Czym jest pasta termoprzewodząca, jak działa, jak stosować?
Spis treści
Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa o znacznym przewodnictwie cieplnym. Wykorzystywana jest powszechnie w elektronice do pokrywania elementów silnie nagrzewających się, które łączone są z elementami oddającymi ciepło.
Pasty tego typu nakłada się na RAM, GPU czy CPU. Mają one różną konsystencję, skład czy zakres temperaturowy. Na rynku wybór past termoprzewodzących jest spory i wcale nie tak łatwo wybrać jest właściwe rozwiązanie. Tymczasem okazuje się, że rodzaj zastosowanej pasty ma znaczenie. Dobrze dobrana pasta termoprzewodząca zapewnia przewodnictwo cieplne, co ułatwia pracę procesora oraz wydłuża czas jego działania. Należy przy tym pamiętać, że dobra pasta przewodzi jedynie ciepło, a nie prąd elektryczny.
Jaka pasta termoprzewodząca?
Różni producenci podczas produkcji past wykorzystują inne składniki, co przekłada się oczywiście na łatwość nakładania pasty oraz sposób jej zachowywania się. Najlepiej sprawdzają się produkty, które nie są produkowane na bazie silikonów. Są one bowiem znacznie wydajniejsze od past silikonowych. Z daleka trzeba też omijać pasty przewodzące prąd. Warte uwagi są z kolei pasty o wysokiej zawartości związków ceramicznych.
Podstawowe rodzaje past termoprzewodzących
Pasty termoprzewodzące produkowane są na różny sposób. Zwykle wyróżnia się pasty silikonowe, ceramiczne, bezsilikonowe oraz metalowe (miedziane, diamentowe i srebrne). Zdecydowanie najtańsze są pasty ceramiczne i silikonowe, ale jednocześnie mają najgorsze parametry. Z kolei starsze pasty produkowane z ciekłego metalu charakteryzują się doskonałymi parametrami, ale nie można ich stosować w urządzeniach, gdzie znajdują się coolery z aluminiową podstawą. Wówczas pojawia się bowiem ryzyko wystąpienia zwarcia. W przypadku osób początkujących, które nie mają większego doświadczenia z nakładaniem pasty, lepiej jest postawić na produkt lejący się, przeznaczony do aplikacji pędzelkiem. Na gęste pasty mogą pozwolić sobie tylko osoby doświadczone.
Terminy ważności past termoprzewodzących
Na opakowaniu każdej pasty znajdują się data przydatności do użycia. Nie powinno się jej przekraczać, gdyż może się okazać, że taka pasta straciła już swoje właściwości termoprzewodzące. Jednak w przypadku wysokiej jakości past termin ważności wynosi nawet kilka lat. Dlatego też warto zwrócić na to uwagę. Jeszcze większe znaczenie ma zakres temperaturowy pracy. Dobra pasta termoprzewodząca działa w granicach od około -50 do 200 czy 300 stopni Celsjusza.
Warto też wiedzieć, że pasty termoprzewodzące do kart graficznych muszą odznaczać się wysoką przewodnością cieplną oraz niską impedancją termiczną. Poza tym wysokiej klasy pasty zawierają drobinki diamentu. Są one drogie, ale produkty tego rodzaju dają pełną gwarancję, że pasta dobrze przewodzi ciepło, nie wysycha za szybko i jest prosta w aplikacji.
Aplikacja pasty termoprzewodzącej
Pastę termoprzewodzącą nakłada się na całą powierzchnię procesora, ale w formie cienkiej warstwy. Niektóre produkty mają w zestawie specjalne pędzelki do nakładania pasty. W razie ich braku można w tym celu wykorzystać starą kartę płatniczą czy telefoniczną. Nie wolno przy tym doprowadzić, aby pasta dostała się poza procesor. Wówczas może dojść do zwarcia. Pasty termoprzewodzące nie wymagają natomiast, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, specjalnego suszenia. Wysychają już po kilku normalnych godzinach pracy urządzenia. Wprawdzie niektórzy zalecają, aby w większym stopniu obciążyć wtedy procesor, ale na ogół nie jest to konieczne.