością dzięki czemu urządzenia połączone bezprzewodowo z routerem będą posiadały szybsze możliwości przesyłu danych.
Poza powyższymi rodzajami routerów spotkać możemy również tym xDSL, który wykorzystywany jest dla sieci podłączonych do operatorów sieci kablowych. Posiadają one bardzo popularne wejście RJ-45. Wśród dostępnych modeli znajdziemy także urządzenia ze slotami na kartę sim lub wejściem USB, do którego podłączany jest modem z kartą. Jest to rozwiązanie dla osób korzystających z usług internetu mobilnego.
Dodatkowe funkcje
W przypadku stosowania routera w domach wielopoziomowych bardzo ważny jest zasięg oferowany przez urządzenie. W przypadku niektórych urządzeń istnieje możliwość wymiany lub zamontowania dodatkowych anten, które są w stanie zasięg zwiększyć. Warto zatem za takimi sprzętami się rozglądać wybierając coś dla siebie. Bardzo istotne jest również bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Aktualnie wszystkie modele posiadają funkcję szyfrowania połączenia zgodnie ze standardem WPA2 czyli najsilniejszym zabezpieczeniem dostępnym dla zwykłego użytkownika. Interesującą funkcją dla rodzin z dziećmi jest filtrowanie treści. W wielu modelach dostępnych routerów istnieje możliwość ustawienia niedozwolonych stron lub treści dla poszczególnych urządzeń, które z siecią się łączą. Można w ten sposób ograniczyć dostęp dziecka korzystającego z tabletu do stron pornograficznych, bukmacherów internetowych czy innych podejrzanych witryn internetowych. Niektórzy producenci oferują gotowe zestawienia treści blokowanych. W innym przypadku należy taką bazę stworzyć samemu.
Routery mogą również służyć jako domowe centrum danych multimedialnych. Urządzenia wyposażone w złącza USB mają możliwość podłączenia do nich zewnętrznych dysków twardych. Pliki znajdujące się na dysku można udostępnić w sieci, dzięki czemu będzie miał do nich dostęp każdy, kto z naszą siecią się połączy.