Jaka podpórka pod plecy ergonomiczna, jaką wybrać, na co zwracać uwagę?
Spis treści
Jak zadbać o zdrowie kręgosłupa?
O ile wielu ludzi zdaje sobie sprawę, ze szkodliwego wpływu długotrwałej pracy fizycznej na zdrowie, o tyle temat negatywnego efektu wywieranego na zdrowie poprzez wieloletnią pracę w pozycji siedzącej jest wciąż lekceważony. Pracownicy biurowi powinni więc bardziej zainteresować się tym zagrożeniem.
Produkty wspomagające kręgosłup w okolicach lędźwi mają na celu zapobiegać bólom szyi oraz pleców, co może także prowadzić do bólów w innych częściach ciała. Wiele z tych produktów to poduszki lub gąbki, które oferują dodatkowe wsparcie podczas siedzenia przez dłuższy czas.
Region lędźwiowy kręgosłupa jest zwykle określany jako „dolne plecy”. Jest to miejsce poniżej klatki piersiowej (pośrodku pleców). Obszar lędźwiowy obejmuje kręgosłup i wszystkie mięśnie, więzadła i ścięgna otaczające kręgosłup. Jeśli więzadła są nienaturalnie ułożone może to prowadzić do skurczów mięśni i znacznego bólu w dolnej części pleców. Ponadto może to wywołać lub przyczynić się do wielu innych problemów zdrowotnych, które mają tendencje do nasilania się wraz z wiekiem.
Co może powodować mikrourazy i przewlekłe bóle pleców? Niewłaściwa postawa ciała, nieprawidłowy sposób wstawania z krzesła, otyłość, predyspozycje genetyczne i inne czynniki związane ze zdrowiem. W praktyce siedzenie przez długi okres bez wsparcia lędźwiowego może powiększać ból lędźwiowy. Wreszcie, jedną z największych przyczyn bólu pleców jest niedostosowany typ krzesła dla swojego ciała. Pamiętać trzeba, że powierzchnie, które są zbyt twarde lub zbyt miękkie, nie wspierają właściwej postawy i nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla pleców.
Statystycznie, 80% z nas doświadczy bólu pleców w pewnym momencie swojego życia. Zapobieganie tym problemom z dobrym wsparciem lędźwiowym jest więc niezbędne, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu siedząc.
Podpórka pod plecy ergonomiczna – jaka podpórka, jaką wybrać?
Pierwszym krokiem do wyboru właściwego wsparcia lędźwiowego jest zapewnienie, że idealnie pasuje on do krzesła, w którym spędzasz najwięcej czasu. Można sprawdzić na stronie producenta krzeseł jaki typ podpórki jest preferowany dla danego krzesła, tak by zapewnić ergonomię pracy oraz prawidłową postawę ciała.
Dobra podpórka na plecy jest elastyczna, ale na tyle mocna, by wspierać plecy. Ponadto powinna być przenośna i lekka oraz łatwo dopasowująca się do typu budowy ciała każdego człowieka (ludzie przecież różnią się przecież np. wzrostem). To co jednak w praktyce okazuje się najistotniejsze, to komfort z użytkowania danej podpórki. Korzystanie z niej ma być dla nas przyjemne, w innym przypadku i tak prędzej czy później zrezygnujemy z korzystania z niej.
Dobrym pomysłem jest więc przetestowanie dowolnego produktu przed jego zakupem. Jeśli to możliwe, usiądź z lędźwiowym wsparciem przez co najmniej 15 minut, aby zobaczyć, czy czujesz się dobrze, czy też podpórka pogarsza twój ból pleców. Najlepsze podparcie lędźwiowe jest także regulowane. Regulowane osobne wsporniki są szczególnie przydatne, jeśli używasz więcej niż jednego krzesła przez cały dzień.