Fotel ergonomiczny do komputera jaki wybrać, na co zwracać uwagę?
Spis treści
Praca w biurze zazwyczaj polega na spędzaniu dużej ilości czasu w pozycji siedzącej – pozycji, która może być szkodliwa dla struktur kręgosłupa. Dlatego też, aby uniknąć problemów z powstawaniem problemów z kręgosłupem, ważne jest, aby krzesło biurowe było ergonomiczne, a przy tym wspierało dolne partie pleców i ułatwiało przyjęcie dobrej postawy. Z ergonomicznego krzesła korzystać powinni nie tylko pracownicy biurowi, ale także wszyscy ci, którzy dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, czyli np. gracze.
Fotel ergonomiczny do komputera jaki wybrać, na co zwracać uwagę?
Jakie cechy powinno posiadać dobre ergonomiczne krzesło?
Pozornie, kupno odpowiedniego krzesła nie wydaje się to być wielkim problemem, ale wybranie odpowiedniego ergonomicznego krzesła do biurka może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu. Z tego powodu, przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie przemyśleć, jakie krzesło jest nam potrzebne. Oto kilka kluczowych elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając ergonomiczne krzesło:
Wysokość siedzenia
Wysokość fotela biurowego powinna być łatwo regulowana. Najłatwiejszym sposobem na to jest pneumatyczna dźwignia regulacji. Pozwala to tak ustawić krzesło, aby użytkownik mógł położyć płasko stopy na podłodze, z udami w pozycji poziomej i kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni.
Szerokość i głębokość siedziska.
Siedzenie powinno mieć wystarczającą szerokość i głębokość, aby komfortowo obsługiwać użytkownika. Przechył do przodu lub do tyłu powinien być regulowany.
Podparcie lędźwi. Bardzo ważne jest oparcie pleców w ergonomicznym fotelu. Kręgosłup lędźwiowy ma krzywiznę, a siedzenie przez dłuższy okres bez podparcia tej krzywizny prowadzi do osłabienia dolnych części pleców. Ergonomiczne krzesło powinno więc mieć regulację lędźwiową (zarówno jej wysokości, jak i głębokości).Oparcie ergonomicznego krzesła biurowego powinno mieć szerokość od 35 do 45 cm.
Materiał siedziska.
Materiał na fotelu powinien być przyjemny w dotyku. Ponadto ważna jest jego jakość, kiepski materiał może się szybko rozedrzeć.
Podłokietniki.
Podłokietniki w krzesłach powinny być regulowane. W dobrym krześle użytkownik może swobodnie i wygodnie ułożyć ramiona. Należy przy tym pamiętać, iż przedramię nie powinno być na podłokietniku podczas pisania.
Obracalność.
Każde ergonomiczne krzesło powinno się łatwo obracać, aby użytkownik mógł dotrzeć do różnych obszarów swojego biurka, z minimalnym użyciem ruchów.
Pamiętaj także, że krzesło powinno zostać wybrane (a najlepiej przetestowane przed zakupem) przez osobę, która będzie z niego korzystać, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru. Kiedy testujesz krzesło siedź na nim co najmniej 15 minut i sprawdź, czy można je odpowiednio dostosować do Twoich potrzeb oraz jak się w nim czujesz.
Rób przerwy
Bez względu na to z jak dobrego ergonomicznego krzesła korzystamy, zawsze należy robić cykliczne przerwy i np. co najmniej raz na godzinę wstać od biurka. Wstanie z krzesła od czasu do czasu poprawi postawę ciała i zmniejszy napięcie oraz zmęczenie.