Plecak na aparat (Canon, Nikon) i obiektyw. Jaki wybrać? Polecane modele
Spis treści
Nieznane miejsca warto uwieczniać, bo niejednokrotnie bywamy w nich tylko raz w życiu. Chcąc zachować cenne chwile na dłużej, z pewnością nie możemy zapomnieć o aparacie do plecaka. Może to być jednak kłopotliwe, bo sprzęt fotograficzny waży nieraz kilka kilogramów, a potrzebujemy często zabrać ze sobą jeszcze laptopa czy choćby laptopa i trochę prowiantu.
Rozłożenie ciężaru
Im dłuższa trasa, tym wygodniejszy plecak – tą zasadą warto kierować się przy wyborze plecaka. Najczęściej znajdziemy plecaki piankowe, które są lekkie i dobrze dopasowują się do kształtu naszego ciała. Niewiele jednak osób wie, że sposób szycia szelek przekłada się na wygodę noszenia. Jeśli są wyprofilowane w kształt litery „s”, lepiej leżą na plecach, a tym samym unikniemy czerwonych plam na koniec dnia.
Tradycyjne proste szelki nie są polecane dla osób, które wybierają się w dłuższe trasy. Poza tym szelki powinny być też obszyte od strony zewnętrznej. Jeśli są przewiewne i lekkie, to sprawdzą się idealnie także latem. Na pewno warto unikać „płaskich” szelek, bo nie są one w stanie wytłumić dobrze drgań i rozłożyć ciężaru możliwie równomiernie na całej szerokości szelki. Kiedy zamierzamy większość naszych podróży odbywać latem, przyda się również system wentylacyjny.
Duże obciążenie pleców może stać się przyczyną ich bólu. Stąd ważne jest, aby wybrać model plecaka z pasem biodrowym. Pomaga on ustabilizować ciężar na plecach i częściowo je odciąża. Dobrym pomysłem jest wybór plecaka z pasem biodrowym, który da się zdemontować i schować. Można też znaleźć pasy, do których można doczepiać kolejne akcesoria typu SlipLock. Poza tym dodatkowy pas z klamrami na wysokości piersi wydaje się zbędny, ale przekłada się na stabilizowanie ciężaru i komfort noszenia.
Zabezpieczenie sprzętu
Sprzęt fotograficzny musi być odpowiednio zabezpieczony. Sprzęt nie powinien swobodnie przemieszczać się w plecaku. Warto wybierać zatem materiały nieprzemakalne takie jak poliester. Czasem też możemy znaleźć w zestawie z plecakiem pokrowiec wykonany np. z nylonu. Bez wątpienia przydatny okaże się model z przynajmniej 2 komory wyściełane miękką amortyzującą wstrząsy włókniną. Jeśli komory są regulowane, spełniają również funkcję ochronną podczas transportu. Możemy też znaleźć modele z dołączonym statywem lub futerałem na obiektyw, co pozwala uniknąć ewentualnych zarysowań sprzętu. Boki plecak powinny być jednak wzmocnione i wykonane z twardego materiału.
Pakowność plecaka
Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę to pojemność plecaka. Bardzo często plecaki mają wydzieloną część na aparat, statyw i obiektyw. Znajdziemy też kieszonki na tableta, smartfona czy też dokumenty. Plecak powinien być wykonany w przemyślany sposób, ponieważ nieraz musimy wyjąć aparat w bardzo krótkim czasie. Boczne klapy mogą mieć mniejsze kieszonki np. na karty pamięci i większe np. na dekielki podczas robienia zdjęć. Idealnie byłoby, gdyby sprzęt był dostępny z różnym stron. W tańszych modelach możemy oczekiwać standardowego otwierania, podnosząc górną klapę.
Z pewnością warto postawić na funkcjonalność plecaka. Zbyt duża liczba komór i przegródek może być uporczywa, jeśli nie zamierzamy zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy. Lepiej wybrać model, który szybko możemy zdejmować i nakładać. Najmniejsze modele plecaków ważą jednak mimo wszystko ponad 1,5 kg, a im więcej komór tym waga plecaka jest większa.